Hz. Muhammed’in Kabrinin Resmi Olduğu İddiasıyla Paylaşan Görseller Aslında Mevlâna Celâleddin-i Rûmi’nin ve Osman Gazi’nin Kabirlerine Ait

Hz. Muhammed’in kabrine ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada ve çeşitli internet sitelerinde paylaşılan resimler, iddia edildiği gibi Hz. Peygamberin Medine-i Münevvere’de Ravza-i Mutahhara’daki kabrine ait değil, Mevlâna Celâleddin-i Rûmi’nin, Osman Gazi’nin, Abdulkadir Geylani’nin ya da İmam Rıza’nın kabirlerine ait. Hz. Peygamberin kabrinin yer aldığı Hücre-i Saadet’in etrafı tamamen duvarla örülü ve kapalı olup, içeri girerek fotoğraf çekilmesi mümkün değil.

 

Hz. Muhammed’in Kabri Nasıldır? Hz. Muhammed’in Kabri Dışardan Görünebilir ya da Fotoğrafı Çekilebilir Mi?

Hz. Peygamber’in mezarı, Kubbetü’l-Hadrâ olarak adlandırılan yeşil kubbenin tam altındaki Kubbetü’n-Nûr olarak bilinen kubbenin altındaki beşgen yapıdaki Hücre-i Saadet‘te yer almaktadır. Hz. Peygamber vefat ettiği yer olan, zevcesi Hz. Ayşe’ye ait olan ve Hücre-i Saadet olarak bilinen odaya gömülmüştür. Hz. Peygamber’in vefatının ardından Hücre-i Saadet’e Hz. Ebû Bekir’in ve Hz. Ömer defnedilmiştir.

 

Kubbetü’l-Hadrâ olarak adlandırılan yeşil kubbenin iç yapısı

 

Hz. Ayşe oturduğu kısımla kabirler arasına bir duvar ördürüp sadece bir kapı bırakmıştı. Hücre-i Saadet’in kapısı -Hz. Hasan’ın hücre içindeki tek kabirlik yere gömülmek istemesine karşı- Emeviler Döneminde tamamen kapatılmış ve dışarıdan görülemeyecek ve içine girilemeyecek hâle getirilmiştir. Hicri 88 yılında Ömer bin Abdülaziz tarafından Emevilerin ördürdüğü bu duvarın dışına ikinci bir duvar örülmüştür. Daha sonra (Emeviler, Abbasiler ve Osmanlılar Dönemlerinde) gerçekleştirilen tamirat aşamalarında da Hücre-i Saadet’e giriş çıkışları engelleyen bu kapalı yapı korunmuştur. Hz. Muhammed’in kabrinden naaşını kaçırmak isteyenlerce tünel kazılması nedeniyle Selçuklu Atabeyi Nureddin Mahmut Zengi Aksungur tarafından Hz. Peygamberin kabrinin etrafına hendek kazılarak kurşun döktürülerek koruma sağlandığı belirtilir.

 

Hz. Muhammed’in Kabrine İlişkin Haritalandırma

 

Sanal alemde “Hz.Peygamber Efendimizin Kabri Şerifi” başlığıyla yayınlanan birçok resim ve video, iddialarının aksine Hz. Muhammed’in kabrinin resmi yerine (Bursa’daki Osman Gazi Türbesi ve Konya’daki Mevlana Türbesi başta olmak üzere) farklı türbe ya da mezarlardan alınmış görselleri kullanmaktadır. Hz. Muhammed’in mezarının yer aldığı odanın içine ilişkin elimizde mevcut herhangi bir görüntü bulunmamaktadır.

Hz. Peygamberin kabri sanıldığı ya da iddia edildiği gibi Hz. Mevlana’nın kabrindeki gibi yer seviyesinin üzerinde bir sandığa sahip ya da bezlerle çevrili/örtülü değil. Medine’deki Ravza-i Mutahhara’nın yanındaki Hücre-i Saadet içerisindeki kabri ne yerle aynı seviyede ne de yerin seviyesinin çok üzerindedir. Günümüzde kabirlerin yeri sadece işaretlerle belirtilmiştir. Hz. Peygamber’in kabri “Müvacehe-i Şerife” yahut “Müvacehe-i Saadet” olarak bilinen kapının ardına kalmaktadır. Hz. Peygamberin mezarının yer aldığı “Saadet Hücresi”nin etrafı tamamen duvarla örülü ve kapalı olup, içeri girerek fotoğraf çekilmesi mümkün değildir.

