Videonun Namibya’da Düğünden Önce Damadın Gelinin Kız Kardeşi ya da Yakın Akrabası Tarafından Twerk Yapılarak Tahrik Edildiği, Damadın Erekte Olması Durumunda Gelini Aldatacağına İnanıldığı ve Evliliğin İptal Edildiği Törene Ait Olduğu İddiası Doğru Değil 

Paylaşılan video Namibya’dan geleneksel bir düğün töreninden değil, Uganda’da düzenlenen Nyege Nyege adlı müzik festivalinden. Video, bir erkeğin evlenmeden önce sadakatinin test edildiği Namibya geleneğini yansıtmıyor. 2019 yılında Uganda’nın Nyege Nyege müzik festivalinde kaydedilen videoda yerde yatan erkeğin üzerinde görülen kadınlar aslında Tanzanyalı dansçılar.

Yanlış İddia

 

Namibya’da damat adaylarının gelin adayının kız kardeşleri ya da akrabaları tarafından twerk yapılarak baştan çıkarılmaya çalışıldığı, damat adayının erekte olması hâlinde müstakbel eşini aldatacağına inanıldığı için evliliğin iptal edileceği iddiasıyla bir video sosyal medya platformlarında paylaşıldı.

 

Yerde uzanan bir erkeğin üzerinde dans eden iki kadının görüldüğü bahse konu video:

 

 

 

Videoyu yanlış aktarımla sunan paylaşım örneği:

 

23 Derece (@yirmiucderece): ” Afrika ülkesi Namibya’da düğünden önce damat, gelinin kız kardeşi ya da yakın akrabası tarafından twerk yapılarak tahrik ediliyor! Eğer damat bu sırada ereksiyona uğrarsa gelini aldatacağına inanılıyor ve evliliği iptal ediliyor.”

 

namibyada-dugunden-once-damat

Hassas Haber (@HassasHaberler): “Namibya’da gelinin kız kardeşleri damadı bu şekilde baştan çıkarmaya çalışıyor. Eğer damadın penisi sertleşirse düğün iptal edilecek çünkü damadın gelini aldatacağı düşünülür.”

 

Bu yöndeki hatalı aktarımlar, İngilizce paylaşımların Türkçemize çevirisinden ibaret.

 

“This is a practice in Namibia where a bachelor is seduced by the sisters of his bride. If he gets an erection, the marriage is canceled due to believing he will cheat on his wife.”

“Bu, Namibya’da bir bekarın gelinin kız kardeşleri tarafından baştan çıkarıldığı bir uygulamadır. Eğer ereksiyon olursa, karısını aldatacağına inandığı için evliliği iptal edilir.”

 

 

Paylaşılan video Namibya’dan geleneksel bir düğün töreninden değil.

Görüntüdeki yerde yatan erkeğin üzerinde dans eden kadınlar, Namibya’da iddia edildiği gibi damat adaylarının evlenmeden önce sadakatini test etmiyor.

 

 

Namibya’da evlilik öncesinde damat adaylarının müstakbel eşlerine olan sadakatini test eden videodaki gibi bir geleneksel yöntem mevcut değil.

Video, Uganda’da düzenlenen “Nyege Nyege” adlı festivalde 2019 yılında kaydedilmiş.

 

Nyege Nyege, her yıl Ağustos ayında Uganda’da düzenlenen, Afrika’nın en geniş katılımlı elektronik müzik ve sanat festivalidir. Festivalde, Afrika’nın her yerinden ve dünyanın dört bir yanından sanatçılar ve müzikseverler bir araya gelmektedir. Sanat, performans ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapan festivalin adı, Uganda’nın Lugbara dilinde “neşeli, mutlu” anlamına gelmektedir. Afrika’nın müzik ve sanat sahnesini küresel izleyici kitlesine tanıtmak için kurulan festival, Afrika’nın genç ve yaratıcı nüfusunu desteklemeye yardımcı olmak için bir platform olarak kullanılmaktadır.

 

Tarama yaptığımızda bahsi geçen görüntünün 2019 yılında Uganda’da Nyege Nyege adlı festivalde kaydedildiğini belirten aktarımlara rastlıyoruz.

 

 

 

 

Görüntüde yerde sırt üstü yatan erkeğin üzerindeki kadınlar gelin adayının kız kardeşi ya da yakın akrabası değil, Nyege Nyege festivaline katılan Tanzanyalı dansçılar.

 

Nyege Nyege’nin festival eş direktörü Dilsizian Arlen AFP‘ye yaptığı açıklamada videonun 2019 yılında kaydedildiğini ve bahsi geçen kadınların Tanzanya’nın Singeli dansçıları olduğunu şu sözlerle doğrulamış:

“Video, Uganda’nın Jinja şehrinde 2019 festivalinin Cumartesi sabahı Nyege Nyege’deki geleneksel sahnede çekildi. Namibya ile alakası yok. Dansçılar Tanzanya’nın Darüsselam kentinden Singeli dansçıları. Bu Zaramo kabilesine ait geleneksel bir grup.”

“Videoyu internette izledim ve bunun Kamerun ve Namibya’dan geldiğine dair yanlış bilgileri gördüm. Bunun doğru olmadığını söylüyorum.”

 

Twitter’da / X’te “#NyegeNyege2019” etiketiyle arama yaptığımızda benzer dans görüntülerine rastlanabiliyor.

 

 

Tanzanya ve Kenya’da popüler bir tür olan Caz ve Taarab dahil olmak üzere farklı birçok müzik tarzının bir karışımını yansıtan “Singeli” eşliğinde dans eden kişilerin benzer tarzda hareket ettiği görülüyor.

 

 

Yorumunuzu yazınız...