Malumlarınız olduğu üzere Malumatfurus.org bünyesinde köşe yazarları odaklı olmak üzere haber platformlarında ve sosyal medyada yer alan asılsız iddiaları incelemeye gayret ediyoruz. Profesyonel anlamda gazeteci değiliz ve bu alanda teorik ya da pratik bir gazetecilik eğitimi almadık. Şu ana değin yürüttüğümüz çalışmaları “alaylı” şekilde amatör bir perspektiften yürütmeye gayret ettik. İnternet sitesi tasarımı, sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik yazımı, görsellerin hazırlanması gibi hususlar gazetecilik geçmişi olmadan yürütüldü.

Geçtiğimiz Ekim ayında, NewsLabTurkey tarafından Ocak 2020’de başlayacak Gazetecilik Akademisi için çağrıda bulunulduğunu görünce hemen programı incelemeye koyulduk. NLTR Akademinin içerik üretimi, iş modelleri, hukuk ve etikten oluşan 3 sac ayaklı yapısı, programın teori ve pratiği uyumlu şekilde harmanlaması, sadece kağıt üzerinde eğitim yerine can suyu niteliğinde hibe desteğini ve mentör danışmanlığını içermesi ilgimizi çekti. 20 mezun, serbest çalışan ya da kariyerinin başındaki gazetecinin yeteneklerini artırarak haber endüstrisinin gelecekteki liderleri olmalarını amaçlayan NLTR Akademi eğitim programı için hemen başvuruda bulunduk.

NLTR Akademi’ye sunduğumuz proje kapsamında, donanımlı eğitmenler ve gazetecilerden içerik üretimi kalitesini artırmayı, sunulan hibe desteği ile de şu ana kadar amatör şekilde ücretsiz imkânlar kullanılarak hazırlanan internet sitesi ve görsellerin iyileştirilmesini hedefledik.

Ve programa kabul alarak 8 haftalık eğitim programını tamamlama fırsatı edindik. İşbu yazıda da deneyimlerimizi paylaşmak istedik.

NLTR Akademi’nin diğer eğitim programlarından ayrılan en önemli özelliği, (i) eğitim programı ve atölyeler, (ii) mentör desteği ve (iii) hibe desteği gibi farklı bileşenleri içinde barındırması oldu.

 

gazetecilik akademisi
NLTR Akademi’nin İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsündeki eğitiminden bir kare

 

Eğitim Programı

Eğitim programı kapsamında (i) içerik üretimi, (ii) iş modelleri, (iii) hukuk ve etik olmak üzere 3 ana temada alanında uzman teorisyen ve pratisyen kişiler 7 hafta sonu boyunca İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsünde eğitim sundu (Koronavirüs salgını tehlikesi nedeniyle son hafta çevrim içi şeklinde yürütüldü).

 

İçerik Üretimi İş ve Gelir Modelleri Hukuk ve Etik
Mobil gazetecilik Haber odası ve STK kurmak: Bir Giriş Gazetecilik ve hukuk
Veri gazeteciliği Haber medyası için iş modelleri Haber medyasında kutuplaşma ve nefret diliyle savaşmak
Podcast ve radyo yapımcılığı Kitle oluşturma ve kitle fonlaması Sosyal ağlarda yalan haberle savaşmak
Haber yazımı Arama motoru optimizasyonu ve içerik yönetimi
TV ve Radyo için sunuculuk Platformlar ve web siteleri için dijital reklam
WordPress ve web tasarım geliştirme Haber formatları için yeni fikirler
Uygulama pazarına ve sohbet botlarına giriş
Dijital güvenlik
E-bülten üretimi
Profesyonel video düzenleme
Fotoğraf

 

Eğitim programı ile katılımcılara sürdürülebilir pratikler kazandırılması hedeflenmiş. Sıkıcı ve basmakalıp, teori odaklı bir gazetecilik eğitimi yerine sahadan ve kürsüden donanımlı eğitimciler tarafından pratik ve uygulamayı da içeren kapsamlı bir program sunuldu.

