Ertuğrul Özkök, Hürriyet Gazetesinde “Koreli K-Pop kızlar 90 yaş rekorunu nasıl kıracak” başlığıyla 28 Kasım 2018 tarihinde yayınlanan yazısında Güney Kore’yi konu edinirken bahse konu ülke hakkında birtakım yanlış bilgiler sunmuş:

"Buna karşılık oturduğumuz her masada mutlaka “çimçi” vardı. Çimçi bir tür lahana turşusu..."

Çimçi değil o, kimchi. Türkçe okunuşuyla yazmış olsa bile Ertuğrul Özkök, çimçi yerine kimçi demiş olması gerekirdi. Yazarı olduğu gazetede yayınlanan bir “kimçi tarifi”ni okumuş olsa bu hatalı adlandırmayı yapmazdı Özkök.

"Lee Byung için önemli olan bu karar Güney Kore için çok daha önemli bir şeyin ilk adımı olacaktı."

Ertuğrul Özkök, Samsung’un kurucusu olan Lee Byung-chul’un adını yazısında “Lee Byung-Chull” şeklinde aktarmasının yanı sıra, Güney Korelilerin isim-soy isim sıralamasını gözetmeyerek hatalı bir adlandırma yapmış. Güney Korelilerin ad-soyadlarının akışı Türkiye’dekinden biraz farklıdır. Türkiye’de ve dünyanın diğer birçok ülkesinde isimlendirmede önce isim sonra soy isim gelirken, Güney Korelilerde önce soyad, sonra isim(ler) gelir. Çoğu Koreli de 2 isime sahiptir. Örnekleyecek olursak, “Lee Byung-chul”un soyadı “Lee”, adı ise “Byung” “Chul” dur. Bu durumda, “Lee Byung” yerine “Byung-chul” ya da “Lee” şeklinde bir kullanım daha yerinde olacaktır.

"Buna karşılık Güney Koreliler iyi içiciler... Yerel bir tür rakılarını, biraya karıştırıp art arda içiyorlar."

Güney Koreliler iyi içici olabilirler; ancak, diğer milletlere kıyasla alkole dayanıklılıkları en az olan millet olabilirler. Güney Kore’ye gidenler bu hususu gayet iyi bilir.

"O gün yatırdığı para 30 bin won’du. Yani bugünün 25 doları, yani bugünün 150 Türk Lirası."

Lee Byung-chul’un Samsung’un kuruluş sürecinde 30.000 won yatırım yaptığı doğru. Takribi 27 ABD dolarına tekabul eden bu tutarın bugünkü değerinin 150 TL olduğu iddiası ise tam olarak doğru değil, çünkü 1950 yılındaki alım gücünün yansıttığı döviz karşılığını bugünkü kurdan Türk lirası karşılığına çevirerek kıyaslama yapmak, istenilen sonucu sağlayamaz. Yani, “150 TL’ye Samsung’u kurdular” sonucu çıkarılamaz.

 

* Hata tespitleri için Ekşisözlük’ten ykobo‘ya teşekkürler.

Yorumunuzu yazınız...