Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Dünya Kupası Maçında Arjantin Milli Takımını Yenen Suudi Futbolculara 300 Bin Dolar Değerinde Birer Rolls-Royce Phantom Otomobil Hediye Ettiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası grup aşamasında Suudi Arabistan Milli Takımı büyük bir sürpriz yaparak Arjantin karşısında galibiyet elde ederek herkesi şaşırmıştı. Bu başarı ile birlikte Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın Arjantin’i yenme başarısını gösteren Suudi futbolcuların her birine 300 bin dolar değerinde Rolls-Royce Phantom marka otomobil hediye ettiği yönündeki yanlış iddia dolaşıma girmiş.

Sabah ve Ensonhaber.com gibi basın organları bu iddiayı şu metinle aktarmıştı:

“Messi’li Arjantin’i yenen Suudi Arabistan’da Kral Selman bin Abdulaziz, galibiyet sonrası ülkede resmi tatil ilan ederken Veliaht Prens Muhammed bin Selman, futbolculara galibiyet primi olarak dünyanın en lüks araçlarından olan Rolls Royce Phantom verileceğini açıkladı.”

“Suudi Arabistan Dünya Kupası’nın önemli favorilerinden Arjantin’İ 48. dakikada Al Shehri ve 53. dakikada Al Dawsari’nin golleriyle mağlup ederek maçı 2-1 kazandı. Prens Selman’ın oyunculara hediye edeceği Rolls – Royce Phantom’un fiyatının 300.000 ila 400.000 bin dolar arasında değiştiği öğrenildi.”

 

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Messi’li Arjantin’i yenen millî takım futbolcularına fiyatı 300-400 bin dolar arasında değişen birer Rolls-Royce Phantom otomobil hediye edeceğini duyurduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Suudi kraliyet ailesinin Arjantin’i yenen futbolculara lüks otomobil hediye edeceği iddiasını doğrulayacak bir aktarım bulunmuyor.

Suudi Arabistan Millî Takımı Teknik Direktörü Hervé Renard katıldığı bir basın toplantısında bu iddiaya dair “bu söylemin doğru bir yanı yok” yorumunda bulunmuş.

 


Dünya Kupası’nın önemli favorilerinden Arjantin’e 48. dakikada attığı golle Suudi futbolcu Salih eş-Şehri (Saleh Al-Shehri) de katıldığı bir basın toplantısında kendisine yöneltilen futbolculara Rolls-Royce hediye edildiği yönündeki soruya gülerek, iddianın asılsız olduğunu “Bu doğru değil. Ülkemize hizmet etmek ve en iyisini yapmak için buradayız. Bu bizim en büyük başarımız.” sözleriyle açıklamış.

 

Yorumunuzu yazınız...