Videoda Görülen Kadının Markette Reyonlara Tükürerek Koronavirüs Bulaştırmaya Çalıştığı İddiası Asılsız

Sosyal medyada paylaşılan videonun ABD’de bir markette başkalarına koronavirüs bulaştırmak için meyvelere tüküren bir Çinliye ait olduğu iddiası doğru değil. Video aslında 2 parçadan oluşuyor. Videonun ilk bölümü, Avustralya’nın Sidney şehrindeki bir süpermarkette market görevlileri ile yaşanan bir tartışma neticesinde mağazayı terk etme çağrısına direnen müşteriye polis müdahalesini gösteriyor. Videonun ikinci kısmında ise market reyonuna tüküren bir kadın görüntülenmiş. Her iki videonun içeriği koronavirüs bulaştırmaya çalışıldığıyla ilgili değil.

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda görülen kadının ABD’de bir markette başkalarına koronavirüs bulaştırmaya çalıştığı öne sürülmüştü. Videonun koronavirüs testi pozitif çıkan kadının tutuklanma anına ait olduğu iddiasıyla da paylaşıldığı görülüyor.

 

koronavirüs bulaştırmaya çalışan kadın
ABD’de bir kadının markette başkalarına koronavirüs bulaştırmaya çalıştığını gösterdiği öne sürülen videoyu içeren paylaşım

 

“Koronavirüs bulaştırmaya çalışan kadın” vurgusuyla paylaşılan bahse konu video şu şekilde:

 

 

Videodaki KadınLARın Koronavirüs Bulaştırmaya Çalıştığına Dair Bulgu Yok

Videonun ABD’de bir markette başkalarına koronavirüs bulaştırmak için meyvelere tüküren bir Çinliye ait olduğu iddiası doğru değil. Video aslında 2 parçadan oluşuyor.

Videonun ilk bölümü Avustralya’nın Sidney şehrinde bir süpermarkette tartışma sonrasında polis tarafından 54 yaşında bir kadının göz altına alınma anından. Video Sidney’in banliyo bölgesinde yer alan Gordon adlı yerleşim birimindeki bir süpermarkette market görevlileri ile yaşanan bir tartışma neticesinde mağazayı terk etme çağrısına direnen müşteriye polis müdahalesini gösteriyor. Yani, koronavirüsle bir ilgisi bulunmuyor.

 

markette tutuklanan kadın
Avustralya’nın Sidney şehrindeki bir süpermarkette market görevlileri ile yaşanan bir tartışma neticesinde mağazayı terk etme çağrısına direnen müşteriye polis müdahalesini gösteren video

 

Avustralya’dan 7 News adlı yayın organı Sidney’de bir mağazada yaşanan vakayı 19 Mart 2020 tarihinde haberleştirmişti.

 

https://www.facebook.com/7NEWSsydney/videos/210252883555778/

 

“Chullora Woolworths” yazısını içeren videonun ikinci bölümünde ise meyve reyonuna tüküren bir kadın görülüyor. Ancak, Avustralya’daki Woolworths Supermarket sözcüsü bu videonun Chullora birimlerinden olmadığını belirtmiş. Yine koronavirüsle ilgisinin olduğuna dair bir emare bulunmuyor.

 

 

Yorumunuzu yazınız...