Güncel Sanılarak Paylaşılan Fransız Polisinin Kelepçe Protestosundan Görüntüler 2020 Yılında Kaydedilmiş

 

Fransa’da hükümetin, anayasal yetkisini kullanarak parlamento oylaması olmaksızın emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını öngören yasa tasarısını kabul edeceği açıklamasını protesto eden sendikaların çağrısıyla ülke genelinde 1 milyondan fazla kişinin katıldığı protestolar düzenlendi. Barışçıl geçenlerin yanı sıra polisle çatışma yaşanan ve kolluğun sert müdahalede bulunduğu geniş katılımlı protestolara da şahit olundu.

Bu süreçte, göstericilere sert müdahalede bulunan Fransız polisinin de Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik yaşını yükseltme planına karşı eylem gerçekleştirdiği iddiasıyla eski tarihli bir video güncel olduğu iddiasıyla tekrar dolaşıma girdi.

 

 

 

Görüntüyü Fransa’da polislerin kelepçelerini, apoletlerini ve apoletlerini hükümetin emeklilik yaşı ile ilgili kararını protesto için yere attığı anı yansıttığı iddiasıyla aktaran paylaşım örnekleri:

 

“Dini, inancı ne olursa olsun, iyi insanlar ve halk adalet karşısında mutlaka kazanacaktır. Polisler adaletsizliğin karşısında kelepçe ve kolluğunu protesto ederek bırakıyor… 🚔”

 

“Fransa.

Tüm dünyaya örnek !

Üniformalı ve sivil polisler protesto için kelepçe ve belge fırlatıyor.”

 

2021 yılında benzer şekilde yanlış bağlamla sunulan bir görüntüyü “Fransa’da Polisin Vatandaşa Uygulanan Yaptırımlardan Dolayı Görevlerini Bıraktığı Ana Ait Sanılan Video” başlıklı yazımızda ele almış ve eski tarihli görüntünün yanlış bağlamda sunulduğunu vurgulamıştık.

 

fransa polis protestosu

 

Benzer şekilde, Fransız polisinin emeklilik yaşının yükseltilmesine tepki gösterdiği ya da hükümetin kararını protesto vatandaşlara yaptırım uygulamama kararı alıp görevlerini bıraktıkları eyleme ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan video da eski tarihli.

 

Güncel sanılarak paylaşılan polis protestosu görüntüsü de 2020 yılından.

 

polis-kelepceli-protesto

 

Bobigny, polisler öfkelerini göstermek için kelepçelerini yere atıyorlar!” (“Bobigny, des policiers jettent leurs menottes à terre pour montrer leur colère!“) başlığıyla 13 Haziran 2020 tarihinde Youtube’e yüklenen video şöyle:

 

 

Görüntü, 2020 yılındaki protestolara müdahale esnasında bazı polis memurlarının görevlerinde başarısız olduğunu, devletin bu kişileri bulma ve kendileriyle mücadele etme niyetinde olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Christophe Castaner’in polisin göstericilere müdahale esnasında boyunlarını kolları arasına aldığı (“chokehold” adı verilen) boğma tekniğinin yasaklandığını açıklamasına tepki içeriyor.

Fransa polisi, şiddete ve ırkçılığa müsamaha gösterdikleri suçlamasıyla ve gözaltı esnasında kişilerin boğazlarının sıkıca sarıldığı hareketsiz bırakma yönteminin yasaklanma kararıyla hakarete uğradıklarını söyleyerek eylem başlatmıştı.

 

polis-protestosu
Fotoğraf: Actu.fr

 

kelepce-eylem
Fotoğraf: France Bleu

 

Fransa’nın farklı kentlerinde kolluk kuvvetleri kelepçelerini, apoletlerini, kimliklerini ve joplarını yere atarak hükümetin açıklamasını protesto etmişti.

 

 

Yorumunuzu yazınız...