Videodaki Özbekistan’da 25 çocuğu taşıyan sürücünün çocukların cinsel amaçlarla, organ toplamak ve adrenochrome amacıyla satılacağını itiraf ettiği iddiası doğru değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da Suriyeli küçük bir kız çocuğunun organları için kaçırıldığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan videoya değinmiş ve görüntünün bağlamı dışında kurgu iddia ile kullanıldığını aktarmıştık.

Bu defa yine çocuk kaçakçılığının belgelendiği iddiasıyla ilintisiz bir görüntü dolaşıma sokulmuş.

Özbekistan’da aracında 25 çocuğu taşırken polis çevirmesine yakalanan sürücünün çocukların cinsel amaçlarla, organ kaçakçılığı ve adrenochrome için satılacağını itiraf ettiği iddiasıyla paylaşılan video şu şekilde:

 


Videoyu yanlış aktarımla sunan paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

İMChaber24 (@imchaber24): “Özbekistan’da 25 çocuğu taşıyan sürücü şüpheli bir şekilde gözaltına alındı. Şüpheli şahıs çocukların cinsel amaçlarla ve organ toplamak amacıyla satılacağını itiraf etti.”

 

arabada-25-cocuk

 

Piramid Adam (@PiramidADAM): “Çocuk Ticareti ve Adrenochrome; Özbekistan’da 25 çocuğu taşıyan sürücü şüpheli hareketlerinden dolayı gözaltına alındı. Sorgulanma sonucunda çocukların cinsel amaçlar, organ toplama ve adrenochrome amacıyla satılacağını itiraf etti.”

 

Fuck The System (@fuckthesystem62): “-☑️ Özbekistan’da 25 çocuğu taşıyan sürücü şüpheli bir şekilde gözaltına alındı. ☑️ Sonunda çocukların cinsel amaçlarla ve organ toplamak amacıyla satılacağını itiraf etti.”

 

 

 

Görüntünün Özbekistan’da 25 çocuğu taşıyan sürücünün kaçırdığı çocukları cinsel amaçlarla, organ toplamak ve adrenochrome amacıyla satılacağını itiraf ettiğini yansıttığı iddiası gerçek dışı.

Videoda, Özbekistan’da öğrencilerini okula götürürken polisin tarafından durdurulan bir öğretmenin aracı görülüyor.

Bahsi geçen öğretmenin / sürücünün, okullarına taşıdığı çocukların cinsel amaçlar, organ kaçakçılığı ve adrenochrome için kaçırıldığını itiraf ettiği yönünde bir aktarım bulunmuyor. Yayılmasının ardından herhangi bir kaynak atfı olmaksızın bu iddianın kurgulanarak görüntünün servis edildiği anlaşılıyor.

16 Eylül 2023 günü Özbekistan merkezli Yol Güvenliği Servisi adlı Telegram grubunda ve haber sitelerinde paylaşılan bahsi geçen hadise The Sun’da “İlkokul öğretmeni minik Chevrolet’iyle 25 çocuğuyla kenara çekildi” (“Primary school teacher pulled over with 25 children in her tiny Chevrolet“) başlığıyla 19 Eylül 2023 günü yayımlandıktan sonra yaygınlık kazanmış.

Özbekistan’ın Buhara bölgesinde Chevrolet’nin süper mini sınıfındaki Chevrolet Spark marka otomobiliyle 25 ilkokul çocuğunu taşıyan öğretmen polis çevirmesine takılınca bu ilginç görüntü ortaya çıkmış.

4 yolcu kapasiteli A sınıfı mini otomobilden 25 öğrenci çıkan öğretmene Özbek kamu konseyi tarafından güvenli olmayan sürüş nedeniyle ceza uygulanmış.

Aracının bagajında 3, ön koltuğunda 6, arka koltukta ise 16 çocuk taşıyan öğretmen, öğrencilerini düzenli olarak evlerine bu şekilde taşıdığını kabul etmiş.

 

İLAVE: Görüntü, ülkemizde sahile uzuvları eksik şekilde vuran cesetlerin ardından yeniden kayıp çocuk satışı iddiasıyla servis edildi:

 

Alp Kılınç (@alpklnctr):

“Günlerdir söylüyorum ve bu olayın ucu Türkiye’ye çok ağır patlayacak. Kaybolan çocuklar, sahile vuran uzuvları eksik cesetler; hala kimseden hiçbir açıklama yok, sürekli üstü kapanacak şekilde gündem değişiyor. Geçen günlerde Özbekistan’da 25 çocuğu taşıyan sürücü, şüpheli hareketlerinden dolayı gözaltına alındı. Sorgulanma sonucunda çocukların cinsel amaçlar, organ toplama ve adrenochrome amacıyla satılacağını itiraf etti.

Çocuklar üzerinden yapılan büyük bir ticaret var ve bu ticaret, bütün yetkililer tarafından biliniyor ve bilinçli bir şekilde yapılıyor. Bütün dünya bu olaya susuyor ve ört pas ettirilmeye çalışıyor. En büyük kayıpların Türkiye’den olduğuna adım gibi eminim.

Ülkemizde günlerce sahile uzuvları eksik cesetler çıktığında da mülteci botu battı denilmişti, fakat çıkan cesetlerden bir tanesi 10 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi Merve Şevval Elmas’a ait olduğu öğrenilmişti. Hangi ülke kendi basınında doğru bir haber yapar ki? Ve şu anda bütün dünyanın sus pus, medyanın sağır olduğu bir gündeyiz.”

 

Halbuki Milliyet.com, Özbekistan’da 25 çocuğu aracına bindiren öğretmen ile ilgili haberine 10’dan fazla Özbek vatandaşının DAEŞ’le bağlantılı bir insan kaçakçısı aracılığıyla ABD’ye sokulduğu haberinden cümle eklenerek aktarmış.

Milliyet’in 2 farklı haberini birleştirip paylaştığı içeriği, görüntünün çocuk kaçakçılığına ait olduğu iddiasının “teyitli” olduğu algısını oluşturmuş.

 

Yorumunuzu yazınız...