NLTR Akademi programı bünyesinde şu ana değin kişisel merakla öğrenip hazırlanan internet sitesinin ve yazı içeriklerinin geliştirilmesi adına birçok faydalı püf noktası öğrendik. Ancak eğitim programı Malumatfurus.org’un faaliyet alanına dair önemli eğitim başlıkları içerse de, programdan edindiğimiz en yararlı hususlar iştigal alanımız dışında oldu. Gelir modelleri, podcast, fotoğraf, video, hukuk konulu eğitimler, özellikle gazetecilik geçmişi olmayıp gazetecilik kritiği yapan kadromuz için ufuk açıcı oldu. Metin üzerinde inceleme yerine ilerleyen süreçte Malumatfurus.org’un içeriğinin çeşitlendirilmesi ve yanlışlama girişiminin sürdürülebilir finansman modeline erişmesi için izlenebilecek yöntemler hakkında eğitimde yürütülen beyin fırtınasında önemli içgörüler edindik. Yayıncılığın hukuki sorumluluğu konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan da bilhassa istifade ettik.

 

Mentör Desteği

Akademi programı kapsamında verilen eğitimlere ilaveten, sunulan proje hakkında fikir alışverişi için alanında uzman danışmanlar ile toplam 8 saat çalışma fırsatı edindik. Projenin gerekliliklerini yerine getirebilmek için Sarphan Uzunoğlu‘ndan iş modeli, Arda Çetin‘den wordpress kurulumu ve Onur Poyraz Kaya‘dan arama motoru optimizasyonu (SEO), Kültigin K. Akbulut‘tan e-bülten konularında uzman desteği almayı tercih ettik. Donanım sahibi uzmanlardan mentör desteği almak hem işin genel kalitesi hem de kısayolları öğrenmek adına faydalı oldu. 

 

https://twitter.com/NewsLabTurkey/status/1220999468251828225

 

Hibe Desteği

NLTR Akademi tarafından kabul edilen projelere, başarıya ulaşmalarını desteklemek ve üretim süreçlerinde harcanan temel masraflar konusunda yardımcı olmak için 7.000 TL ödenek sunuldu. 

Biz de hibe desteği sayesinde internet sitesinin yeniden düzenlenerek kullanıcı dostu bir temayla daha kullanışlı, bilinir ve etkili hale getirilmesi, internet arama motorlarındaki etkisinin artırılması ve görsel içeriğin iyileştirilmesi adına faydalı adımlar attık. Malumatfurus.org’un şu ana kadar ücretsiz imkânlar kullanılarak amatör şekilde temin edilen yazılım ve danışman desteğinin finansmanı için hibe önem arz etti. Hibe bütçesi ile WordPress teması temini, Canva üyeliği, internet sitesi giderleri ve profesyonel bir yazılımcının desteği karşılandı.

 

Ve Tavsiye…

Toplum demografisindeki ve tercihlerindeki değişim ve iletişim teknolojisindeki ilerleme karşısında Türkiye’deki haber endüstrisi geride kalabiliyor. NLTR Akademi’nin mezun, serbest çalışan ya da kariyerinin başındaki gazeteci ya da gazeteci adaylarının yetenek setinin çağın gerekliliklerine uyum sağlamasını sağlayacak önemli bir program olduğu kanaatindeyiz. Verilen eğitim, hibe ve mentör desteği ile NLTR Akademi, Türkiye’deki haber endüstrisinin yeni kuşak gazetecileri için gayet faydalı bir eğitim ve kuluçka programı sundu. Akademi’nin en önemli özelliğinin girişimcilik, haber ekonomisi ve sürdürülebilir finansman yapısı vurgusu olduğunu düşünüyoruz.

Tekrarı halinde ilgililerinin NLTR Akademi’ye başvuruda bulunmasını şiddetle tavsiye ederiz.

Koronavirüs salgını nedeniyle evde kendinizi tecrit etmişken NLTR’nin Sürdürülebilir Gazetecilik projesi kapsamındaki çıktılarını ve düzenledikleri çevrim içi seminerleri takip etmenizi öneririz.

 

Ve Teşekkürler…

NLTR Gazetecilik Akademisi programının hazırlanması ve hayata geçirilmesi sürecindeki emeklerinden dolayı Sarphan Uzunoğlu, Duygu Uzunoğlu ve Barış Yalçın olmak üzere NLTR kadrosuna, eğitmenlere ve mentörlere teşekkürü bir borç biliriz.

Eğitim sürecinde tanıştığımız, yeni perspektifler edinmemizi sağlayan farklı eğitim ve kariyer patikalarından gelen 22 katılımcı arkadaşımıza da şükranlarımızı sunarız.

 

Yorumunuzu yazınız...