Bir Eve Giren Dev Kelebeğin Görüntülendiği Sanılarak Paylaşılan Fotomontajın Japonya’da Kaydedilen Orijinalinde Perde Askısı Üzerindeki Baykuş Görülüyor

 

 

Sosyal medya platformlarında “bir vatandaşın evine giren kelebek korkuttu” gibi ifadelerle paylaşılan, “dev ağustos böceği”nin görüntülendiği de sanılan görsel şu şekilde:

 

eve-giren-kelebek-fotomontaj

 

Ucuz dijital müdahaleyi fark edemeyip, dev kelebeğin görüntülendiği iddiasıyla söz konusu görseli kullanan aktarımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

TV100: “Vatandaşın evine girip perdesine kondu. Büyüklüğünü görenler inanamadı. Siz bile görünce ‘Yok artık’ diyeceksiniz. Türkiye’de bir vatandaşın evine giren kelebeğin büyüklüğü şaşkına çevirdi. Kelebeği görenler, ‘Yok artık’ ifadesiyle şaşkınlıklarını gizledi. Bazı sosyal medya kullanıcıları fotoğrafın üzerinde oynandığı şeklinde de yorumlar yaptı.”

 

buğra no cap (@bugranocap): “vatandaş kelebeğin evine girmiş gibi daha çok”

 

eve-giren-kelebek-korkuttu

 

Haber Report (@HaberReport): “Bir vatandaşın evine giren kelebek”

 

eve-giren-kelebek-sanilan

 

Ülkemizden bir vatandaşın evine giren dev kelebeğin perde askısına tutunduğu sanılan fotoğraf aslında dijital müdahale içeriyor.

Japonya’da bir evde perde çubuğuna arkası dönük tutunan baykuşun görüntülendiği fotoğraf üzerinde oynanarak kelebek algısı oluşturulmaya çalışılmış.

 

evde-baykus

Kanatlarını V şeklinde toparlayan baykuşun fotoğrafının orijinalinin yakınlaştırılmış hâli şöyle:

 

baykus-perde

 

Fotoğrafın kaynağı, SiO2_ORio uzantılı Twitter / X kullanıcısının 17 Temmuz 2023 tarihli paylaşımı.

 

 

 

Yoğun bir günün ardından girdiği duştan çıkınca karşılaştığı görüntüyü sosyal medya hesabında paylaşan Japon hayvansever, perdesine tüneyen baykuşunu dev bir güve ya da ağustos böceği sandığını açıklamıştı.

 

 

 

Bahsi geçen Japon hayvansever, X / Twitter hesabında Tsuzumi-san adını verdiği baykuşunun farklı görüntülerini düzenli şekilde paylaşıyor.

 

 

 

Dev ağustos böceği / güve / kelebek sanılan baykuşun görüntülendiği fotoğraf sosyal medyada viral şekilde paylaşılmasının ardından çeşitli basın kuruluşları tarafından da haberleştirilmişti.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...