İrlanda’da Sağlık Bakanlığı Tarafından Bir Aşı Merkezi Girişine Aşının Ani Ölüme Yol Açacağı Yönünde Uyarı Duyurusu Yerleştirildiği İddiası DOĞRU DEĞİL

Yanlış İddia

 

İrlanda’da bir aşı merkezine koronavirüs aşılarının ani ölüme yol açabileceği yönünde uyarı duyurusu konulduğu iddiası gerçek dışı.

 

sahte asi uyari
İrlanda’da bir aşı merkezine yerleştirildiği iddiasıyla paylaşılan sahte uyarı görseli

 

Bu asılsız iddiayı aktaran olağan şüpheli aşı karşıtı isimlerden örnek paylaşımlar şöyle sunulabilir:

Mustafa Tanyeri:

“İRLANDA: Bir Aşı merkezi girişindeki Sağlık Bakanlığı uyarısı: Aşı Yan Etkileri: -Baş Ağrısı -Adet Düzensizliği -Yarım Yüz Felci -Kanda Pıhtılaşma -Kalp Krizi ve Felç -ANİ ÖLÜM Yani adamlar daha ne desin? Buna rağmen her ülkede bu baskı neden? Neden devletler böyle canavarlaştı?”

 

irlanda asi uyarisi

 

Ahmet Maranki (Mustafa Tanyeri, Ahmet Maranki’nin kendi paylaşımını aşırmasına tepki göstermişti):

“İRLANDA: Bir Aşı merkezi girişindeki Sağlık Bakanlığı uyarısı: Aşı Yan Etkileri: -Baş Ağrısı -Adet Düzensizliği -Yarım Yüz Felci -Kanda Pıhtılaşma -Kalp Krizi ve Felç -ANİ ÖLÜM Yani adamlar daha ne desin Yarın diyecekler ki aşı zorunlu değil niye vurundunuz Vurulmasaydınız”

 

irlanda asi uyarisi

 

Ancak paylaşılan uyarı ilân görseli sahte. İrlanda hükümeti tarafından koronavirüs aşısının yan etkileri arasında ani ölümün olduğu yönünde bir uyarı yayımlanmış değil. İrlanda Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu tarafından paylaşılan görseldeki gibi bir uyarı ilânı yayımlanmamış.

Yayımlanan kamu sağlık uyarılarında ise anî ölüm şeklinde bir not yer almıyor.

İrlanda’da kamuoyuyla paylaşılan koronavirüs salgınıyle ilgili duyurularda “Rialtas na hÉireann”, “Government of Ireland”, yani İrlanda Hükümeti ile Sağlık Hizmetleri Birimi ( Health Service Executive – HSE) logosunun yer aldığı görülebiliyor.

 

irlanda covid uyarisi

 

Sahte görselin sağ alt köşesinde “Muintir na hÉireann” ve “People of Ireland” yazılarının ve İrlanda Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (Health Products Regulatory Authority – HPRA) logosunun yer aldığı görülebiliyor (Muintir na hÉireann, 1994-1996 yılları arasında İrlanda’da faaliyette bulunan muhafazakâr ve popülist tercihleriyle tanınan bir siyasî partidir). İrlanda’da sağlık alanında düzenleyici idarenin logosunda “An Roinn Sláinte” ve “Department of Health” ibareleri bulunmaktadır (An Roinn Sláinte, İrlanda dilinde Sağlık Birimi anlamına gelmektedir).

 

irlanda saglik bakanligi

 

Ani ölümün koronavirüs aşılarının yan etkilerinden biri olduğuna yönelik İrlanda hükümeti tarafından resmî bir bildirimde bulunulmadığını Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu AP’ye teyit etmişti. Kurum sözcüsü,  konuya ilişkin şu açıklamayı sunmuş:

“Kategorik olarak bunun HPRA tarafından üretilmiş bir poster olmadığını veya aslında İrlanda Sağlık Bakanlığı adına tavsiye bilgileri üreten Sağlık Hizmetleri Yöneticisi (HSE) tarafından üretilmiş bir iletişim parçası olmadığını söyleyebilirim”

 

 

Yorumunuzu yazınız...