İstanbul’da Kaydedildiği İddiasıyla Paylaşılan Kaldırımda Takılıp Yere Düşen Kişiye Tekme Atıldığının Görüldüğü Video Kolombiya’nın Başkenti Bogotá’dan

Yanlış İddia

 

İstanbul’da yol kenarında kaldırımda yürürken ayağı takılıp yere düşen vatandaşa, önünde yürüyen şahsın tekme attığı ana ait olduğu iddiasıyla bir video sosyal medya platformlarında paylaşılmaya başlanmış.

Yere düşerken kendisine dokunan şahsa tekme atan kişinin görüldüğü video şu şekilde:

 


 

Hatalı aktarımda bulunan paylaşım örneği şu şekilde:

 

Metropol Haber (@metropolmedya_): “İstanbul’da kaldırıma takılıp yere düşen vatandaşa bir tekme de o vurdu:”

 

yere-dusene-tekme

 

İstanbul’dan bir güvenlik kamerası kaydı olduğu iddiasıyla paylaşılan videonun ters çevrilerek servis edildiği anlaşılıyor (“Farklı Servis Edilen Fotoğraf ve Videolar” başlıklı yazımızda benzer görüntülere değinmiştik).

29 Haziran 2023 tarihini taşıyan güvenlik kamerası görüntüsü İstanbul’dan değil, Kolombiya’nın başkenti Bogotá’dan.

 

 

Görüntüdeki hadise, 29 Haziran 2023 günü Bogotá’nın batısındaki Ciudad Salitre Mahallesi’ndeki Calle 24 ile Carrera 69B’de meydana geldi.

 

tokezleyip-yere-dusene-tekme

 

Tökezleyip yere kapaklanırken omzuna tutunmaya çalışan yaşlı erkeği acımasızca döven kırmızı gömlekli şahsın görüntüsü Kolombiya basınına da yansıdı.

 

 

Mağdurun kızı Paula Guisado, güvenlik kamerası kaydını Twitter hesabı üzerinden paylaşarak hadiseyi şu sözlerle kınadı:

“Babamın düştüğünde tökezlediğinde içgüdüsel olarak başka birine tutunmaya çalıştığı, o kişinin korktuğu ve onu savunmasız görünce şiddet kullanarak saldırdığı bu videoyu paylaşıyorum.”

“Bir başkasına bu kadar saldırgan ve suçlu bir şekilde tepki verirken aklından ne geçiyor? Yaşlı bir insan şehrin sokaklarında ve mahallesinde sakince yürüyebilir mi?”

 

 

Çevredeki esnafın yardımına koşup bir bakım merkezine götürdüğü yaşlı erkeğin başına ve sol omzuna aldığı tekmeler ciddi bir sağlık sorununa yol açmasa da burnunda ve sol gözünde yaralanmalar oluştu.

 

 

Sosyal medyada video ile ilgili paylaşımlarda yere düşen yaşlıya ayağa kalkması için yardım etmek yerine yüzüne sert bir tekme atan şahsın gasp edildiğini ya da taciz edildiğini sanarak bu tepkiyi verdiği yorumunda bulunuldu.

Mağdurun kızı, babasını tekmeleyen şahsın yol açtığı zararı tazmin etmek istediğini belirttiğini söyledi.

 

Yorumunuzu yazınız...