Paylaşılan Videonun Atmosfere Giren Tanımlanamayan Uçan Cisme Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Video Gün Batımında Bir Uçağın Çıkardığı İzi Yansıtıyor

Yanlış İddia

 

ABD’nin Batı Virginia eyaletinde 26 Aralık 2020 günü kaydedilen bir görüntünün alevler içinde atmosfere giren tanımlanamayan bir cisme ait olduğu iddiasıyla aktarıldığına şahit olduk.

 

 

Bahsi geçen videoyu sosyal medyada “ABD Batı Virginia’da çok büyük bir objenin atmosferimize girdiği görüntüleniyor. Uçan objenin parçalanmadığından ve sağlam kaldığından meteor olmadığı iddia ediliyor.” aktaran paylaşımlardan bir örnek şu şekildeydi:

 

atmosfere giren obje

 

Ancak, bir UFO, meteor, atmosfere giren yabancı obje ya da ateş topu sanılan görüntü gün batımında güneş ışınlarının etkisiyle bir uçağın gök  yüzünde arkasında bıraktığı izlerin kızıl renk almasından ibaret.

Bir jet motorundan çıkan sıcak su buharı ve egzoz gazı, üst troposferin aşırı soğuk ortamında su buharı ile birleştiğinde (“yoğunlaşma izleri” anlamındaki “condensation trails” tanımının kısa versiyonu olan) “contrail” oluşur.

Uçakların motorlarından çıkan havada bulunan su buharının bir anda soğuyup yoğunlaşmasıyla oluşan izlerin güneş doğarken ve batarken kızıl renk alabildiği biliniyor.

 

 

Yüksek irtifada uçakların ardında bıraktığı bulutumsu bu doğrusal izlerin gün batımı ve gün doğumunda, güneş ışığı nedeniyle kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak tonlarda görüntülendiği birçok örnek görsel sunulabilir.

 

kırmızı contrail

 

kızıl contrail

 

contrail uçak

 

Batı Virginia’da görülen gökyüzünde ateş çıkaran cismin bir uçak olduğu görüntü üzerinden net şekilde anlaşılamasa da aynı izin bırakıldığı diğer örneklerle karşılaştırmak durumun anlaşılmasına fayda sağlayabilir.

 

 

Örneğin, atmosfere giren ateş topu sanılan bir cismin aslında Avustralya’nın Tazmanya eyaletinin başkenti Hobart üzerinden uçmakta olan Emirates’e ait bir uçağın gün doğumunda yol açtığı izler olduğu şöyle ortaya konulmuştu:

 

 

Görüntüdeki uçağın arkasında bıraktığı kızıl renk alan yoğunlaşma izlerinin yapısı da gözlemlenen diğer “kızıl contrail” vakaları ile uyumluluk göstermektedir.

 

ateş topu meteor

 

Anılan videonun Batı Virginia’da Braxton Country adlı bölgede yerel saatle 17:15’te çekildiği de göz önünde bulundurulduğunda görülen cismin bir uçak ve ardında bıraktığı “contrail” olduğu gerçeği daha da netleşebilir.

Daha kaliteli benzer çekimlerde uçağı, kanatlarını ve motorlarını daha net görmek mümkün. İşbu yazının konusu görüntüde ise sadece 2’ye ayrılmış contrail ve ardında bıraktığı gölge anlaşılabiliyor.

Görüntülenen cismin atmosfere girip düşüşe geçtiği de bir yanılsamadan ibaret. Gözlemcinin tepesinin üzerinden uzaklaşarak düz irtifada uçan cisim yer kürenin şekli ve perspektif gereği ufka doğru iniyormuş gibi görünür.

 

Yorumunuzu yazınız...