Ertuğrul Özkök 2001 Yılında Siyasal İslamın Türkiye’de Geleceğinin Olmadığını İddia Etmişti

 

Ertuğrul Özkök, 1986 yılında çalışmaya başladığı ve yaklaşık 20 yıl boyunca genel yayın yönetmenliğini üstlendiği Hürriyet Gazetesinde uzun yıllardır köşe yazıları kaleme alıyor (Gazetenin internet sitesindeki ilk yazısı 8 Temmuz 1997 tarihli). Alışılagelmiş köşe yazarı portresinin dışına taşan kişiliğiyle Özkök, ilginç söylemlerde bulunarak dikkati üzerinde toplamayı başarabilen bir isim. Uzun yıllardır yaptığı köşe yazarlığı sürecinde kayda değer birçok hataya düştüğü de vaki Özkök’ün. Bu hatalardan tespit edebildiklerimizden bazılarını 2015’ten bu yana Malumatfuruş’ta yayınladık. Ancak bu yazıda biraz daha eskilere gideceğiz.

 

siyasal islamin sonu

 

Ertuğrul Özkök, Hürriyet Gazetesinde 25 Mayıs 2001 tarihinde yayınlanan “Siyasal İslam dönemi kapanıyor” başlıklı köşe yazısında siyasal İslam’ın Türkiye siyasetinde önemli rol oynayamayacağı ve iktidar olamayacağını iddia ederek ters köşe olmuş:

"GEÇEN gün yabancı bir gazeteci sordu. 

‘‘Türkiye'de siyasal İslam'ın geleceğini nasıl görüyorsunuz.’’ 

Hiç tereddütsüz şu cevabı verdim: 

‘‘Siyasal İslam'ı, Türk siyasetinin yakın ve uzak geleceğinde önemli bir aktör olarak görmüyorum.’’ 

Bu konudaki görüşümü biraz daha açık yazayım: 

Türkiye'de siyasi İslam dönemi kapanmıştır. 

Milli Nizam Partisi ile başlayıp, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi olarak devam eden İslam'ı siyasallaştıran akım artık dönemini kapatıyor. 

Çünkü, yaşadığımız son 20 yıl, ‘‘siyasal İslam’’ın iktidar olamayacağını herkese göstermiştir."

Özkök’ün Türkiye’de siyasal İslâm’ın geleceğinin olmadığı iddiası tarihin en kötü öngörüleri listesine girebilir. Fatih Altaylı’nın Fenerbahçe’nin Alex’i transfer edemeyeceği iddiasından da skandal bir hatalı öngörü aslında.

Özkök bu satırları kaleme aldığı tarihten yaklaşık 4 ay sonra 14 Ağustos 2001 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi kurulmuş ve 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Genel Seçimler’i birinci parti olarak kazanarak iktidara geldiğinden bu yana Türk siyasetini yönlendiren bir siyasal İslamcı parti oldu.

Saadet Partisi, HAS Parti ve günümüzde siyasi spektrumdaki yeri henüz netleşmese de eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından kurulması tasarlanan siyasi partileri saymıyoruz bile…

 

Ertuğrul Özkök'ün Hürriyet Gazetesinde 25 Mayıs 2001'de yayınlanan "Siyasal İslam dönemi kapanıyor" başlıklı yazısı
Ertuğrul Özkök’ün Hürriyet Gazetesinde 25 Mayıs 2001’de yayınlanan “Siyasal İslam dönemi kapanıyor” başlıklı yazısı

 

 

1 Yorum

  1. Hasan Hüseyin Reply

    Adam haklı siyasal islam bitti ılımlı islam dönemi başladı …

Yorumunuzu yazınız...