Fotoğrafta Libya’nın Derne Kentinde 10 Eylül 2023 Günü Yaşanan Selde Çevresindeki Evler Zarar Gördüğü Hâlde Ayakta Kalan, Sahibi Yetimlere Destek Veren Evin Görüldüğü İddiası DOĞRU

 

Libya’yı 10 Eylül 2023 günü vuran yıkıcı sel felaketinde binlerce insan hayatını kaybetti ya da kayboldu, altyapı önemli ölçüde zarar gördü.

 

Libya’da Daniel Kasırgası’nın neden olduğu sel felaketinin en çok etkilediği liman kenti Derne’de çevresindeki evlerin çoğu tamamen hasar gördüğü hâlde sağlam duran bir ev dikkat çekti.

 

libyada-selde-zarar-gormeyen-ev

 

Büyük yıkıma yol açan seli sağlam atlattığı görülen “mucize ev” olarak nitelenen binanın 21 yetime sahip çıkan bir Libyalıya ait olduğu ileri sürüldü.

 

teblig.net (@teblignet): “Libya sel felaketi sonrası ibretlik bir kare.. Resimdeki ev 21 tane yetime sahip çıkan bir adamın evi..”

 

 

Libya’daki sel felaketiyle ilgili içeriklerde eski tarihli yahut ilintisiz birçok farklı görüntü dolaşıma sokuldu. Ancak, paylaşılan görüntü gerçek.

 

Sel felaketinin ardından görüntülenen evin Derne şehrinde sahile sadece 400 metre uzaklıkta bulunduğu uydu görüntüleri ve Google Haritalar aracılığıyla tespit edilebiliyor.

 

libya-sel-goruntu

 

Farklı sosyal medya profilleri de “Libya’daki selden kurtulan mucize ev” ifadeleriyle paylaşılan görseldeki konutun konumunu doğruladı.

 

 

 

Zemindeki çamur ve balçığa rağmen dış cephesi beyaz boyasını koruyan, kapı ve duvarları hasar almayan, adeta yeni inşa edilmiş gibi görünen evin selin ardından kaydedilen farklı açıdan görüntüsü şu şekilde:

 

selden-kurtulan-ev

 

Bazı haber sitelerinde, “mucizevi bir şekilde selden sağ kurtulan ve üzerinde çamur izi bile görünmeyen ev” ifadeleriyle paylaşılan görseldeki binanın sel felaketinde ayakta kalmasının çevresindekilere göre daha yeni bir inşaat olmasından, dış cephesinin kirlenmemesinin de yağan yağmurla yıkanmasından kaynaklandığının aktarıldığı görülüyor.

 

Büyük yıkıma yol açan, geride binlerce ölü, kayıp ve evsiz bırakan sel felaketinin ardından Derne’nin ortasında çevresindeki binaların çoğu hasar aldığı hâlde dış cephe boyasının rengi dahi değişmeden ayakta kalan 2 katlı ev basına da yansıdı.

 

 

 

 

 

Görselin gerçeği yansıttığını doğrulayan Derne eşrafından sakinler de söz konusu evde yetimlere destek veren ve Allah rızası için onların masraflarını karşılayan Şeyh Adel Rajab Boudraaa’nın yaşadığını belirtiyor.

 

 

Selden etkilenmeyen evin sahibinin yetimlere sahip çıktığı aktarımının da gerçeği yansıttığı anlaşılıyor.

Derne halkının aktarımına göre kendisi hâlâ hayatta olan Adel Rajab Boudraaa bir caminin imamlığını yapmaktadır.

Sosyal medya kullanıcılarının bahsi geçen konutu “yetimler evi” olarak nitelediği, evin sahibini hayırsever olarak tanımladığı görülüyor.

Örneğin Mahmud Şami adlı Libyalı doktor, sosyal medya hesabında fotoğrafını paylaştığı bahsi geçen ev hakkında şu ifadeleri kullanmış:

“Baraj, Derna şehrinin dörtte birinden fazlasını sular altında bıraktı, 10 katlı binaları yok etti.” Sular bütün binaları silip süpürdüğü halde, hiçbir iz kalmadan bu ev sağlam kaldı ve etkilenmedi. yanındaki binalar. Şeyh Adil Ebu Deraa’nın evi 4 yetimin bakımını üstleniyordu.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...