İtalya’da Koronavirüs Salgınından Kurtulmak İçin Kur’an-ı Kerim Okunduğu İddiası Doğru 

ANCAK

Tek Amacı Kuran Okutmak Olmayan ve Carpi Piskoposluğu ve Belediyesi Tarafından Düzenlenen Dinler Arası Etkinlikte Farklı Dinlerden Temsilciler Salgında Hayatını Kaybedenlerin Anısına Kutsal Metinler Okumuş ve Salgına Karşı Dua Etmişti

 

Koronavirüs salgınından en olumsuz etkilenen ülkeler listesinin başında yer alan İtalya’nın salgın sürecinde karşılaştığı gelişmelerle ilgili asılsız iddialar dolaşıma girmeyi sürdürüyor. Koronavirüs salgınının etkisiyle İtalya’da bir milyarderin tüm servetini sokağa attığı, halkın Müslümanlarla birlikte secde ettiğiölenler için toplu mezar oluşturulduğunamaz kılan Müslümanların taklit edildiği iddiaların doğruluk payının bulunmadığını aktarmıştık. Bu tür dezenformatif paylaşımların daha önce sosyal medyada paylaşılan orijinal içeriklerin bağlamından kopartılarak ya da çarpıtılarak İtalya halkının İslâm’a yöneldiği iddiasını desteklemek için paylaşıldığı anlaşılmaktadır.

Bu tarz paylaşımların bir örneği İtalya’da koronavirüs salgınından kurtulmak maksadıyla Kur’an-ı Kerim okutulduğu iddiasıydı.

İtalyan Belediye Başkanı koronavirüse karşı Kur’an-ı Kerim okuttu Al-i İmran Suresi’ni seçti” ve “İtalya Capri’de Belediye Başkanı korona virüsten kurtulmak için Kur’an-ı Kerim okutmuş” söylemlerini içeren paylaşımlardan bazıları şöyleydi:

 

italyada kuran okuttu
İtalyan Belediye Başkanının koronavirüse karşı Kur’an-ı Kerim okuttuğu iddiasını içeren paylaşım

 

koronavirüsten kurtulmak için Kuran okutan
İtalya Capri’de bir belediye başkanının koronavirüsten kurtulmak için Kur’an-ı Kerim okuttuğu iddiasını öne süren paylaşım

 

Videonun İtalya’da koronavirüs salgınından kurtulmak için Kur’an-ı Kerim okunduğu iddiası aslında yanıltıcı yapıya sahip.

Paylaşılan görüntü İtalya’nın Carpi adlı şehrinde 13 Nisan 2020 tarihinde Carpi Piskoposluğu (Diocesi Di Carpi) ve Carpi Belediye İdaresi tarafından Martiri Meydanı’nda (Piazza Martiri) düzenlenen “Covid-19 kurbanlarının anısına dinler arası ve çok kültürlü toplantı” (“Incontro interreligioso e multiculturale in memoria delle vittime Covid-19“) adlı etkinlikten.

Toplantı sonrasında yayımlanan basın bülteninde ve etkinlik kaydını aktaran kitapçıkta aktarıldığı üzere gerçekleştirilen etkinlik “dinler arası ve çok kültürlü” katılımcı profiline sahipti. Farklı dinlerden ve mezheplerden temsilcilerin katıldığı bahse konu dinler arası etkinlikte salgında hayatını kaybedenlerin anısına kutsal metinler okunmuş ve salgının sona ermesi için dua edilmişti.

Piskoposluğun düzenlediği etkinlikte imam Mourad Selmi Kuran-ı Kerim’den Al-i İmran suresini okuyarak, salgının son bulması için dua etmişti. Yani, etkinliğin tek amacı Kuran okutmak değildi.

 

dinler arası dua etkinliği
Carpi Piskoposluğu’nun dinler arası dua etkinliğine ilişkin duyurusu

 

Müslüman, Hristiyan, Yahudi ve Sikh cemaatlerinden temsilcilerin katıldığı salgına karşı dua etkinliğine katılım sağlayan temsilciler ve din adamları şu şekilde listelenmektedir:

  • Carpi Belediyesini temsilen Belediye Başkanı Alberto Bellelli
  • Carpi Piskoposluğunu temsiler Diocese Vicar General Monsignor Ermenegildo Manicardi
  • Modena ve Reggio Yahudi Cemaatini temsilen Haham Beniamino Goldstein
  • Müslüman Topluluklar Derneği’nden Iman Mourad Selmi
  • Ortodoks Kilisesini temsilen Florin Chihaia ve Başpiskopos Arcadie Porcescu
  • Çinli Evanjelik Hıristiyanları temsilen Elisa Yang
  • Sih topluluğunu temsilen Manroob Sing

Bahse konu dinler arası anma etkinliğinin kaydı aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla izlenebilir:

 

 

Yorumunuzu yazınız...