Fotoğrafın Suudi Arabistan Milli Futbol Takımının 8-0 Kaybettikleri Almanya Maçı Öncesinde Cemaatle Namaz Kıldığı Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Suudi Arabistan Milli Futbol Takımı’nın 8-0 kaybettikleri Almanya maçına çıkmadan önce stadyumda namaz kılıp dua ettiği anda kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafa değineceğiz.

 

İlgili fotoğraf şu şekilde:

 

milli takim mac oncesi namaz
Roslan Rahman / AFP

 

Fotoğrafı hatalı yorumla aktaran paylaşım örnekleri şöyle:

 

Aklımda deli sorular:

 

“Bir terslik var bu işte”

 

suudi arabistan futbol takimi namaz

 

Vartolu Özer:

 

“Suudi Arabistan futbol takımı Almanya ile karşilaşacagi maç öncesi toplu halde namaz kıldı ve galibiyet için dua etti. Sonuc: Almanya: 8 – Suudi Arabistan: 0”

 

namaz galibiyet icin dua

 

Evliya Çelebi‌ (@evliyahoca): “Suudi Arabistan futbol takımı Almanya ile karşılaşacağı maç öncesi toplu halde namaz kılmış ve galibiyet için dua etmişti. Sonuç: Almanya 8 – 0 Suudi Arabistan”

 


Fotoğrafta stadyumda saha kenarında cemaatle namaz kılarken görülen futbolcular Suudi Arabistan’ın değil Katar’ın Millî Takımı’ndan…

 

katar milli takimi namaz
Roslan Rahman / AFP

 

Söz konusu fotoğraf 31 Ocak 2019 tarihinde Asya Kupası finalinde Japonya karşısında yapacakları mücadele öncesinde Katarlı futbolcuların ve teknik heyet üyelerinin cemaatle namaz kıldığı ve akabinde dua ettiği anı yansıtıyor.

Bahsi geçen maçı kazanan Katar, Asya Kupası’nın sahibi oldu.

AFP’den Roslan Rahman’ın kaydettiği kareler Getty Images üzerinden aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla görüntülenebilir:

 

 

Embed from Getty Images

 

 

2019 Asya Kupası (AFC Asian Cup) Asya Futbol Konfederasyonu (Asian Football Confederation) tarafından Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlendi.

Katar Milli Takımı, tarihinde bir ilke imza atarak finale kaldığı turnuvada, daha önce kupayı 4 kez müzesine götüren Japonya’yı 3-1 yenerek şampiyon oldu.

Katarlı futbolcuların final maçı öncesi statta kıldığı namaz 2019 yılı Şubat ayı başında basına yansıdı.

 

 

Suudi Arabistan ve Almanya A Milli Futbol Takımları tarihlerinde (1998, 2002 ve 2018 yıllarında olmak üzere) sadece 3 defa karşı karşıya geldi.

Suudi Arabistan ve futbolun bahsi geçtiğinde akla hemen 2002 Dünya Kupası’nda 1 Haziran 2002 günü Almanya’ya 8-0 yenildikleri maç geliyor. Suudi futbolcuların bu maç öncesinde namaz kılıp galibiyet için dua edip etmediklerine dair bir bilgi ya da namaz kıldıkları andan basına yansıyan benzer bir görüntü mevcut değildi (Suudi Arabistan’ın farklı kategorilerdeki bir millî futbol takımının Alman rakipleri karşısında son dönemde 8 farkla kaybettiği bir maça rastlayamadık).

 

 

2018 yılında düzenlenen hazırlık maçını da Almanya Suudi Arabistan’ı 2-1 yendi. 1998 yılındaki hazırlık karşılaşmasını da Suudi Arabistan 3-0 kaybetti.

 

 

Yorumunuzu yazınız...