Market Çalışanı Kadının Dikkati Sayesinde Küçük Kızın Kaçırılmaktan Son Anda Kurtarıldığı Anları Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Videonun Farkındalık Oluşturma Amaçlı Çekilmiş Bir Kayıt Olduğu Anlaşılıyor

 

Market çalışanı bir kadının dondurma standının yanında yer alan kız çocuğunu izlediğini fark ettiği şüphelinin kaçırma girişimini engellediği anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan görsel sosyal medyada bir hayli etkileşim almıştı.

Algida dondurma dolabının iki yanında sohbet ederken görülen tezgâhtar kadın ve kız çocuğunu izleyen şüpheli erkeğin güvenlik kamerasıyla görüntülendiği anı yansıttığı sanılarak paylaşılan video şu şekilde:

 

https://twitter.com/RexChapman/status/1498786541782675460

 

 

Söz konusu görüntünün haber sitelerinde “Kadın, küçük kızı kaçırılmaktan böyle kurtardı” ya da “Kadının dikkati küçük kızın kaçırılmasını önledi” gibi başlıklarla sunulduğu görülüyor. Aktarımlar şöyle örneklenebilir:

 

Sosyal medyada yayınlanan bir görüntü, kısa süre içerisinde 7 milyona yakın izlenme aldı. Söz konusu görüntüdeki kadın, dikkati sayesinde küçük kızı kaçırılmaktan kurtardı.

 

Küçük bir kızın kaçırılmaktan son anda kurtulduğu anlara ilişkin görüntü, sosyal medyada çok konuşuldu. Aynı zamanda aileleri uyarmak için yayınlanan görüntü, kısa süre içerisinde 7 milyona yakın görüntülenme aldı.

 

Görüntülerde küçük bir kızın marketten dondurma aldığı görülüyor. Bu sırada hemen yan tarafta telefonla konuşur gibi yapan adam da arabanın kapısını açıkta bekleterek kıza tuzak kuruyor.

 

Adamın araba kapısını açıp kızı beklediğini anlayan market çalışanı kadın ise saniyeler farkla araya girerek küçük kızı kaçırılmaktan kurtarıyor. Kısa süre içerisinde çok sayıda yorum alan gönderiyi izleyen ailelerin, bu tarz durumlara karşı temkinli olması uyarısında bulunuldu.

 

kizin kacirilmasini onledi

 

kucuk kizi kacirilmaktan kurtardi

 

Ancak arka planı araştırıldığında, görüntünün gerçek bir kaçırılma teşebbüsünü yansıtmadığı, kaçırma girişiminin mizansen olduğu, videonun bir kurgu olduğu anlaşılıyor.

Şüpheli hareketlerde bulunan bir erkeğin otomobilin arka kapısını açık bırakarak marketten alışverişten dönen kız çocuğunu kaçırma girişiminin tezgâhtar kadın tarafından engellendiği anı yansıttığı sanılan videonun benzer bir farklı versiyonu daha mevcut.

 

kacirilmaktan kurtulan kiz

 

Aynı kişilerin yer aldığı diğer kayıtta da aynı şekilde market çalışanı kadının kız çocuğunun araçla kaçırılmasını engellediği görülebiliyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=jHWM9vzrf4QI

 

Aynı kişilerin görüldüğü her iki videonun da güvenlik kamerası kaydı olduğu sanılsa da kameranın (pan) hareketi, (aynı açıdan fakat ters çevrilmiş) kayıtların bir güvenlik kamerası tarafından gerçekleştirilmediğini ortaya koyuyor. İki videoda da aynı mizansenin işlenmiş olması, benzer yöntemlerle gerçekleştirilen çocuk kaçakçılığına yönelik farkındalık artırmak üzere kaydedilmiş olabileceğini işaret ediyor.

Videonun kaynağının Ekvator olduğu anlaşılıyor.

Renata Chonlong adlı adlı Ekvatorlu içerik üreticisi söz konusu videoyu, kızı kurtaran kadının kendisi olduğunu belirterek sosyal medya hesaplarında paylaşmıştı.

“İlginç şeyler” anlamına gelen “cosas interesantes” ibaresini taşıyan videoyu “Bu Kızın Bu Kıza Yardım Etmek İçin Yaptıkları İnanılmaz” notuyla aktaran kaynak paylaşımlar şu şekildeydi:

 

kacirma tesebbusu video

 

kiz cocugu kacirma tesebbusu video

 

Sosyal medya hesaplarında benzer içeriklere yer veren Chonlong, videonun yaygınlık kazanmasının ardından 22 Şubat 2022 günü yaptığı canlı yayında videodaki kaçırma teşebbüsünün sahnelendiğini açıklamış.

 

Yorumunuzu yazınız...