Videonun İtalya’da Halkın Koronavirüs Salgını Nedeniyle Tekbir Getirdiği Ana Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

İtalya’da halkın koronavirüs salgını nedeniyle tekbir getirmeye başladığı iddiasıyla “İtalya Allahu ekber dedi” notuyla paylaşılan video 11 Ocak 2020 tarihinde Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin’in protesto edildiği eylemden.

Yanlış İddia

 

Koronavirüs salgınından en olumsuz etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya’da İslâm dinine yönelimin yoğunlaştığı iddiasıyla birçok görselin bağlamından kopartılarak sosyal medyada paylaşıldığını daha önce aktarmıştık. Koronavirüs salgınının etkisiyle İtalya’da bir milyarderin tüm servetini sokağa attığıhalkın Müslümanlarla birlikte secde ettiğiölenler için toplu mezar oluşturulduğunamaz kılan Müslümanların taklit edildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını, ,koronavirüsten kurtulmak için Kuran okutulduğu iddiasının ise lanse edildiği gibi olmadığını aktarmıştık.

Rastladığımız bir diğer asılsız iddia ise daha öncekilerden eksik kalan İtalya’da koronavirüs salgını nedeniyle halkın tekbir getirmeye başladığı iddiası.

 

Mezkur iddiayı içeren video kaydı şu şekilde:

 

 

“İtalya’da Allahu ekber sesleri” ya da “İtalya’da tekbir sesleri” notuyla ilgili videoyu aktaran paylaşımlardan bazıları şöyle:

 

İtalya tekbir
İtalya’da halkın tekbir getirmeye başladığını öne süren paylaşım

 

İtalya Allahu ekber
İtalya’da halkın koronavirüs salgını nedeniyle tekbir getirmeye başladığını öne süren paylaşım

 

Sanılanın aksine video kaydının İtalya ya da koronavirüs salgını ile bir ilgisi bulunmuyor.

 

 

İtalya’da halkın koronavirüs salgını nedeniyle tekbir getirmeye başladığı iddiasıyla “İtalya’da Allahu ekber sesleri” notuyla paylaşılan video 11 Ocak 2020 tarihinde Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin’in protesto edildiği eylemden.

 

italya tekbir

 

Bahse konu protesto eylemine ilişkin Youtube’a yüklenmiş video kaydına ve yayınlanan Almanca haberlere rastlayabiliyoruz.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8TpMNhnxFBQ

 

AFP yaptığı incelemede videonun çekildiği yerin Hamburg Steindamm olduğunu ortaya koymuştu.

 

hamburg çin protesto eylemi

 

italya tekbir

 

Yorumunuzu yazınız...