Ertuğrul Özkök, Hürriyet Gazetesinde 22 Şubat 2015 tarihinde “Tapınak muhafızları ile üç gün” başlığıyla yayınlanan köşe yazısında konyak hakkında malumat sunarken hatalı bir bilgi aktarmıştı:

"Hikaye İrlandalı bir aristokrat olan Richard Hennessy’in 1765’te Fransa’ya gelip Cognac bölgesine yerleşmesiyle başlıyor. O dönemde İrlanda’nın İngiltere’yle sorunları var. Bazı İrlandalı Aileler, Fransa Kralı 15. Louis’e hizmet ediyor. Fransa Kralı’na böyle hizmet edenlere yabani kaz diyorlar. "

Özkök’ün Fransa’ya gelen kişi dediği Richard Hennessy, soylu değil asker. 15. Louis’ye hizmet eden İrlandalılar için özel kurulmuş bir tugayda 12 yıl görev yapmış, emekli olunca da Fransa’nın Cognac bölgesine yerleşip içki üretimine başlamış. Ancak Hennessy’in Fransa’ya geliş tarihi 1745. Şirketin kuruluş tarihi ise 1765.

Richard Hennessy’in Fransa’ya geliş nedeni İrlanda’nın İngiltere’yle olan sorunu değil. “İki Kralın Savaşı” da denen Williamite- Jacobite Savaşı. Hennessy’in doğumundan önce 1688’de başlayan, İrlanda ve Britanya’da (İngiltere, İskoçya ve Galler) Katolik Kralı destekleyen Jacobitiler ile Protestan Kralı destekleyen Williamiteler arasındaki savaş… Bu savaşı Katolik Kral kaybedince Jacobiteler’den yaklaşık 20 bin kişi sadece Fransa’ya değil Avrupa’nın çeşitli yerlerine göç etti. Bu göç edenlere de göç etme özelliğinden dolayı yaban kazlar dendi.

Yararlanılan Kaynak: Medyagündem’in “Konyağı fazla kaçıran Özkök fena rezil oldu!” başlıklı yazısı

Yorumunuzu yazınız...