Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un alnına yumurta atıldığı görüntü güncel değil 2017 yılından

 

7 Ekim 2023 günü Hamas’ın düzenlediği saldırıların ardından İsrail Gazze üzerindeki ablukasını yoğunlaştırıp ağır bombardımana girişti. Bu dönemde ABD, Almanya ve İngiltere’nin ardından Fransa da İsrail’e desteğini açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron İsrail’in Gazze’ye başlattığı hava operasyonunun ardından dayanışma mesajları vermek için 24 Ekim 2023 günü Tel Aviv’i ziyaret etti. Macron, İsrail ziyaretinde yaptığı açıklamada Macron, İsrail’i Hamas’la mücadelesinde yalnız bırakmama sözü verirken, bölgesel bir çatışma riskine karşı da uyarıda bulundu.

 

Bu süreçte, İsrail ziyaretine tepki gösteren bir protestocunun Emmanuel Macron’un kafasına yumurta attığı anın görüntülendiği iddiasıyla eski tarihli bir video yeniden dolaşıma sokuldu.

 

 

2017 yılından videoyu Macron’un son İsrail ziyaretine verilen tepkilerle hatalı şekilde ilişkilendiren paylaşım örneği:

 

Hülya Yurt (@hulya_yrt): “İsrail’in yanında yer alan Macron Mısır’da kafasına yumurta yedi. Çok güzel hareketler bunlar, yetmez ama evet.”

 

 

Görüntü geçtiğimiz Nisan ayında da (Fransa’da emeklilik yaşını yükseltmeyi hedefleyen reformun yoğun şekilde protesto edildiği günlerde) güncel sanılarak paylaşılmıştı.

 

Yaşar Usta (@yasarustaportal): “Emeklilik yaşını yükselten Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un alnına yumurta atıldı. Macron, emeklilik reformu sonrası kamuoyunun karşısına çıktığı ilk gezisinde kalabalık tarafından yuhalandı ve istifaya davet edildi.”

 

Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV): “Emeklilik yaşını yükselten Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron alnına yumurta attılar.”

 

emmanuel-macron-yumurta

 

Emmanuel Macron’a yumurta fırlatıldığı görülen video Hamas saldırılarının ardından İsrail’e desteğini açıklama üzere yaptığı ziyaretin akabinde kaydedilmiş değil.

 

kafasina-yumurta-atildi

 

Fransa cumhurbaşkanının başına yumurta atıldığı görülen video 1 Mart 2017 tarihinde düzenlenen tarım konulu bir etkinlikten.

 

 

 

2017 yılında Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik yürüttüğü kampanya sırasında 1 Mart 2017 günü Paris’te düzenlenen “Salon International de l’Agriculture” adlı tarım fuarına katılan Emmanuel Macron’un kafasına yumurta atılmıştı.

 

 

 

Geçmişte, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a bu hadise dışında da yumurta ve domates atıldığı vakalar yaşandı.

 

 

 

Hatta Macron bazı protestocular tarafından tokatlanırken görüntülendi.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...