İstanbul’da Bir Vatandaşın Arabasına Giren Dev Yılanın Yakalandığı İddiasıyla Paylaşılan Videoda ABD’nin Florida Eyaletindeki Everglades Milli Parkı’nda Yakalanan 5 Metrelik Burma Pitonu Görülüyor

 

Sosyal medyada künyesiz haber profillerinin etkileşim için yoğun biçimde asılsız içerikler paylaşmasına aşina hâle geldik.

Bu durumun son örneğini sıklıkla yanlış bilgi paylaşan “Metropol Haber” (@metropolmedya_)  adlı profilin İstanbul’da bir vatandaşın otomobilinde dev yılan bulunduğu iddiasıyla aktardığı görüntüde karşılaştık.

 

aracina-dev-yilan-girdi

 

Metropol Haber’in Florida’dan görüntüyü “yılanla yolculuk” etiketi ve “İstanbul’da bir vatandaşın aracına ‘DEV’ yılan girdi” cümlesiyle paylaştığı “Kâğıthane Son Dakika” adlı profilin logosunu taşıyan video şu şekilde:

 


 

Söz konusu görüntü “Anlık” (@anlikhaberin), “Toplumsal” (@habertoplumsal), “Master Haber” (@masterhabertv), “Hassas Haber” (@hassashaberler) ve “Medyanın Elli Tonu” (@medyanin50tonu) gibi profiller tarafından da aynı iddiaya ile aktarıldı.

 

Görüntü ne güncel ne Türkiye’den.

Videodaki dev yılan arabada yakalanmış da değil.

İstanbul’da bir vatandaşın arabasına giren dev yılanın yakalandığı iddiasıyla paylaşılan video, ABD’nin Florida eyaletinde kaydedilmiş.

 

 

ABD’nin Florida eyaletinin güneyinde yer alan tropik sulak bir alan olan Everglades Milli Parkı’nda 2023 yılı Eylül ayında yakalanan Burma pitonunun (Python molurus bivittatus) görüldüğü video İstanbul’da bir araçta kaydedildiği uydurularak kullanılmış.

 

Bahsi geçen görüntü geçmişte Animal Clips adlı “animalsinclips” uzantılı sosyal medya hesabında ve Reddit‘te paylaşıldı.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Animal Clips (@animalsinclips)’in paylaştığı bir gönderi

Huge 16 foot Burmese python removed out of the Everglades
byu/ArthasTheGuy innope

 

 

Video Florida’da yaşayan Will Lamphear adlı yılan avcısı tarafından kaydedilmiş.

 

arabada-yilan

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Will Lamphear (@willlamphear)’in paylaştığı bir gönderi

 

 

Florida’daki yılan avcılığı topluluğunun bir üyesi olan Will Lamphear, Everglades’te yakaladığı 5 metrelik Burma pitonuyla fotoğrafını 6 Eylül 2023 tarihinde sosyal medya hesabında şu ifadelerle paylaştı:

 

“I have no words for the night that I have had. I went out on a solo trip and finally got the giant I’ve been looking for. She measured out to 16 feet 2 inches and around 100lbs. The amount of work that’s gone into catching this monster is insane and I’m so happy that I got the chance to catch her.”

“Geçirdiğim geceyi anlatabilecek bir sözüm yok. Tek başıma geziye çıktım ve sonunda aradığım devi yakaladım. 16 feet 2 inç ve yaklaşık 45lbs boyutlarında ölçüldü. Bu canavarı yakalamak için verilen emek çılgıncaydı ve onu yakalama şansı bulduğum için çok mutluyum.”

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Will Lamphear (@willlamphear)’in paylaştığı bir gönderi

 

 

ABD’de Florida sakinleri Everglades Millî Parkı’nda istilacı popülasyonunu kontrol etmek ve diğer hayvanları korumayı amacıyla devasa piton yakalama yarışmaları düzenliyor.

Geçmişte düzenlenen yılanları bölgeden uzaklaştırma yarışmalarında yakalanan 5 metre uzunluğundaki pitonlara ait görüntüler Florida ve ABD basınına yansıdı.

Uzunluk rekoru, 2023 yılı yaz aylarında yakalanan 5,8 metre (19 feet) uzunluğundaki pitona ait.

 

 

Yorumunuzu yazınız...