Sokağa Çıkma İlânının Ardından Markette Luppo Satın Alırken Görüntülenen Vatandaş Hakkında Aktarılan Dramatik Hikâye Asılsız

10 Nisan 2020 akşamı sokağa çıkma yasağının ilânının ardından yaşanan kargaşada marketten “Luppo” satın alırken görüntülenerek sosyal medyanın gündemine oturan kişi hakkında komşusu tarafından aktarıldığı öne sürülen, ilgili şahsın parasının ancak Luppo’ya yetmesi nedeniyle bu ürüne yöneldiğini belirten dramatik anlatı gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraftaki kişiye ulaşan Şölen Yönetimi, Marketing Türkiye’ye yaptığı açıklamada sosyal medyayı sallayan Luppo severin aslında iddia edildiği gibi işsiz olmadığını, kendisinin bir iş yeri sahibi olduğunu açıklamış.

Yanlış İddia

 

10 Nisan 2020 akşamı sokağa çıkma yasağının ilânının ardından yaşanan kargaşada marketten “Luppo” alan bir kişi sosyal medyanın gündemine oturmuştu.

Sokağa çıkma yasağının başlamasına 2 saat kala vatandaşların marketlere temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla akın ettiği o anda ödeme kuyruğunda elinde Luppo paketiyle beklerken görüntülenen vatandaşımız sosyal medyada adeta o gecenin simgesi olmuştu.

 

luppo satın alan adam

 

Luppo Satın Alan Adamın Hikâyesi Asılsız

Bu fotoğrafın sosyal medyada yaygın şekilde paylaşmasının ardından “Luppo’ olayının iç burkan perde arkası” içerikli bir paylaşım dikkat çekmişti.

Görüntüde elinde Luppo tutan vatandaşın komşusu olduğunu iddia eden bir profil, söz konusu kişinin parasının ancak Luppo’ya yetmesi nedeniyle bu ürüne yöneldiğini öne sürmüştü.

Bahsi geçen vatandaşın komşusu olduğunu belirten kişinin paylaşımlarında kullandığı ifadeler şöyleydi:

Herkese selamlar.. Şu sokağa çıkma haberi gelince markete gidip Luppo alan ve herkesin kızdığı ya da dalga geçtiği kişi benim kapı komşum. Bu olay hakkında birkaç şey söylemek istiyorum Marketten Luppo alan ve tüm Türkiye’nin dalga geçtiği kişi bu corona virüs olayları daha başlamadan birkaç ay önce işten çıkartıldı ve ne yazık ki maddi durumu pek iyi değil. Yani öyle evine günlerce yetecek kadar erzak alacak durumu yok.

10 Nisan Cuma gecesi sokağa çıkma yasağı ilan edilince kapımı çaldı “abi zor durumdayım varsa şu kadar borç verebilir misin, markete gidip bir şeyler alacağım” dedi. İstediği para da gerçekten çok ufak bir para.

Bu Luppo olayı ve fotoğrafı sosyal medyada gündem olunca kendisiyle konuştum. Kendisinin bana söylediklerini aynen yazıyorum;
“Abi markete gittim ana baba günü. Önce makarna ya da pirinç almak istedim, kalmamıştı. Sonra ekmek almak istedim, o da yoktu. O izdiham içinde o marketten çıkıp başka markete gidemezdim. Aç kalırım korkusuyla önüme çıkan ilk yiyeceği aldım.

Herkes sanıyor ki ben sadece Luppo almak için evden çıktım ve virüs kapma riskini alarak o kadar insanın arasına girdim. Zaten evden apar topar çıktığım için ne maske ne eldiven vardı. Sadece anlık dürtü ile aç kalmaktan korktum” dedi.
Ve arkadaşlar bildiğiniz gibi fırınların açık olacağı filan en son açıklandı. Yani bu komşum markete giderken fırınların açık olacağını, ekmek dağıtımı olacağını bilmiyordu. Kendisini de uzun süredir tanırım. Çok nazik ve naif bir insan kendisi.

Herkesi kendiniz gibi sanmayın. Herkesin maddi durumu günlerce, haftalarca yetecek kadar erzak almaya yetmeyebilir. İnsanı tek bir fotoğraf karesi ile küçümsemek, ona kızmak ne kadar doğru?

