Görselin Antarktika’da Keşfedilen Piramitlere Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

 

Antarktika‘da antik medeniyetlerin izini yansıtan piramidin keşfedildiği sanılarak bazı görsellerin sosyal medya platformlarında paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

Ertan Özyiğit:

“İngiliz kaptan Robert Scott (17 Ocak 1912) “Terra Nova Expedition” Antarktika seferinde, Köttlitz Buzulu’nun batı yakasında1 en büyüğü 1265 m. Piramitlere benzeyen üç nesne buldu. Amerikalı pilot Lincoln Ellsworth 23 Kasım 1935’teki uçuşu sırasında bu nesneleri onayladı.”

 

antarktika-piramit-kesfi-iddiasi

 

Bu piramit benzeri yapıda uzaylıların yaşadığını ileri sürenlere de rastlanmıştı.

 

 

Halbuki, görülen yapı bir piramit değil, sadece bir yükselti.

Görseldeki piramit sanılan yükselti 79°58’39.25″S 81°57’32.21″W konumunda bulunuyor.

Yükselti, Antarktika’nın en yüksek dağı Vinson’un bölümleri olduğu ortaya çıkan Görsel, Antarktika’nın Marie Byrd Toprakları’nda bulunan Ellsworth Dağları (Ellsworth Mountains) adlı sıradağların zirvesini oluşturulan Vinson Dağı’nın bir bölümü.

 

Kaliforniya Üniversitesi’nden jeoloji profesörü Eric Rignot, LiveScience‘a 2016 yılında verdiği demeçte “bu sadece piramit gibi görülen bir dağ” yorumunda bulunmuş. Buzul bilimci Heidi Sevestre de piramit sanılan yapının sadece bir dağ ya da “nunatak” (“buzullarla kaplı dağ doruğu”) olarak adlandırılan, buz alanının üzerinde bir yükselti olduğunu The Observers‘a belirtmiş. Yerbilimci Yuriy Kozlov ise Russia Today’e yaptığı açıklamada, bu tip yapıların farklı yoğunluktaki minerallerin katılaşma esnasında yağmur, kar ve rüzgâr gibi doğal faktörlerle oluştuğunu söylemiş.

 

2007’de yapılan bir araştırmaya göre, Antarktika’daki Ellsworth Dağları’nı oluşturan birçok zirveden biri olan piramit şeklindeki dağ, ABD’li havacı Lincoln Ellsworth tarafından 23 Kasım 1935 tarihinde gerçekleştirilen bir uçuş esnasında keşfedilmiş.

 

İngiliz Kraliyet Donanması subayı ve kâşifi Robert Falcon Scott’ın (6 Haziran 1868 – 29 Mart 1912) “Terra Nova Seferi” (“Terra Nova Expedition”) adı verilen Antarktika seferini not ettiği günlüğünde de bir piramit keşfinin bahsi geçmiyor.

 

Antarktika’da görseldeki gibi bir piramidi inşa eden antik bir medeniyetin bulunduğuna dair bir delil bulunmuyor.

 

ABD ve Avrupa’dan sekiz üniversiteden ismi belirtilmeyen araştırmacılar tarafından keşfedilen Antarktika’daki piramitlere ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntülerin UFO’lar ve dünyadışı nesnelerle ilgili gizli materyaller sunan İngiliz Alien Disclosure Group’tan (ADG) Steven Hannard tarafından, 2010 yılında bölgeye giden dağcıların internet sayfasından alındığı ve fotomontaj eseri olduğu anlaşılmıştı.

 

 

Daha önce, Antarktika’da antik bir uygarlığın izlerini yansıtan piramidin keşfedildiği sanılarak paylaşılan görselin de yapay zekâ destekli uygulamalarla hazırlandığına değinmiştik.

 

amiral byrd antarktika yapay zeka

 

amiral byrd antarktika yapay zeka

 

piramit-ufo-yapay-zeka

 

antarctica-1912

 

Yorumunuzu yazınız...