Fotoğrafta Necip Fazıl Kısakürek, Abdullah Gül, Hulusi Akar ve Binyamin Netenyahu’nun Bir Arada Yer Aldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Eski İsrail Başbakanı ve ana muhalefet lideri Benjamin (Binyamin) Netanyahu’nun, yazar ve şair Necip Fazıl Kısakürek, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Milli Savunma Bakanı ve eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la birlikte görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafa değineceğiz.

Necip Fazıl Kısakürek’in Kayseri’de 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Savunma Bakanı Hulusi Akar’la birlikte yer aldığı fotoğraf şu şekilde:

 

necip fazıl abdullah gül hulusi akar

 

Fotoğraf hakkında hatalı aktarımda bulunan paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Sema Başsavcı:

“Dış mihrak”ı arıyor bir türlü bulamıyor musunuz?

Fotodakiler:

Necip Fazıl Kısakürek, Abdullah Gül, Hulusi Akar, Şükrü Karatepe, Benjamin Netanyahu Said Nursi’nin öğrencisi Zübeyir Gündüzalp, Said Nursi’nin avukatı Bekir Berk.”

Mehmet Adanalı:

“Bu bir tesadüf olamaz. Bu bir proje. Netanyahu işarette. Gül akar Necip Fazıl’ın hemen yanındaki sağındakiler.”

Cengiz Yıldız:

“Burada kraliçenin şövalyesi A. Gül, Hulusi akar Necip Fazıl’ın sağında; solunda ise Benjamin Netanyahu var. Tesadüf mü? Proje mi?”

Mehmet Şükrü:

“En önde, üstatları kumarbaz Necip Fazıl Kısakürek, sağında (fotoğrafa göre solda) Abdullah Gül, Hulusi Akar! Tamam! Onlar ayna kaba işiyorlardı! Normaldir diyelim! Bana, Netenyahu’nun orada bulunmasının nedenini birisi açıklasın yahu!”

Turkey Deeply:

“Ex-President Abdullah Gül, Gen Staff Hulusi Akar next to Necip Fazil Kisakurek and [Wait For It!] Israel PM Benjamin Netanyahu [circled]”

“Beni asıl şaşırtan fotoda Necip Fazıl’ın solundakilerin Abdullah Gül ve Hulusi Akar olması değil, en sağdakinin Benyamin Netenyahu olması…”

 

necip fazıl benyamin netenyahu

 

Paylaşılan fotoğrafta Necip Fazıl Kısakürek, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’la birlikte 2009-2021 yılları arasında İsrail Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Binyamin Netenyahu yer almıyor.

Gül ve Akar, Kayseri’den tanışlar.

29 Ekim 1950 tarihinde Kayseri’de doğan Abdullah Gül ile yine Kayseri’de 12 Mart 1952 günü dünyaya gelen Hulusi Akar, ilk ve ortaöğretimini Kayseri’de tamamlamıştı.

Abdullah Gül’ün Kayseri’de Söğüt Fikir Kulübü bünyesinde Necip Fazıl ekolünden Ali Biraderoğlu ile yakın temaslarının olduğu biliniyor.

Abdullah Gül ile Hulusi Akar’ın Necip Fazıl Kısakürek’in konferansına katıldığını gösteren fotoğrafta yer alan Avukat Ali Gengeç, yaptığı açıklamada, 1968-1969 yılarında çekildiğini tahmin ettiği o fotoğraf hakkında “Necip Fazıl Bey, Kayseri’ye konferans için gelmişti” ve “Necip Fazıl Bey’i otel odasında ziyaret ettik, orada çekildi. Bir dernek vardı, adını şimdi hatırlayamıyorum, onun daveti üzerine gelmişti.” ifadelerini kullanmıştı.

Av. Ali Gengeç, fotoğraftaki kişiler arasında Binyamin Netenyahu’nun yer almadığını belirtti.

 

necip fazıl kısakürek abdullah gül hulusi akar

 

Binyamin Netenyahu’nun özgeçmişi incelendiğinde söz konusu yıllarda Kayseri’de ya da Türkiye’de başka bir ilde bulunduğuna, Necip Fazıl Kısakürek’i ziyaret ettiğine dair bir aktarım yer almıyor.

Söz konusu fotoğrafın kaydedildiği 1968-69 yıllarında Binyamin Netenyahu İsrail ordusu bünyesinde görev yapıyordu.

Netenyahu’nun gençlik fotoğrafları incelendiğinde paylaşılan fotoğraftakiyle uyumluluk arz etmediği anlaşılıyor.

 

netenyahu asker
Binyamin Netenyahu

 

Benjamin Netenyahu asker
Binyamin Netenyahu

 

Fotoğraftaki Binyamin Netenyahu’ya benzetilen kişinin kim olduğu henüz netleştirilebilmiş değil.

 

Yorumunuzu yazınız...