 

Ravza-i Mutahhara’nın ve Hücre-i Saadet’in 3D Modellenmiş Kuşbakışı Görünümü

 

Hz. Muhammed’in kabrinin yer aldığı Mescid-i Nebevi’nin iç kısmını 3 boyutlu şekilde gösteren aşağıdaki videoları ilgilenenler izleyebilir:

 

https://www.youtube.com/watch?v=NcMKnP0wA90

 

Hz. Muhammed’in Sandukası Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf Konya’daki Mevlâna Celâleddin-i Rûmi’nin Türbesinden

 

 

Bahse konu resmin, “Hz Muhammed’in (s.a.v) Kabri Şerifleri yeni görüntüsü“, “Hz. Muhammed (a.s.) Kabri Şerifinin Resmi (Görmek Herkese Nasip Olmaz)” ya da “Efendimizin kabri (Gizli çekim)” notuyla paylaşıldığı görülmektedir.

Hz. Muhammed’in kabrine ait olduğu iddia edilen görselin, Konya’daki Mevlana Müzesi‘ndeki Mevlânâ Celâleddin-i Rûmi’nin kabrinin yaklaşık açıdan resmi ile karşılaştırıldığında gerçek net şekilde ortaya çıkıyor.

 

Hz. Muhammed’in Kabrine Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Resim

 

Mevlananın Mezarı
Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Kabri

 

Bu yanlış iddianın temeli (İngilizce) zincir e-postalara dayanıyor. Kaynağı tespit edilemeyen bir internet kullanıcısının başlattığı e-posta zincirinin giderek yayılmasının akabinde resmin, altındaki İngilizce notun Türkçeleştirilmesiyle birlikte ülkemizde sosyal medya ve internet kullanıcılarına ulaştığı görülebiliyor.

Yönlendirilen e-postalar aracılığıyla yayılan bu yanlış iddiaya dair görselin altındaki notun İngilizce orijinali şu şekildedir:

“This is a view of Rauza e Rasool (P.B.U.H.) Which is not visible/open for Zayeriens / Visitors Perhaps not even 0.1% Muslims had the opportunity to see this view. Please pass it to all you know for the spiritual benefits. May Allah bless all of us (Ameen)”

Bahse konu notun Türkçe tercümesi şu şekildedir:

Bu (resim), ziyaretçilere açık olmayan Peygamberin kabrinin görüntüsüdür. Beşki de Müslümanların % 0,1’i bile bu manzarayı görme fırsatına erişememiştir. Lütfen tüm tanıdıklarınıza manevi faydalar/Allah rızası için iletiniz. Allah hepimizden razı olsun (Amin)

Çevirinin yapısı ve internetteki ilk izi dikkate alındığında, söz konusu notun İngilizce aslı üzerinden Türkçe’ye çeviri yapılarak paylaşılan görselin altına iliştirildiği anlaşılabiliyor.

 

Hz. Muhammed’in Sandukası Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Bir Diğer Fotoğraf Bursa’daki Osman Gazi Türbesi’nden

Sanal alemde İslâm peygamberi Hz. Muhammed’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan bir diğer sandukalı kabir fotoğrafı da doğruyu yansıtmamaktadır. Fotoğraftaki sanduka, Hz. Muhammed’e değil, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’e aittir.

Hz. Muhammed’in Sandukası Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf

 

“Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Medine-i Münevvere’de bulunan mübarek kabr-i şerifleri” notuyla paylaşılan resimdeki sanduka Hz. Muhammed’e ait değildir. Bahse konu sanduka Bursa’nın Tophane semtindeki Osman Gazi Türbesi‘ndendir.

 

Hz. Muhammed’e Ait Sanılan Ancak Gerçekte Bursa’daki Osman Gazi Türbesinde Yer Alan Sanduka

 

Nevsal Elevli tarafından hazırlanan Milliyet Gazetesi‘nde 28 Eylül 2001 tarihinde yayınlanan “Hz. Muhammed’in sandukası açık artırmada” başlıklı haber metninde Hazreti Muhammed’in gömülü olduğu sandukanın bilinen tek fotoğrafının Londra’da açık artırmaya çıkarıldığı iddia edilmişti.

