Koronavirüs Salgını Nedeniyle İtalya’da Halkın Müslümanlarla Birlikte Secde Ettiği Sanılan Video Peru’dan ve Koronavirüsle Bir İlgisi Yok

“İtalya halkı Müslümanlarla beraber secde ediyor” notuyla sosyal medyada paylaşılan video aslında Peru’nun başkenti Lima’daki General San Martin meydanında 7 Aralık 2019 tarihinde çekilmiş. Videoda halk koronavirüsten ötürü değil seçimler ve ülkenin yaşadığı siyasi kriz nedeniyle secdeye kapanmış. Secdeye kapanan kitlenin Müslüman olduğuna dair bir emare yok.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin “Koronavirüse Karşı Kontrolü Kaybettik” ya da “İşimiz Allah’a Kaldı” Gibi Bir Demeci Bulunmuyor

Yanlış İddia

 

Tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgınının yol açtığı çaresizlik hissiyatı nedeniyle kitlelerin akın akın İslamiyete yöneldiği yönünde asılsız kanıtlarla desteklenen bir algıdan bahsetmiştik. İtalyanların namaz kılan Müslümanları taklit ettiği sanılan videonun lanse edildiği gibi olmadığını aktardığımız yazıda bu hususa değinmiştik.

Benzer şekilde koronavirüs salgını nedeniyle oluşan vakaların ve yaşamını yitiren kişilerin sayısının oldukça yüksek seyrettiği İtalya’da Hristiyan halkın Müslümanlarla birlikte namaz kıldığı ve secdeye kapandığı iddiasıyla bir video daha sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

 

italyada secde edenler
İtalya’da secde eden kitleye ait sanılan videoyu içeren paylaşım

 

italyada namaz kılanlar
İtalya’da secde eden kitleye ait sanılan videoyu içeren paylaşım

 

“İtalya halkı müslümanlarla beraber secde ediyor” vurgusuyla paylaşılan bahse konu video kaydı şu şekilde:

 

Ancak, iddianın aksine bahse konu video İtalya’da değil, Peru’nun başkenti Lima’daki General San Martin (Plaza San Martín) meydanında çekilmiş.

Bahse konu meydanı Google Haritalar üzerinde taradığımızda videonun çekildiği noktayı tespit etmek mümkün.

Video kaydında arka planda görülen heykelin Lima’daki San Martin Meydanı’ndaki General San Martin atlı heykeli olduğu anlaşılıyor.

 

peru secde
Dikkatli incelendiğinde videonun arka planında San Martin meydanındaki atlı heykel görülebiliyor

 

peru lima general san martin heykeli
Peru’nun başkenti Lima’daki San Martin Meydanı’nda yer alan atlı heykel

 

Kayıt dikkatli dinlendiğinde videodakilerin İspanyolca konuştuğu ve San Martin meydanı ile seçimlerden bahsettikleri anlaşılabiliyor.

Videonun kaynağını taradığımızda ise karşımıza Perulu siyasetçi Alejandro Muñante çıkıyor. politikacı Alejandro Muñante’nin Facebook sayfasında yayınladığı videoda halkın dua ettiği an görülebiliyor.

 

https://www.facebook.com/alejomunante10/videos/751566445254753/

 

Koronavirüs salgını patlak vermeden önce gerçekleşen bu protestoda halkın yaklaşan seçimlerde daha iyi ve daha az yolsuz bir hükümet için dua ettiği görülmektedir (Secdeye kapanan kitlenin Müslüman olduğuna dair bir emare bulunmuyor. Diğer dinlere mensup kişilerin de secdede dua ettikleri bilinmektedir).

Ayrıca, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin “koronavirüse karşı kontrolü kaybettik” ya da “işimiz Allah’a kaldı” şeklinde bir demeçte bulunmadığı bilinmektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...