Milli Dayanışma Kampanyası İçin Öğretmen ve Sağlık Personeli Gibi Kamu Görevlilerinin Maaşından Zorunlu Bağış Kesintisi Yapılacağına Dair Paylaşılan Resmi Yazılar Sahte

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” çağrısıyla başlattığı milli dayanışma kampanyası için öğretmenlerin ve sağlık personelinin maaşlarından zorunlu bağış kesintisi yapılacağına yönelik sahte resmi yazı görselleri sosyal medyada paylaşıldı. Sahte olduğunu kavrayamayan birçok sosyal medya kullanıcısı da bu görsele atıfla kamu personelinin maaşlarından zorunlu bağış kesintisi yapılmasına tepki gösterdi.

Paylaşılan sahte resmi yazı görselleri ve içerikleri şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Müdürlüğü’nün 1 Nisan 2020 tarihli “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” konulu genelgesi olduğu iddiasıyla paylaşılan sahte görsel:

 

zorunlu maaş bağış
Öğretmenlerin maaşlarından koronavirüs salgını nedeniyle oluşturulan yardım kampanyasına zorunlu bağış kesintisi yapılacağı iddiasını içeren sahte yazışma görseli

 

Söz konusu sahte genelgede 15 Nisan 2020 tarihinde yatırılacak personel maaşlarından 500 / 1000 TL’nin “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyası için kesileceği şöyle öne sürülmüştü:

Dağıtım Yerlerine

 

İlgi: 01.04.2020 tarihli ve 28892082-869.E.5906495 sayılı yazımız

 

İnsanlığın karşı karşıya kaldığı Koronavirüs (Covid-19) hastalığın yol açtığı krizin üstesinden gelebilmek ve koronavirüs ile müadeleden en az hasarla çıkmak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirmek için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” yardım kampanyasına Milli Eğitim Bakanlığı olarak tüm personelimizle katılmaya karar verilmiştir.

 

Bu hususa ilişkin olarak 15 Nisan 2020 tarihinde yatacak olan personel maaşlarından 500 TL kesinti yapılacaktır. İlgili kampanya gönüllülük esastır. Kesinti yapılmasını istemeyen personelimiz kurumundaki ilgili mutemete sebebini ibraz ettiği takdirde maaşından herhangi bir kesinti yapılmayacaktır. Toplanacak yardım miktar kampanya hesabına aktarılacaktır. Tüm kurum personelimizin katılımını temenni etmekteyiz.

 

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederiz.

 

Ziya Selçuk

Bakan

 

Milli Eğitim Bakanlığı’na atfen oluşturularak yayılan sahte bağış belgesinin bir benzeri Sağlık Bakanlığı için de üretilmişti:

 

kampanya maaş kesintisi
Sağlık personelinin maaşlarından koronavirüs salgını nedeniyle oluşturulan yardım kampanyasına zorunlu bağış kesintisi yapılacağı iddiasını içeren sahte yazışma görseli

 

Bahse konu sahte belgede koronavirüs salgını yardım kampanyası nedeniyle sağlık çalışanlarının maaşlarından 1.000 TL’lik kesinti yapılacağı şöyle öne sürülmüştü:

Dağıtım Yerlerine

 

İlgi: 01.04.2020 tarihli ve 28892082-869.E.5906495 sayılı yazımız

 

İnsanlığın karşı karşıya kaldığı Koronavirüs (Covid-19) hastalığın yol açtığı krizin üstesinden gelebilmek ve koronavirüs ile müadeleden en az hasarla çıkmak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirmek için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” yardım kampanyasına Sağlık Bakanlığı olarak tüm personelimizle katılmaya karar verilmiştir.

 

Bu hususa ilişkin olarak Nisan ayında yatacak olan; kıdemi Doktor ve üzeri personel maaşlarından 1000 TL, bu kapsam dışında kalan personellerimizden ise 500 TL kesinti yapılacaktır. İlgili kampanya gönüllülük esastır. Kesinti yapılmasını istemeyen personelimiz kurumundaki ilgili kişi ile irtibata geçerek sebebini ibraz ettiği takdirde maaşından herhangi bir kesinti yapılmayacaktır. Toplanacak yardım miktar kampanya hesabına aktarılacaktır. Tüm kurum personelimizin katılımını temenni etmekteyiz.