 

“Hazreti Muhammed’e ait olduğu belirtilen muazzam sandukanın fotoğrafı Medine Camii’nde çekildi” iddiasında bulunan Milliyet Gazetesi’nin yalan haberi

 

Gazetede basılan sanduka fotoğrafının altında “Hazreti Muhammed’e ait olduğu belirtilen muazzam sandukanın fotoğrafı Medine Camii’nde çekildi” ibaresinin yer aldığı görülmektedir. Ancak, haber metni tamamen uydurmadır. Hz. Muhammed’in kabrinin fotoğrafının çekilmesinin imkânı bulunmamaktadır, çekilse dahi kabirde aktarıldığı şekilde bir sanduka yer almamaktadır, Hz. Muhammed’e ait olduğu iddia edilen sanduka fotoğrafı aslında Osman Gazi’ye aittir, Hz. Muhammed’in gömüldüğü sandukanın bilinen tek fotoğrafı diye bir şey yoktur, Hz. Muhammed’in kabri Medine Camii’nde değildir, kabrin içinde fotoğrafta görüldüğü gibi perde, isimlik ya da avize gibi unsurlar bulunmamaktadır.

Nevsal Elevli’nin bu yalan haberini görmezden gelen gazete görevlilerini de tebrik (!) etmek gerek.

 

peygamber efendimizin kabri
Hz. Muhammed’in kabrinin altında yer aldığı Yeşil Kubbe / Kubbetü’l-Hadrâ

 

Hazreti Muhammed’in Türbesine Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf 

İlk defa görenler için Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in türbesi. Görmeyi nasip et yarabbi” notuyla sosyal medyada paylaşılan fotoğraftaki kabir aslında, İran’ın Meşhed kentindeki İmam Rıza Türbesi’nden.

 

Hazreti Muhammedin türbesi
Hz. Muhammed’in kabrine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan; ancak, İran’ın Meşhed şehrindeki İmam Rıza’nın türbesine ait fotoğraf

 

hz. Muhammedin türbesi
Hz. Muhammed’in kabrine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan; ancak, İran’ın Meşhed şehrindeki İmam Rıza’nın türbesine ait fotoğrafı içeren paylaşım

 

Fotoğraf, İran İslam Cumhuriyeti’nin dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney’in 2017 yılında türbeye gerçekleştirdiği ziyaret esnasında düzenlenen toz alma töreni esnasında çekilmiş.

 

toz alma töreni
Ayetullah Hamaney’in katıldığı İmam Rıza’nın kabrinin tozunu alma töreninden bir görüntü

 

Paylaşılan Görsel Medine’de Bulunan Dar al-Madinah Museum’da Bulunan Bir Modele Ait

Medine’de Bulunan Dar al-Madinah Museum‘da yer alan Hz. Peygamber’in defnedildiği Hücre-i Saadet’e ait modelin fotoğraflarının gerçek sanılarak paylaşıldığı görülüyor.

 

Hz. Muhammed, Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in defnedildiği Hücre-i Saadet’in etrafının Emeviler tarafından duvarlarla kapatılmadan önceki halini gösteren bir temsili modelden alınmış resim

 

medine müzesi hücre-i saadet

 

 

Hz. Muhammed’in Kabrine Ait Sanılan Video Abdülkadir Geylani’nin Irak’taki Türbesinden

Hz. Muhammed’in kabrine ait sanılarak sosyal medyada paylaşılan video aslında Bağdat’taki Şeyh Abdulkadir Geylani Külliyesi’ndeki Geylani türbesinden.

Abdulkadir Geylani Türbesi’ne ait olduğu hâlde Hz. Peygamber’in kabrine ait olduğu iddia edilerek paylaşılan bahse konu video:

 

 

Söz konusu videodan kareler Abdulkadir Geylani Türbesi‘nden basına ve sosyal medyaya yansıyan karelerle karşılaştırıldığında ve işbu yazıda Hz. Muhammed’in kabrinin yapısı hakkında aktarılan detaylar göz önünde bulundurulduğunda, iddianın yanlışlığı kolayca anlaşılabiliyor.

 

şey geylani türbesi

 

Anılan videoyu yanlış aktaran paylaşımlardan bir örnek:

 

peygamber kabri şerifi yanlış paylaşım

 

Görüntüye ilişkin Teyit.org analizine de göz atılabilir.

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...