Hasan Öztürk, Yenişafak Gazetesi’nde 20 Kasım 2016 günü yayınlanna “Devlet sırtını Maturidi’ye dayamışsa” başlıklı yazısının temel mantığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Semerkant ziyaretinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile çektirdiği basına yansıyan fotoğrafın üzerine kurmuş; ancak, önemli bir noktayı gözden kaçırmış:

Toparlayalım.

Cumhurbaşkanımız son olarak Özbekistan'ı ziyaret etti. Bu ziyarete ilişkin öyle bir fotoğraf karesi yansıdı ki olup bitenlerin tamamının özeti niteliydi.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, sağına Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ı, soluna MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı alıp İmam Maturidi'nin kabrinin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Fotoğrafı görünce şunları düşündüm:

Birincisi, Semerkant'ta ata yurdunda devletin devamlılığına vurgu yapıldı…

İkincisi, İmam Maturidi'nin kapısında devletin ilan edilmemiş resmi itikadının Maturidilik olduğu bir kez daha ilan edildi…

Üçüncüsü, o fotoğrafta, FETÖ gibi sapkın inanışlara karşı mücadele vermiş ve bilginin kaynağının vehp ve keşif olmadığını itikadi temellere oturtmuş bir ekolün sahibi olan İmam Maturidi'ye sırtını yaslamış devleti gördük…

Dördüncüsü, birliğimizin temsilcisi Cumhurbaşkanımız, vatanımızın bekçileri MİT ve Genelkurmay Başkanları ile manevi önderlerimizden İmam Maturidi aynı karede buluşmuştur.

Beşincisi ve sonuncusu, FETÖ'ye de onun gibi sapık düşüncelere de bugünlerde mezhep üzerinden emperyal duygularını kabartan İran'a da çok anlamlı bir mesaj verilmiş.

Haksız mıyım?

Hasan Bey, fotoğrafın manasını yorumlama konusunda haklı olabilir.

Haksız olduğu nokta ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Genelkurmay Başkanı Akar ve MİT Müsteşarı Fidan ile çektirdiği fotonun arka planı.

cumhurbaskani-erdogan-registan-meydani-fotograf

Fotoğrafın İmam Maturidi’nin kabrinin önünde çekildiğini iddia etmiş; ancak fotoğraf, Semerkant’ta Uluğbey, Şir Dor, Tillia-Kari Medreseleri’nin yer aldığı Registan Meydanında çekilmiştir.

Fotoğrafın arka planında İmam Maturidi’nin türbesi bulunmamaktadır.

Tam arkalarında yer alan yapı, Tillia-Kari Medresesidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İmam Maturidi türbesini ziyaretine dair fotoğraflar incelenirse, İmam Maturidi türbesinin farklı bir yapı olduğu ve bahse konu fotoğrafta İmam Maturidi’nin türbesinin olmadığı anlaşılacaktır.

cumhurbaskani-erdogan-imam-maturidi-turbesi-fotograf

Yorumunuzu yazınız...