Antarktika’da 1940-1950 Yılları Arasında Amiral Byrd Tarafından ve 1912 Yılında Falcon Scott Tarafından Kaydedilen Fotoğraflar Olduğu Sanılan Görseller Yapay Zeka Destekli Uygulama İle Hazırlanmış

 

Daha önce, Antarktika’da 1950 yılında uzay gemisinin görüntülendiği sanılarak paylaşılan görsellerin yapay zeka destekli uygulama ile hazırlandığına değinmiştik.

Bugünkü konumuz da yine Antarktika’da kaydedildiği sanılarak paylaşılan, 2022 yılında yapay zekâ destekli uygulama kullanılarak oluşturulan görseller.

 

1912 Yılında Kaydedildiği ve Robert Falcon Scott’ın Arşivinde Yer Aldığı Sanılan Görseller

 

1912 Antarktika Kutup Taklası öncesi medeniyetler.. Kaptan Robert Scott” ya da “Bu fotoğraflar Kaptan Robert Scott’un Antartika 1912 arşivinden…” gibi ifadelerle gerçek sanılarak paylaşılan görsellerden bazıları şöyle:

 

antarctica-1912

antarctica-kaptan-scott-1912 antarctica-kaptan-scott-1912 antarctica-kaptan-scott-1912 antarctica-kaptan-scott-1912 antarctica-kaptan-scott-1912 antarctica-kaptan-scott-1912 antarctica-kaptan-scott-1912

 

Görseller, İngiliz Kraliyet Donanması subayı ve kâşifi Robert Falcon Scott (6 Haziran 1868 – 29 Mart 1912) tarafından gerçekleştirilen “Terra Nova Seferi” (“Terra Nova Expedition”) adı verilen Antarktika seferinde kaydedilmedi.

Antarktika bölgesine yapılan iki sefere öncülük eden İngiliz ünlü İngiliz kutup kâşifi Robert Scott’ın gezi esnasında kaydettiği fotoğrafları içeren (Cambridge Üniversitesi’ndeki Scott Polar Araştırma Enstitüsü’nün) arşivinde bu görseller yer almıyor.

 

Robert Scott, 1910-1912 yılları arasında yapılan yolculukta Güney Kutbu’na ulaşan beş kişilik bir ekibe liderlik etmişti. Ancak, Scott ve dört arkadaşı, kutba ulaştıktan sonra dönüş yolunda hayatını kaybetmişti. Robert Scott’ın beraberindeki kişilerin ne kadar yiyeceğe ihtiyacı olacağı konusunda ölümcül bir hesap hatası yaptığı ve kar fırtınasına yakalanıp açlıktan öldüğü düşünülüyor.

 

Kaptan Robert Scott’ın keşif gezisini not ettiği günlüğünde de gerçek sanılan görsellerdekine benzer bir keşfin bahsi geçmiyor.

Bahse konu görsellerle ileri sürülen, Antarktika’da eski bir uygarlık olduğu iddiasını kanıtlayan herhangi bir delile rastlanamıyor.

Tarih boyunca Antarktika’ya yapılan keşif gezilerinde antik kalıntıların bulunduğuna dair bir emare bulunmuyor.

1910-1913 yıllarında çekildiği iddia edilen, buz duvarının arkasındaki tarihî bir medeniyetin izlerinin bulunduğunu ortaya koyduğu sanılan, piramitleri, heykelleri ve harabeleri içeren görseller yapay zekâ uygulaması ile oluşturulmuş.

Kaynağı tespit edilemeyen görsellerin 2022 yılı Aralık ayından itibaren sosyal medya platformlarında paylaşılmaya başlandığı anlaşılıyor (Yapay zeka ile görsel tasarım uygulamalarının giderek popülerleştiği bu tarihin öncesinde görsellerin izine rastlanamıyor).

 

 

DPA‘in de tespit ettiği üzere, insanların yüz ve vücut organlarının orantısızlığı, gölgelerle ilgili tutarsızlıklar gibi detaylar görsellerin yapay zeka tarafından oluşturulmuş görüntüler olduğunun emareleri.