 

Bilgilerinizi ve gereğinizi rica ederiz.

 

Sağlık Bakanı

Fahrettin Koca

 

Zorunlu Maaş Kesintisi İddiasını İçeren Görsellerin Sahte Olduğuna Yönelik Resmî Açıklamaları

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda paylaşılan görselin sahte olduğunu açıkladı ve Milli Eğitim Bakanlığı adına sahte belge hazırlayan ve yayan kişiler hakkında hukuki sürecin başlatılacağını ifade etti:

“Millet olarak zor bir süreçle başa çıkmaya çalışırken her gün başka bir sahte haberle uğraşmak ve açıklama yapmak durumunda kalıyoruz. Hukuki süreçlerin başlatıldığının bilinmesini isterim. Lütfen sadece resmî kaynaklarımızdan paylaşılan bilgilere riayet edelim.”

Bakan Selçuk, sahte sahte genelge görselini üzerine çarpı işareti koyarak paylaşmıştı.

 

okullar gelecek yıl tekrar edilecek
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” adlı yardım kampanyası için öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapılacağı iddiasını içeren görselin sahte olduğunu aktardığı paylaşımı

 

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” adlı yardım kampanyası için sağlık personelinin maaşlarından kesinti yapılacağı iddiasının aktarıldığı yazı görselinin sahte olduğunu duyurmuştu:

“Bu SAHTE belgeyi Koronadan daha hızlı yayıp insanları kandırmaya çalışanların vicdanlarını tedavi etmeye vaktimiz yok. Sizi korona ailesinin uslanmaz bireyleri olarak kabul ediyoruz.”

 

memur maaşından bağış kesintisi
Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’nin “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” adlı yardım kampanyası için sağlık personelinin maaşlarından kesinti yapılacağı iddiasını içeren görselin sahte olduğunu aktardığı paylaşımı

 

Memurların Maaşından Zorunlu Kesintisi Yapılacağı İddiasını İçeren Bu Gibi Görsellerin Sahte Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Sosyal medyada ve iletişim platformlarında resmî kurumlara ait olduğu iddiasıyla paylaşılan birçok görselin aslında sahte olduğuna daha önce defalarca şahit olmuştuk. Bu tip yazı görsellerinin doğruluğunu nasıl teyit edebileceğimizi daha önce yayınladığımız Resmî Yazı Doğrulama Rehberi başlıklı incelememizde aktarmıştık.

Paylaşılan yazılardaki format ve imlâ hatalarını bir yana bırakırsak, doğruyu yansıtmadıklarını teyit etmenin basit bir yolu var: Koronavirüs yardım kampanyası için hazırlandığı öne sürülen yazıların dipnotunda belirtilen doğrulama kodu.

MEB’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan sahte görselin dipnotunda aktarılan “2654-878d-3fe1-9ced-c4d5” doğrulama kodu ve “5964251” sayı ile MEB’in evrak sorgulama ekranı vasıtasıyla tarama yapıldığında karşımıza “Bazı Eğitim Faaliyetlerinin Durdurulması” konulu 28.03.2020 tarihli Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafınca imza edilen evrak çıkmaktadır. Böylelikle anılan yazışmanın konusu ve içeriği iddia edildiği gibi milli dayanışma kampanyası ile ilgili olmadığı anlaşılabilmektedir.

 

meb evrak sorgu
Milli Eğitim Bakanlığı’nın evrak sorgu sayfası üzerinden arama yapıldığında paylaşılan belgenin sahte olduğu anlaşılabilmektedir

 

Yardım Kampanyasına Zorunlu Bağış Çağrısında Bulunulduğu Da Vaki

Öte yandan, Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz’ün ildeki tüm okullara gönderdiği resmi yazı ile kampanyaya katkı sağlamaları talep edilerek yapılan bağışlara ilişkin banka dekontlarının taraflarına gönderilmesini talep ettiği bilgisi basına yansımıştı.

 

zorunlu maaş kesintisi
Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğünün personelden yapılan bağışlara ilişkin banka dekontlarının taraflarına gönderilmesini talep ettiği resmi yazı ekran görüntüsü

 

yardim kampanyasi zorunlu bagis

 

Yorumunuzu yazınız...