Camide rakı içildiğini gösterdiği sanılan fotoğraf orijinal değil, 2 farklı fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulmuş

 

Reddit’te bir şahsın İstanbul’dan bir camide kaydettiği alkol şişesi ve enerji içeceğinin yer aldığı bir fotoğrafı “Allah ile dertleştim biraz” ve “Atatürk’e ekber dedim cesaretimi topladım. 3200 küsur caminin kameralarına baksınlar bulduklarında paşa paşa karakola ifade vermeye giderim” ifadeleriyle paylaştı.

 

camide-alkol

 

İstanbul’da bir cami içinde alkol kullanıldığını gösteren fotoğrafların sosyal medyada yayılmasının ardından Emniyet güçlerinin yaptığı incelemeyle “3200 cami içinde hangi cami olduğunu bulabilirlerse” notunu yazan şüpheli S.Y.Ö. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde bulunan Kanuni Sultan Süleyman Camii içerisinde alkol aldığı tespit edilerek Kartal ilçesinde 15 Eylül 2023 günü gözaltına alındı.

Gözaltında verdiği ifadede pişmanlığını dile getiren zanlının “Yüksek alkolün etkisiyle yaptım. Ben ateistim, cami beni ilgilendirmez. Yaptığımdan pişmanım.” ve “İçeride namaz kılan son bir kişi kalmıştı, o çıktıktan sonra bunu yaptım. Özür diliyorum.“. beyanında bulunduğu basına yansıdı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sosyal medyada bir camide alkol kullandığını gösterir fotoğraf paylaşan şahsın İstanbul Emniyeti tarafınca yakalandığını şu sözlerle açıkladı:

“Sosyal medyada camide alkol kullandığını gösterir fotoğraf paylaşan ve “3200 cami içinde hangi cami olduğunu bulabilirlerse…” diye yazan S.Y.Ö. adlı şahıs İstanbul’da emniyet mensuplarımızca yakalanmıştır. Kahraman Türk polisi her suçluyu bulup yakaladığı gibi bu şahsı da bulup yakalamıştır, adalete teslim etmiştir. Polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin.”.

 


Camide alkol aldığı fotoğrafı sosyal medyada paylaşan şahsın polis ekiplerinin çalışmaları sunucu yakalanmasının ardından bu defa X’te (eski adıyla Twitter’da) bir profilin camide rakı ve şalgam dolu kadehlerin görüldüğü görseli “3197 tane cami var. Bu fotoğrafı 2 ay önce çektik camiyi bulsalar bile kamera kayıtları silinmiştir. Rahatız.” ifadeleriyle paylaştığına şahit olduk.

 

camide-raki-fotosop

 

İstanbul’da bir camiden yine alkol alındığı anın fotoğrafının paylaşıldığı sanılan görsel sosyal medya platformlarında yine tepki çekti.

Ancak, camide rakı masalı görsel orijinal değil, fotomontaj.

Camide rakı içtiği iddiasıyla montaj görseli paylaşan sosyal medya kullanıcısının hesabını gizliye alıp profilin uzantısını “associationofMN”den “koncichen211″e dönüştürdüğü, “[email protected] fotoğraf bana ait değil …koyduğumun ucubeleri zaten fotoshop daha neyi anlamıyorsunuz” açıklamasını eklediği ve akabinde hesabını kapattığı anlaşılıyor.

 

camide-raki-fotografini-paylasan

 

Bir evde çekilen fotoğraftaki sehpa üzerindeki rakı, şalgam ve peynir, bir camide rahle üzerinde Kur’an-ı Kerim’in yer aldığı fotoğrafa eklenmiş.

 

raki-salgam

 

cami-kuran-rahle

 

Bir evde kaydedilen rakı masalı fotoğrafın montajlandığı caminin farklı açıdan fotoğrafları da mevcut.

 

cami-rahle-kuran

 

Tersine görsel arama yoluyla tarama yapıldığında, orijinal görüntülerin farklı sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görülüyor.

 


Bahsi geçen fotomontaj bazı haber profillerince “camide rakılı fotoğraf paylaşıldı” ifadeleriyle kullanıldı.

 

23 Derece (@yirmiucderece): “Camide ikinci alkol skandalı: Polise meydan okudular! İstanbul’da bir camiden yine aynı fotoğraf karesi paylaşıldı. Camide alkol tüketen şahıslar, çektikleri fotoğrafı sosyal medyada şu not ile paylaştı. “3197 tane cami var. Bu fotoğrafı 2 ay önce çektik camiyi bulsalar bile kamera kayıtları silinmiştir. Rahatız” Fotoğrafın yayınlandığı X hesabı paylaşımdan kısa süre sonra kullanıcı adını değiştirerek fotoğrafın photoshop olduğunu iddia etti.”

 

Yorumunuzu yazınız...