Hindistan’da Müslüman bir erkeğin çarşaf / burka giyip çocuk kaçırmaya çalışırken başka bir erkek tarafından yakalanıp dövüldüğü sanılarak paylaşılan video gerçek bir hadiseden değil

 

 

Hindistan’da Müslüman bir erkeğin çarşaf / burka giyip bir çocuğu kaçırmaya çalışırken yakalanıp dövüldüğü ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan video şu şekilde:

 


 

 

Senaryoyu gerçek gibi sunan paylaşım örneği:

 

(@Exmuslim_de): “Çarşaf bir güvenlik riski oluşturur, bu yüzden yasaklanması gerekir ! Hindistan’da bir erkek, çarşaf giyip çocuk kaçırmak isteyince yakalandı.”

 

carsaf-giyip-cocuk-kacirmak-isteyen

 

Videonun Hindistan’da bir erkeğin çarşaf giyip çocuk kaçırmak isteyince yakalandığı anı yansıttığı iddiası doğru değil.

Çocukları kaçırmak için burka giyen erkeğin görüldüğü video sahnelenmiş.

Bağlamı dışında kullanılan video, 2023 yılı Şubat ayında Hintli bir içerik üreticisi tarafından kurgulanmış.

Burka / çarşaf giymiş erkeği döven kişinin, genellikle şiddet barındıran içerikler hazırlayan Ankur Jatuskaran adlı Hindistan vatandaşı olduğu anlaşılıyor.

Görüntü, Ankur Jatuskaran adlı Hint içerik üreticisinin sosyal medya hesaplarında ve Youtube kanalında “बच्चा चोर बुर्के में आते है #gareeb #viralvideo” (“Çocuk kaçırıcılar burkalarla geliyor”) başlığıyla yüklendikten sonra kamuoyunun tepkisinin ardından silinmiş.

Videoda görülen kişiler farklı karakterleri canlandırdıkları benzer mizansen videolarda da rol almış.

 

 

 

 

Adı geçen içerik üreticisinin diğer videolarında görüntünün “eğlence amaçlı hazırlanan kurgu bir yapım” olduğu yönünde aşağıda Türkçe çevirisi sunulan uyarı metnine yer verdiği görülüyor.

“Bu video tamamen izleyici eğlencesi içindir ve kurgu bir eserdir. Hiçbir kişinin veya sınıfın duygularını incitmek istemiyoruz. Bu video hiçbir şekilde herhangi bir ırka veya cinsiyete hakaret etmemektedir. Bu videodaki tüm karakterler, olaylar ve hadiseler kurgusaldır. Bu video eğlence amaçlı çekilmiştir ve ciddiye alınmamalıdır. İzleyicinin takdirine bağlıdır.” ifadesi yer almaktadır.”

 

kurgu-skec-uyari

 

Gerçek bir çocuk kaçırma denemesine ait olduğu sanılan video Hindistan’da 2023 yılı Mart ayında viral şekilde paylaşıldığı dönemde Hindistan’dan doğrulama girişimleri görüntünün bir senaryodan ibaret olduğunu ortaya koydu.

 

Yorumunuzu yazınız...