Arka Planda Suudi Kralının Resminin Yer Aldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın El Sıkıştığı Fotoğrafın 22 Haziran 2022 Günü Ankara’da Çekildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmî ziyarette bulunan Suudi Arabistan Krallığı Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdülaziz El Suud ile 22 Haziran 2022 günü Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya gelmişti.

 

https://www.youtube.com/watch?v=U4amY0EeFlg

 

Bahse konu görüşmeden basına servis edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın el sıkıştığı fotoğraf şu şekildeydi:

 

cumhurbaskani erdogan muhammed bin salman
Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı

 

Bu ziyaret öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan da 28-29 Nisan’da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud’un daveti üzerine Cidde’ye giderek çeşitli temaslarda bulunmuştu.

 

erdogan-suudi-arabistan-ziyareti
Fotoğraf: AA

 

cumhurbaskani-erdogan-suudi-arabistan-ziyareti
Fotoğraf: AA

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz Nisan ayındaki Suudi Arabistan ziyaretinde Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile el sıkıştığı ana ait fotoğraf şu şekildeydi:

 

muhammed bin salman cumhurbaskani erdogan
Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti esnasında 29 Nisan 2022 günü Muhammed bin Salman ile Cidde’de çekildiği fotoğraf, 22 Haziran 2022 günü Ankara’da arka planda Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz’in fotoğrafı yer alırken çekildiği iddiasıyla sosyal medyada paylaşılmış.

 

Sinema sanatçısı ve siyasetçi Berhan Şimşek‘in bu yönde hatalı aktarım içeren tweeti şu şekildeydi:

#prensselman Arkadaki Suudi kralının fotoğrafını görünce anlayamadım!! Prens Selman mı TÜRKİYE’ye geldi ? Erdoğan’mı Suudi Arabistan’a gitti? ! ( ahh doların yeşili sen nelere kadirsin ) orda olması gereken ülkemizin kurucusu ATATÜRK ‘ün fotoğrafıdır . ( Bu durum bir utançtır .

 

arkadaki-suudi-kralinin-fotografini-gorunce

 

Yorumunuzu yazınız...