 

antarctica-1912-yapay-zeka

 

antarctica-1912-kaptan-scott-yapay-zeka

 

Amiral Byrd’ın Antarktika’da 1940-1950’li Yıllarda Çektiği Sanılan Fotoğraflar

 

Robert Scott hakkında ileri sürülen iddianın benzeri ABD’li Amiral ve kutup kâşifi Richard Evelyn Byrd (25 Ekim 1888 – 11 Mart 1957) için de ortaya atılmış.

ABD Donanması Amirali Byrd’ın 20. yüzyılın ortalarında Antarktika’da kayıp bir medeniyetin izlerini bulduğu, yapay zeka destekli programla geliştirilen görsellerle ileri sürülmüş.

Amiral Byrd’ün 1940 ve 1950’lerde Antarktika Seyahatinden Kayıp Gizli Fotoğraflar” notuyla paylaşılan görsellerden bazıları şöyle:

 

amiral byrd antarktika yapay zeka

amiral byrd antarktika yapay zeka

amiral byrd antarktika yapay zeka

amiral byrd antarktika yapay zeka

amiral byrd antarktika yapay zeka

amiral byrd antarktika yapay zeka

 

Amiral Byrd’ün Antarktika keşif gezisinde kaydedilen fotoğraflar sanılan görseller de yapay zeka uygulaması ile oluşturmuş.

Antarktika’da iddia edildiği gibi antik kalıntılar bulduğuna dair bir kanıt bulunmayan Amiral Byrd’ın 1947 yılı Şubat ve Mart aylarında kaleme aldığı günlüğünde görsellerdeki gibi bir keşfin bahsi geçmiyor.

Amiral Byrd’ın 1928 ve 1947 yılları arasında Güney Kutup bölgesine yaptığı dört keşif gezisinden fotoğraflar arasında paylaşılan görseller yer almıyor.

Antarktika seyahatlerinden Ohio Üniversitesi tarafından yayımlanan 1928-1930 ve 1933-1935 yılları arasında kaydedilen 3500 fotoğraf (The Byrd Expedition Photo Albums) ile adına açılan internet sitesinde ve Getty Images‘ta yayımlanan fotoğraflar incelendiğinde bahsi geçen görsellerin farklılık arz ettiği idrak edilebilir.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Antarktika’da keşfedilen ancak gizlenen medeniyetin fotoğrafları sanılan görseller, Tim Boucher tarafından Dall-E adlı yapay zeka uygulaması kullanılarak hazırlanmış.

Görseller, yapay zeka destekli programların oluşturdukları görseller üzerinde bıraktığı gerçek olmadıklarını işaret eden vücut kompozisyonu bozukluğu gibi emareleri içeriyor.

 

antarktika-yapay-zeka-gorsel
Görsel: The Observers

 

Gizemli Antarktika” adlı kitabının kapağında kullandığı görselin ve diğerlerinin kendisi tarafından oluşturulduğunu belirten Tim Boucher, The Observers‘a verdiği demeçte şu ifadeleri kullanmış:

“Kendini ele veren bir numaralı emare, OpenAI tarafından web siteleri aracılığıyla oluşturulan görüntülerin sağ alt köşesine eklenen çok renkli filigrandır. Dall-E ayrıca, nesillerinde “pürüzsüz” veya bulanık olarak tanımlayabileceğim, bir tür anlatı türü görsel esere sahip olma eğilimindedir.

Ayrıca okuyucular, yüzlerin asla net bir görüntüsünün olmadığını sık sık dile getirirler. Ayrıca bazı kıyafetlerin veya ekipmanların o dönem için çağdışı göründüğünü de fark edebilirsiniz.

Çalışmama her zaman içeriğin yapay zeka kullandığını belirten sorumluluk reddi beyanları ekledim.

 

Yorumunuzu yazınız...