Antarktika’da 1950 Yılında Görüntülenen Uzay Gemisine Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Görseller, Yapay Zeka Destekli Uygulama İle Hazırlanmış

Yanlış İddia

 

Karla kaplı bir tanımlanamayan uçan cismi (unidentified flying object – UFO) gösteren dijital olarak oluşturulmuş 2 görsel, 1945-1950 yılları civarında Antarktika‘da bulunan bir uzay gemisinin “sızdırılmış” fotoğrafları olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılmış.

 

antarktika-uzay-gemisi-iddiasi

antarktika-uzay-gemisi-iddiasi

 

Görseller hakkında yanlış aktarımda bulunan paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Birol Alkan: “ABD’deki UFO olaylarından sonra sahte uzaylı istilası için hazırlıklar devam ediyor. Sosyal medyada UFO kayıtları ve resimleri paylaşılıyor. Resim 1950 yılında Antarktika’da bulunan uzay gemisine aitmiş…”

 

antarktika-1950-ufo-iddiasi

 

Tolga Özçelik: “Antarktika 1945 – 1950 Antarktika’nın keşfe kapalı olmasının nedeni bu olabilir m? Soruyorum: Geçmiş zamanda yaşayan insanlar yaşadıkları mağaralara çizdikleri resimler ile bize ne anlatmak istiyorlardı? İnsan görmediği birşeyi çizebilir hayal edebilir mi? #ufo #Antarctica”

 

antarktika 1945 1950 ufo

 

Gerçek sanılarak paylaşılan görsel dijital ortamda yapay zeka destekli program tarafından oluşturulmuş.

Antarktika’da UFO’ların görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan görsel, Zach Heishman tarafından hazırlanmış.

 

zach-heishman

 

Zach Heishman’ın yapay zekâ ile oluşturulan görsellerin aktarıldığı bir gruptaki 21 Şubat 2023 tarihli paylaşımında, paylaşılan görüntünün yüksek çözünürlüklü versiyonuna rastlanabiliyor.

 

antarktika uzay gemisi yapay zeka

 

antarktika-ufo-sanilan-orijinal

 

antarktika-ufo-sanilan-orijinali

 

Heishman’ın sosyal medya profilinde benzer içerikler mevcut.

 

piramit-ufo-yapay-zeka

 

Görüntüleri bir yapay zekâ destekli uygulama kullanarak oluşturduğunu belirten Heishman, Reuters‘a konu hakkında yaptığı açıklamada “Çalışmamın yanlış bilgi için kullanılması ve aynı zamanda resimlerimin kötü görünmesi beni biraz hayal kırıklığına uğrattı” ifadelerini kullanmış.

 

Bahsi geçen görselleri içeren paylaşımlarda yer verilen, eski çağlardan mağara duvarına işlenmiş UFO’yu yansıttığı sanılan görseller de Gabriele Campagnano tarafından yapay zeka destekli uygulama kullanılarak oluşturulmuştu (İlgili yazımıza göz atabilirsiniz).

 

ufo mozaik

 

ufo-magara-yapay-zeka

 

 

Yorumunuzu yazınız...