Bursa Uludağ’da metrelerce uzunlukta bir yılanın değiştirdiği derinin görüldüğü sanılan videodaki cisim aslında bir naylon branda

 

Bursa’da Uludağ’da kaydedildiği ve metrelerce uzunlukta bir yılanın değiştirerek geride bıraktığı derisinin görüldüğü iddiasıyla bir video geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde paylaşıldı.

 

 

 

Paylaşım örneği:

 

Mavi Türk:

“Sizden Gelenler..

Görüntüler Bursa/Uludağ’a olduğu iddaa edildi. Uludağ’da metrelerce uzunlukta değiştirilmiş yılan derisi görüldü. Yetkililere haber verildimi bilmiyoruz. Ancak videoya bakınca ciddi oranda büyük bir yılan olduğu anlaşılıyor.”

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=bO9y6sXK_YY

 

“Bursaya Dair Her Şey” adlı profilde 19 Temmuz 2023 günü paylaşılmasının akabinde bahsi geçen video yaygınlık kazandı.

 

 

Akabinde bazı haber siteleri de görüntüyü şablon ifadelerle aktardı:

 

TV100:

“Kış tatili deyince ilk akla gelen Uludağ’da yakın bir geçmişte çekildiği iddia edilen görüntüler, Bursalıları harekete geçirdi. Bir vatandaş tarafından ormanda kaydedilen görüntülerde, çalılıkların arasında metrelerce yılan derisi bulunduğu görüldü. Yılan derisini gören vatandaşlar, çevrede bu uzunlukta bir yılanın var olmasından dolayı korkularını dile getirdi. Uzmanlar, Bursalıları uyardı. Havaların ısınmasıyla birlikte artan yılan popülasyonu nedeniyle yurdun pek çok bölgesinde yılanlar görülmeye başlandı.”

 

MedyaHaber:

“Havaların ısınmasıyla birlikte Türkiye’nin dört bir yanından yılan haberleri gelmeye başladı. Son gelen yılan haberi ise korku ve paniğe neden oldu. Bursa’dan gelen görüntüler şaşkına çevirdi. Görenler ‘anakonda mı bu ne böyle?’ yorumunu yaptı.”

“Yılan derisinin büyüklüğünü gören vatandaşlar, korku içinde ne yapacaklarını şaşırdı. Gelen görüntüler sonrası çevrede dev bir yılanın olmasından dolayı acil durum ilan edildi.”

 

Görüntüdeki büyüklükte bir yılanın ağırlığı sebebi ile derisini çalıların üzerine bırakması mümkün değil.

 

Uludağ’da da benzer uzunlukta ve büyüklükte yılan bulunduğuna dair bir bulgu mevcut değil.

 

Ayrıca, Uludağ’ın ikliminin görüntüdeki büyüklükte bir yılanın yaşamı için uygun olmadığı söylenebilir.

 

Bahsi geçen görüntü Uludağ’dan. Ancak, videoda görülen cisim sanıldığı gibi metrelerce uzunlukta bir yılanın değiştirdiği derisi değil, aslında bir naylon branda.

 

Bursa’da yaşayan ve bahsi geçen bölgeyi ziyaret eden görgü tanıkları bu hususu doğruladı.

 

Söz konusu videoyu metrelerce uzunlukta yılan derisinin görüldüğü iddiasıyla aktaran paylaşıma yorum yapan Bursa’dan diğer vatandaşlar da görülen cismin deri olmadığını söyledi.

 

Bu yöndeki yorumlardan bazıları şöyle:

 

“Bir ay önce o derede yüzüyordu ben sudan çıkarıp kenara koymuştum biriside canlılara dolamış. Nesnenin ne olduğunu açıklayayım. Bir tür çadır kumaşı gibi bir şey üzeri siyah boyalı malzemenin kendisi beyaz siyah boyaların bir kısmı silinince timsah derisi gibi noktalı noktalı olmuş dışardan görünüşte gerçekten bir yılan derisi gibi gözüküyor ama gerçekte alakası yok”

 

“Bizzat gördük yılan derisi deyil. Çadır kenarı boylu boyunca yırtılmış görüntü yılan derisine benziyor lakin çadır kenari”

 

“Yılan derisi değil biz de gördük hatta bı kaç yerde ara ara fileli gibi korumalık hatta getirdik bahçedeki ekili alanın etrafına çektik hayvanlar girmesin diye”

 

“Çobankaya camisinin karşından derekenarına indiğimizde gördük bizde”

 

“Geçen sene de orada duruyordu dereye enişte naylon gibi bir şey ilk başta biz de öyle sanmıştık”

 

“Arkadaşlar bizde aynı şeyi geçtiğimiz pazar günü gördük ve inceledik sadece bez parçasıydı”

 

“Bildiğin nylon çünkü görüp baktik”

 

Yılan derisi sanılan naylon branda, görgü tanıklarının yardımıyla yılan derisi sanılan cismin Uludağ’daki Kirazlı bölgesinde Çobankaya Camii’nin karşısındaki piknik alanından dere istikametine inerken  40.1181111,29.149644 konumunda bulunduğunu tespit ettik. Ancak, Bursa genelinde Uludağ Milli Parkı da dahil olmak üzere bütün orman alanlarına giriş ve çıkışlar 20 Temmuz 2023 gününden itibaren 30 Eylül 2023 tarihine kadar yasaklandığı için ilgili alandan bir görüntü paylaşamıyoruz.

 

 

İLAVE: Bu defa Bursa’nın Orhangazi ilçesine bağlı Gedelek mahallesinde halk arasında uzun yıllardır mezarlık içinde var olduğu rivayet edilen dev yılanın görüntülendiği iddiasıyla “hortum” fotoğrafı dolaşıma girmiş.

 

yilan hortum

 


 

Yorumunuzu yazınız...