Hakanfidan_tr Uzantılı Twitter Hesabının Eski MİT Müsteşarı Yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

(Eski) Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT) Başkanı (eski tabirle Müsteşarı) Hakan Fidan, 3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni kabinede Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Bu süreçte sahte bir Twitter hesabının yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a ait sanıldığı görüldü.

Örneğin İngiltere’nin eski Türkiye Büyükelçisi İngiltere Dış İstihbarat Servisi MI6 başkanı Richard Moore, takibe aldığı sahte hesabı etiketleyerek “Dost ve eski meslektaşıma yeni görevinde başarılar dilerim. Hayırlı olsun, bakanım!” ifadeleriyle Hakan Fidan’ı kutladı.

 

richard-moore-hakan-fidan

 

İLAVE: Richard Moore, bahse konu hesabın Hakan Fidan’a ait olmadığının belirtilmesi üzerine “Hay aksi, bu utanç verici! ama hesap bir parodi olsa bile iyi dileklerim gerçek! 😊” ifadelerini içeren bir paylaşımda bulundu.

 

 

Hakan Fidan’a ait sanılan “hakanfidan_tr” uzantılı “1490414286610575362” ID’li Twitter hesabı profil açıklamasında “resmi hesap değildir” ve “parodi hesap” ifadelerine yer vermiş.

 

hakan-fidan-twitter-sahte

 

Söz konusu sahte profilin daha önce Memleket Delisi adlı Telegram kanalının sahibi kişi(ler) tarafından yönetildiği anlaşılıyor.

 

memleket-delisi-hakan-fidan

 

 

Sahte hesabı Dışişleri Bakanlığı resmî hesabının ya da Dışişleri Bakanlığı’nda görev alan diplomatların takip etmediği görülüyor.

2010 yılından bu yana Millî İstihbarat Teşkilâtı’nı yöneten Fidan’ın bugüne kadar bir sosyal medya hesabının bulunmadığı biliniyor (Bu durumun kısa süre içerisinde değişmesi de kuvvetle muhtemel).

 

İLAVE: Hakan Fidan “hakanfidan” uzantılı Twitter hesabını kullanmaya başladı.

 

hakan-fidan-twitter-hesabi

 

Yorumunuzu yazınız...