Avustralya’da Bulunan Devasa Boyuttaki Kırkayağa Arthropleuraya Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Video Yapay Zekâ Uygulaması İle Hazırlanmış

 

 

Avustralya’da görüntülenen devasa boyutlara sahip bir kırkayağa ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan video şöyle:

 

 


 

 

Tarih öncesi dönemin en etkileyici antik canlılardan birinin yapay zekâ uygulaması ile hazırlanan görüntüsünü gerçek gibi sunan paylaşımlardan örnekler şöyle:

 

Birol Alkan (@_Birolalkan): “Avustralya’da devasa boyutlara sahip, “Kırkayak” görüntülendi. Resmî Bilim; Atmosferdeki oksijen oranının günümüzden çok daha yüksek olduğu zamanlarda, yine günümüzde var olan canlı boyutlarının daha büyük olduğunu söylüyor. Fakat görüntüdeki “Kırkayak” alışılagelmişin dışında”

 

 

 

Dr. Esmeralda (@Esmeral42507697): “Avustralya’da devasa boyutlara sahip, “Kırkayak” görüntülendi. İklimlerin ve atmosferde ki gaz oranlarının değişimleri yol açmış olabilir.. canlılar yeni iklime ayak uyduruyor “

 

devasa-kirkayak

 

Yaklaşık 2,43 metre (8 feet) boyunda “kırkayağa” ait olduğu iddiasıyla paylaşılan video, gerçek bir canlıya ait değil.

Nesli tükenen bir arthropleuraya ait sanılan görüntü, Runway’in yapay zeka video oluşturma aracı Gen-3 Alpha ile oluşturulmuş (Videonun orijinalinde sol alt köşede yer alan logo, görüntünün Runway’in yapay zeka video oluşturma aracı (Gen-3 Alpha) ile hazırlandığını işaret ediyor).

Görüntünün kaynağı “Timmy” adlı “IXITimmyIXI” uzantılı X kullanıcısının 21 Haziran 2024 tarihli “Arthropleura – 8 feet uzunluğa kadar büyüyebilen, kırkayak benzeri dev bir eklembacaklı” (“Arthropleura – A giant millipede-like arthropod that could grow up to 8 feet long”) ifadelerini içeren paylaşımı.

Videoyu hazırlayan kişi yapay zekâ uygulamasının eseri olduğunu belirtmiş.

 


 

 

Kırkayak benzeri, dev bir çok bacaklı canlı olan arthropleura, milyonlarca yıl önce Karbonifer Dönemi’nde yaşamış bir nesli tükenmiş canlıdır.

Gelmiş geçmiş en uzun eklembacaklı ve en büyük kara omurgasızlarından biri olarak bilinen devasa kırkayak benzeri bu canlının fosilleri Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunmuştu.

 

 

Arthropleura (Arthropleura armata), Paleozoik dönemin geç Karbonifer ve erken Permiyen dönemlerinde yaşamış, soyu tükenmiş bir dev eklembacaklıdır. Bu devasa omurgasız, karasal ekosistemlerin en büyük üyelerinden biriydi ve yaklaşık 2,6 metre uzunluğa kadar ulaşabiliyordu. Arthropleura, günümüzün millipedes ve centipedelerine benzerdi, ancak çok daha büyük ve güçlüydü.

 

Özellikler ve Yapı:

– Boyut: Arthropleura, yaklaşık 2-2,6 metre uzunluğunda ve 50 cm genişliğindeydi. Bu, onu bilinen en büyük eklembacaklılardan biri yapmaktadır.

– Vücut Yapısı: Vücudu, birbirine eklemli plakalarla bağlı birçok segmentten oluşuyordu. Her segmentte bir çift bacak bulunuyordu.

– Çevresel Uyum: Arthropleura’nın büyük boyutu, yüksek oksijen seviyeleri ve bol bitki örtüsü bulunan Paleozoik dönemin nemli ormanlarında yaşamını sürdürmesini sağladı.

 

Yaşam Alanı ve Beslenme:

– Yaşam Alanı: Arthropleura, Paleozoik dönemin yoğun ormanlarında ve bataklıklarında yaşamıştır. Bu dönemde, dünyanın büyük bir kısmı nemli ve sıcak bir iklime sahipti.

– Beslenme: Arthropleura, muhtemelen bitki materyalleriyle besleniyordu. Diş yapısına sahip olmaması, otobur olduğuna işaret etmektedir. Ancak bazı bilim insanları, çürümüş bitki materyalleri ve küçük omurgasızlarla da beslenebileceğini öne sürmektedir.

 

Evrimsel Önemi ve Soy Tükenmesi:

– Evrimsel Önemi: Arthropleura, erken karasal ekosistemlerdeki büyük omurgasızların evrimsel başarılarından biridir. Karasal omurgasızların evrimini ve ekosistemlerdeki rollerini anlamak açısından önemlidir.

– Soyunun Tükenmesi: Permiyen dönemin sonunda, iklim değişiklikleri ve habitat kaybı gibi faktörler Arthropleura’nın soyunun tükenmesine yol açtı.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...