Adam sadece aç kalmaktan korkmuş ve parasının yeteceği makarna, ekmek, pirinç bulamayınca önüne çıkan ilk şeyi aldı, hepsi bu. Ama günlerdir sosyal medyadan herkes kızdı ve dalga geçti kendisiyle. O yüzden bunları yazmak istedim. Herkese sevgiler saygılar..

 

Luppo alan adamın hikayesi Luppo alan adamın hikayesi

 

Birçok haber sitesi ve sosyal medya kullanıcısı da bu iddiayı gerçek sanarak paylaşmıştı.

 

Luppo alan adam
Luppo satın alırken görüntülenen kişi hakkındaki asılsız hikâyeyi aktaran haber

 

luppo hikayesi
“Luppo satın alan adamın dramatik hikayesi”ni gerçek sanarak aktaran paylaşım

 

luppo alan adamın hikayesi
“Luppo satın alan adamın dramatik hikayesi”ni gerçek sanarak aktaran paylaşım

 

Bu paylaşımın yayılmasının ardından “marketten ‘Luppo’ aldığı için alay konusu olan kişinin bir de hikayesini okuyun. Belki yaptığınızdan utanırsınız” ifadeleri kullanılarak söz konusu şahsı hedef alanlara tepki gösterilmişti.

 

luppo satın alan adamın hikayesi
Luppo satın alan kişiye dair uydurulan hikâyeyi gerçek sanarak tepki gösteren bir paylaşım

 

Hatta işsiz olduğu sanılan bu vatandaş için Change.org’da bir kampanya açılarak Luppo paketiyle markaya ve satışlara olağanüstü katma değer oluşturduğu belirtilen kişinin Şölen adlı firma tarafından işe alınması yönünde çağrıda bulunulmuştu.

Ancak, “Marketten ‘Luppo’ aldığı için sosyal medyada alay konusu olan kişinin komşusu konuştu” notuyla aktarılan dramatik hikâye gerçeği yansıtmıyor.

Fotoğraftaki kişiye ulaşan Şölen Yönetimi, Marketing Türkiye’ye yaptığı açıklamada sosyal medyayı sallayan Luppo severe ulaştıklarını, bahsi geçen kişinin aslında iddia edildiği gibi işsiz olmadığını, kendisinin bir iş yeri sahibi olduğunu açıklamış.

Hikâyeyi aktaran profilin tespit edilememesi ve paylaşımlarının silinmiş olması da asılsızlığına dair diğer bir emare.

Bu durum, silahlı saldırıya uğradıktan sonra İbrahim Tatlıses’in hastanede yan odasından tweet attığını iddia ederek tüm basını kandıran şahsı hatırlattı bize.

 

Luppo’nun Satışlarının 5 Kat Arttığı İddiası Da Doğru Değil

Sokağa çıkma yasağının ardından markette Luppo alan vatandaşın görselinin sosyal medyada viral hâle gelmesinin ardından ortaya atılan iddialardan biri de Luppo satışlarının 5 kat arttığı yönündeydi.

Ancak firma yetkilileri Marketing Türkiye’ye yaptıkları açıklamada bu iddianın da gerçek dışı olduğunu Luppo’nun üretim kapasitesinin belli olduğunu, üretim hatlarının zaten tam kapasiteyle çalıştığını, en fazla yüzde 20’lik bir artış yapılabileceğini aktarmış.

Luppo satışlarının arttığı yönündeki iddiaları Şölen yönetimi şöyle yanıtlamış:

“Açık olan satış noktaları da var kapalı olanlar da. Dolayısıyla şu an itibarıyla bir denge mevcut ve satışlar olağanüstü artmış değil. Ancak ürün gerçekten lezzetli. Dolayısıyla en azından bu haberle denemiş olabileceğini ve deneyenlerin de Luppo’yu çok lezzetli bulacaklarını, Luppo’yu satın almaya davam edeceklerini düşünüyoruz.”

 

Başarılı bir dezenformasyon örneği olması hasebiyle “Vaka-i Luppo” olarak hafızalarda yer edinen hadisenin gerçek yüzünü arşiv maksadıyla aktaralım istedik…

 

luppo alan adamın hikayesi

 

Yorumunuzu yazınız...