Dağ Olmayan Yere Yapılan Tüneli Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf Sivas’ın Kangal ile Ulaş İlçeleri Arasına İnşa Edilen Yağdonduran Tüneli’nin Kar ve Tipiye Karşı Koruma Amaçlı Uzatılan Kısmı

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında yolsuzluk vurgusuyla dağ olmayan yere tünel yapıldığı iddiasıyla bazı görsellerin paylaşıldığına daha önce şahit olmuştuk.

Dağ olmayan yere yapıldığı sanılan tünelin, Sabiha Gökçen Havalimanı – Pendik Bağlantı Yolu’nun yer altına alınması ve üzerinden ikinci pistin geçirilmesi için inşa edildiğine daha önce değinmiştik.

 

dağı olmayan tünel

 

Son günlerde bu tünele benzer şekilde bir iddianın daha dolaşıma sokulduğu (hakikatin aktarılmasının ardından ilgili paylaşımların silindiği) görüldü.

 

yagdonduran-tuneli
Fotoğraf: AA

 

Sivas’ta yapımı devam eden tünelin dağ olmayan düz zemine yapıldığı iddiası şöyle ileri sürülmüş:

 

İsmail Arı (@ismailari_): “Sivas’ta yapımı devam eden tünel. Kimse bu iş biraz garip demedi mi?”

 

ATAKIZ (@ATAISIK_): “Sivas’ta yapımı devam eden tünel… Dağı sonradan mı üzerine monte edecekler?”

 

dagi-sonradan-mi-uzerine-monte-edecekler

 

Zaytung taklidi Zorting adlı parodi içerik paylaşan profilin “Ulaştırma Bakanlığı, Sivas’ta yeni inşa edilen tünel için Dağ Yapımı ihalesine çıkılacağını duyurdu” şeklindeki hiciv temalı tweetinin ardından bu iddia yaygınlık kazanmış.

 


 

Fotoğraf, 2016 yılında yapımına başlanan Yağdonduran Tüneli inşaatına ait.

Sivas’ın Kangal ile Ulaş ilçeleri arasındaki kışın tipi ve buzlanma nedeniyle sık sık ulaşıma kapanan 1750 rakımlı bölgesinde bulunan Yağdonduran Geçidi adını kış aylarındaki soğuğun etkisinden alıyor.

İç Anadolu’yu Doğu Anadolu’ya bağlayan, Sivas- Malatya yolunda kışın sürücülerin korkulu rüyası olduğu belirtilen geçit, 2 ayrı tüp şeklinde 1567 metre uzunluğunda çift tünel içeriyor.

Yeraltındaki bölümüne ilave olarak tünelin giriş kısmı kar, tipi ve rüzgâra karşı koruma amaçlı uzatılmış.

Sert kış şartlarında ulaşımın aksamaması ve yolun kapanmaması için inşa edilen kar tüneli, dağ olmayan yere tünel yapıldığı iddiasıyla aktarılmış.

 

yagdonduran-tunel-insaati

yagdonduran-gecidi

sivas-yagdonduran-tuneli

 

2023 yılı Haziran ayı başında yapılan açıklamada inşaat çalışmalarının % 85’nin tamamlanan Yağdonduran Tüneli’nin 2023 yılı Ekim ayında açılmasının planlandığı belirtildi.

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk Yağdonduran Tüneli inşaatının 2018 yılında tamamlanacağını 2016 yılında şu sözlerle ileri sürmüştü:

“Sivas malumunuz olduğu gibi İç Anadolu’da geçiş noktasında bulunan bir ilimiz. Dolayısı ile aşağı yukarı Kuzey, Doğu ve Batı güzergahlarında bölünmüş yollarda komşu illere ve devamlarına bağlanmış durumda. Yalnızca Malatya- Sivas arasındaki kesimde bölünmüş yolumuz tamamlanmamıştı. Şuan da bir miktarı da yapılmış olarak üzerinden geldik. Bin 560 çarpı iki uzunluğunda çift tip tün elimiz var. 2018 yılı sonuna kadar bu güzergah Sivas bölge sınırları içerisinde kalan güzergahımızı tamamlanmış olacak. Elazığ bölge sınırları içerisinde de bir 113 KM devamı olan yol var. Onunda 2018 sonunda veya 2019’un içerisinde tamamlanacağını tahmin ediyoruz”

 

“Burada adı üzerinde yağdonduran… Hakikaten şu an da soğuğu söylenmeye değecek kadar soğuk bir yer. Burada firmamız oldukça iyi bir gayret içerisinde çalışıyor. Biz kendilerini Kelkit vadisinden de tanıyoruz. Gerçekten güçlü bir firma. 107 KM ‘si bizim bölge sınırlarımız içerisinde yapılması gereken bir alan. Bunun 57 Km’si şuanda bulunduğumuz kesimde 50 Km’si de devamında. Ama şuanda devamına geçemeyeceğiz. İnşallah seneye 2017 yılı ortalarında tünelimizde ışık görünür. 2018 son çeyreğinde de hizmete girer umudu ile şimdiden kolay gelsin diyoruz. Böyle bölgemizde çalışan ilimizde çalışan şantiyeleri de fırsat buldukça bakıyoruz. Fikir alışverişinde bulunuyoruz”

 


4 Yorumlar

  1. Karla mücadele nedir bilmeyen cahiller kar tüneli nedir bilmez
    Makina ekipman Akaryakıt bu gibi giderler toplamı yıllar içinde maliyeti göz önüne alındığında çok yerinde bir hizmet
    Geçte olsa yapımı tamamlandığında
    Yararlı olacaktır

  2. Bazı kendini bilmezler kar kış kıyamet bilmeden boş beleş konuşmayın, hele ki kangal ulaş ilçeleri arasındaki şehirler arası yol yağ donduran mevkii benim diyen sürücü hatim indirerek inip çıkıyor keşke o tüneller biraz daha uzatılsaydı daha rahat kullanılabilirdi.

  3. Muhaliflik yapıcam diye herkesin günahını almayın artık yeter adamlar belki tünelin üzerine dağ yapıcak nerden biliyorsunuz

Yorumunuzu yazınız...