Libya’da Meydana Gelen Felakette Selin Ortasında Kurtarılmayı Beklerken Namaz Kılan Adamın Görüntülendiği İddiasıyla Paylaşılan Video 2022 Yılında Suudi Arabistan’ın Cidde Şehrinde Kaydedilmiş

Yanlış İddia

 

Libya’nın doğusunda 10 Eylül 2023 günü meydana gelen, ölenlerin sayısının 11 bini aştığı, binlerce kişinin kayıp olduğu aktarılan sel felaketinde bir erkeğin kurtarılmayı beklerken namaz kıldığı iddiasıyla aşağıdaki video dolaşıma sokulmuş.

 

 

Videoyu Libya’nın liman kenti Derne’yi vuran yıkıcı sel felaketinde bir kişinin kurtarılmayı beklerken namaz kıldığı iddiasıyla aktaran örnekler şöyle sunulabilir:

 

Daily Ummah (@dailyummah): “#Libya’da selin ortasında kalan adam, bir evin enkazı üzerinde #namaz kıldı. “

 

selin-ortasinda-namaz-kilan

 

Aykırı: “Libya’da selin ortasında kurtarılmayı bekleyen adam bir evin enkazı üzerinde namaz kıldı. O görüntüler adete çaresizliği gözler önüne serdi.”

 

Sabah (@sabah): “Libya’da selin ortasında kurtarılmayı bekleyen adam bir evin enkazı üzerinde namaz kıldı.”

 

selin ortasinda namaz

 

Ebabil Kusu (@Kusu__Ebabil): “Libya’da selin ortasında kurtarılmayı bekleyen adam bir evin enkazı üzerinde namaz kıldı.”

 

Eha Medya (@eha_medya): “Libya’da selin ortasında mahsur kalan adam, bir evin enkazı üzerinde namaz kılarken görüntülendi”

 

Haber 7 (@Haber7): ” Libya’da selin ortasında kurtarılmayı bekleyen adam bir evin enkazı üzerinde namaz kıldı.”

 

 

Libya’da selin ortasında kurtarılmayı bekleyen adam bir evin enkazı üzerinde namaz kıldı.” notuyla paylaşılan video güncel ve Libya’dan değil. 2022 yılı Kasım ayında Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde kaydedilmiş.

 

“Abdullah El Mutairi” adlı şahıs Cidde’de sel sularına kapıldıktan sonra bir otomobilin üstüne çıkarak kurtarılmayı beklerken selin ortasında namaz kılmış.

 

 

Raad Al-Mutairi, basına verdiği demeçte selde mahsur kalıp bir otomobil üzerinde namaz kılan kişinin babası Abdullah Al-Mutairi olduğunu doğrulamış ve Hosh Al-Amara bölgesinde yaşanan yoğun yağmur esnasında arabalarını evin içine çekmeye çalışırken babasının sürüklenerek sel sularına kapıldığını belirtmiş.

 

27 Kasım 2022 günü Suudi Arabistan basınına bahsi geçen video şu ifadelerle yansımış:

“Abdullah El-Mutairi, Cidde’de sel sularına kapılıp sürüklendikten sonra otomobilin arkasına binerek selin ortasında namaz kıldı.

Raad Abdullah Al-Mutairi, basın açıklamasında, geçen hafta sonu şiddetli yağışlara sahne olan Cidde’deki sağanak yağışta mahsur kaldığı sırada dua ederken internette dolaşan videoda görünen kişinin babasının olduğunu açıkladı.

Raad Al-Mutairi, komşulardan birinin ailenin bilgisi dışında olayı kameraya çektiğini, Abdullah Al-Mutairi ve oğulları ise Hoş El Amare bölgesinde yoğun yağmur suyu nedeniyle arabaları evin içine sokmaya çalıştıklarını açıkladı. , sel birdenbire arttı ve baba sürüklendi ve babayı görünce onu kurtarmak için inisiyatif aldım… ve aslında arabaya binebildim. Babam ve erkek kardeşim de arabadayken, ama sürüklendik…”

 

Yorumunuzu yazınız...