Atatürk’ün Pera Palas Oteli’nde Görüntülendiği Sanılan Fotoğraf 1910 Yılında Fransa’da Picardie Manevraları Marjında Kaydedilmiş

Yanlış İddia

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün I. Dünya Savaşı’nın ardından İstanbul’daki Pera Palas Oteli’nde görüntülendiği yönündeki yanlış iddiaya değineceğiz.

 

Picardie-manevralari

 

1. dünya savaşında yenilmişiz. İstanbul işgal olmuş. İstiklâl caddesindeki Pera Palas oteli İngiliz İstihbarat merkezi olmuş vee orda bir osmanlı subayı. Sizce kim olabilir.??” notuyla paylaşılan görsel şöyle:

 

pera-palas-oteli-osmanli-subayi

 

Atatürk Pera Palas Otelinde Ne Yapıyordu?” sorusuyla yukarıdaki görselin sosyal medya platformlarında ve internet forumlarında yanlış aktarımla sunulduğu görülüyor:

 


İngiliz istihbarat görevlilerinin konakladığı otelde Mustafa Kemal Atatürk’ün görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf 12-18 Eylül 1910 tarihleri arasında Fransa’nın Pikardi (Picardie) bölgesinde düzenlenen Picardie Manevraları (Les Manoeuvres de Picardie) esnasında kaydedilmiş.

 

1910 Eylül ayında kaydedilen fotoğrafta Kolağası Mustafa Kemal Bey-, Fransa’da Picardie Manevraları esnasında, yabancı subaylarla birlikte bir ziyafette görüntülenmiş.

 

Mustafa Kemal Atatürk, Picardie Manevraları marjında kaydedilen diğer fotoğraflarda da görülebiliyor.

 

Picardie-manevralari-1910

 

1910 Picardie Askeri Oyunları’nı konu alan kartpostallarda Mustafa Kemal Atatürk yer alıyor.

 

mustafa-kemal-picardie-askeri-oyunlari

 

Picardie Manevraları, I. Dünya Savaşı’nın arifesinde Avrupa’da siyasi bloklaşmanın kesin çizgilerle belirlenmeye başladığı bir dönemde, Almanya’nın Berlin’de düzenlediği manevralara bir cevap niteliğinde Fransa’da düzenlenmiştir.

 

Tarafsız ülkelerden gözlemcilerin de davet edildiği manevralara, Osmanlı İmparatorluğu’nu temsilen Binbaşı Selahaddin Bey, Kolağası (Kıdemli Yüzbaşı) Mustafa Kemal ve Paris Askeri Ataşesi Ali Fethi Bey gözlemci olarak katılmıştır (Başta heyet başkanı olarak seçilen Ali Rıza Paşa ise sağlık sorunları nedeniyle katılamamıştır).

 

mustafa-kemal-1910-picardie

 

Picardie Manevraları, Mustafa Kemal’in askeri kariyerinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Mustafa Kemal, manevralar boyunca gösterdiği askeri dehasıyla Fransız komutanların dikkatini çekmiştir. Özellikle manevraların son gününde, düşman ordusunu geri püskürterek bir zafer kazanan Mustafa Kemal, Mareşal Foch’un takdirini kazanmıştır. Foch, manevraların ardından Mustafa Kemal’i düzenlediği bir yemeğe (rütbesi yeterli olmasa da protokolü ihlâl ederek) davet etmiş ve onunla uzun uzun konuşmuştur. Bu görüşmede Mareşal Foch, askerlikteki yetenekleri ve liderlik potansiyeli hakkında olumlu izlenimler edindiği Mustafa Kemal’i “geleceğin büyük komutanı” olarak tanımlamıştır. Ayrıca, manevralar sayesinde Mustafa Kemal, Avrupa’nın ileri gelen askeri komutanlarıyla tanışmış ve onların deneyimlerinden yararlanma fırsatı bulmuştur.

 

Yorumunuzu yazınız...