Kayseri’de Gömülü Uçaklara Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf 2017 Yılında Prag’da Gerçekleştirilen Bir Sanat Çalışmasına Ait

 

“Kayseri’de bulunan gömülü savaş uçakları” temalı içeriklerde sıklıkla kullanılan görsel şu şekilde:

 

gomulen-ucak

 

Görseli Kayseri’de üretilip gömülen uçaklara ait olduğu iddiasıyla sunan paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Ozan Serbest: “1926/1935 yılları arasında tomtaş būnyesinde kayseride ūretilen uçaklar 1950 li yıllarda topraga gömūldū ūretimi durduruldu Not Bunu Tam Bagımsızlık için paylaştım”

 

d.anar (@DonduAnar): “Heykel üretmek varken neden uçak üretelim değil mi? Kayseri’de gömülü uçakları unutma Bundan 60 yil once biz o ucaklari gommeseydik belki bir F16, F35, boing,airbas gibi bir markamiz olabilirdi.”

 

Paylaşılan toprak altına gömülen uçağın görseli ne Kayseri’den ne de geçmişte gömülen savaş uçağına ait.

Toprak altına gömülen savaş uçağı görseli İngiliz sanatçı Roger Hiorns’un “bir dönemin sonunu simgelemek” için hazırladığısanat çalışması“ndan. 

 

topraga-gomulen-ucak

 

Rudolfinum Galerisi’nin 100. sergisi vesilesiyle İngiliz sanatçı Roger Hiorns 1 Ekim 2017 günü Prag yakınlarındaki Dolzhe Břežany’deki ELI Beamlines Uluslararası Lazer Araştırma Merkezi (International Laser Research Centre) bahçesine Sovyet yapımı Mig-21 savaş uçağını gömmüş.

 

ucak-topraga-gomuldu

 

“Arazi sanatı” geleneğine ve küreselleşmiş bir toplumda geleneksel ritüellerin revizyonu olgusuna gönderme yaptığını belirten Hiorns, uçağı gömmeden önce, “halkı etkilemek istedim, ancak resim yaparak değil, sadece benzersiz bir şeyle” ifadelerini kullanmış.

 

topraga-gomulu-ucak

 

1971 yılında üretilen süpersonik uçak MiG-21’ler Soğuk Savaş yıllarında Doğu blokundaki ülkeler başta olmak üzere 50’den fazla ülkenin hava kuvvetleri tarafından kullanıldıktan sonra 1996 yılında hizmet dışı bırakıldı.

 

Bu, “hava araçlarını toprak altına koyma” temalı eserler tasarlayan Roger Hiorns adlı sanatçının toprağa gömdüğü ilk uçak değil.

Hiorns 2016 yılında İngiltere’nin Birmingham kentinde bir tepeye Dominie T1 model küçük bir yolcu uçağını gömmüş.


 

Yorumunuzu yazınız...