Nijerya’ya Düşen Göktaşının Oluşturduğu Sanılan Çukurun Sebebi Patlayıcı Yüklü Kamyonun Patlaması

1 Nisan 2020 tarihinde Nijerya’ya dev bir meteor düşmedi. Nijerya’da oluşan devasa çukurun sebebinin meteor düşmesi olduğu iddiası doğru değil. Görünen dev çukur Nijerya’da 3 gün önce taş ocağı şirketine ait patlayıcıları taşıyan kamyonun belirlenemeyen bir sebepten ötürü infilak etmesi sonucu oluşmuş.

Yanlış İddia

 

2020 yılı yaşanan olumsuz hadiselerin etkisiyle umulandan kötü geçiyor. Paylaşılan absürt ve asılsız iddialar artık kitleler tarafından gayet olası karşılanıyor. Bu durumun bir örneğini Nijerya’ya meteor düştüğü iddiasında gözlemledik.

Nijerya’da meteor düştü. Bölgede 70 Ev Yıkıldı, 13 Kişi Öldü.. 2020 felaketleri tüm hızıyla devam ediyor” notuyla yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle:

 

nijeryaya göktaşı düştü
Nijerya’ya meteor düştüğü iddiasını içeren paylaşım

 

nijeryaya meteor düştü
Nijerya’ya meteor düştüğü iddiasını içeren paylaşım

 

Bu iddia birçok sosyal medyada birçok haber sitesi ve kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Oluşan bilgi kirliliği içinde Nijerya’da meydana gelen hadisenin göktaşı çarpması mı patlama mı olduğu muğlak bir hâl aldı (1 Nisan şakası olması ihtimalini de düşündürmedi değil).

nijerya meteor düştü
Nijerya’ya meteor düştüğü iddiasını içeren paylaşım

 

Ancak, 2020’nin yol açtığı apokaliptik beklentiler bu defa karşılan(a)madı.

1 Nisan 2020 tarihinde Nijerya’ya meteor düşmedi. Görünen dev çukur Nijerya’da 3 gün önce taş ocağı şirketine ait patlayıcıları taşıyan kamyonun belirlenemeyen bir sebepten ötürü infilak etmesi sonucu oluşmuş.

Nijerya’da Akure-Owo Yolu’nda bir taş ocağı şirketi için patlayıcı taşıyan kamyon, bir taş ocağı şirketi için İbadan’dan Edo eyaletine patlayıcı naklediyormuş.

Olay yerinden bazı video ve fotoğraflar şöyle:

 

nijeryaya meteor

 

nijeryaya göktaşı düştü

 

nijeryaya meteor düştü

 

Ayrıca belirtmekte fayda var ki, görülen büyüklükte oyuk oluşturacak büyüklükte bir göktaşı Dünya’ya yaklaşmadan mutlaka tespit edilir ve atmosfere girmeden önce görüntülenirdi.

NASA tarafından yayınlanan ve Dünya’ya yaklaşmakta olan gökcisimlerinin analiz edildiği sayfada ya da Dünya’ya yaklaşan gök cisimlerinin çarpma risklerinin analiz edildiği tabloda Nijerya’ya çarpan bu büyüklükte bir gök cisminin izine rastlanamıyordu.

 

nasa gök cisimleri tablosu
NASA tarafından yayınlanan ve Dünya’ya yaklaşmakta olan gökcisimlerinin gösterildiği tablo

 

nasa dünyaya yaklaşan göktaşı
NASA’nın Dünya’ya çarpması olası göktaşlarının riskini analiz ettiği tablo

 

nijerya meteor düştü

 

Yorumunuzu yazınız...