Soğuk Hava Koşulları Nedeniyle Donmakta Olan Karacanın Kurtarıldığı Video ABD ya da Kanada’da Değil Kazakistan’ın Kuzeyinde Çekilmiş

 

2022 yılının son günlerinde ABD ve Kanada’da gözlemlenen hava koşulları, insanlar ve hayvanlar için hayatî tehlike teşkil eder vaziyette.

Bu iki ülkede karşılaşılan dondurucu ve sert hava koşullarının bir eseri olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan bir videoya değineceğiz.

İki yürüyüşçünün, soğuk havanın etkisiyle ağzı, gözleri ve kulakları donan bir geyiği kurtardığı anı yansıtan video şöyle:

 


 

Bahsi geçen videoyu ABD ve Kanada’da kaydedildiği vurgusuyla sunan paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Tolga Özçelik: “ABD ve Kanada’nın birçok yerindeki bu aşırı soğuk hava, insanlar ve vahşi yaşam için son derece sert oldu. Bir geyiğin ağzı, gözleri ve kulakları tamamen donmuş”

 

Derya Büyükuncu: “Kanada ve ABD’nin büyük bölümü sert hava koşulları, kar fırtınası ve soğukla mücadele ediyor. Hayvanlar da çok zorlanıyor. Bu minik geyiğin yüzü, gözleri, kulakları donmuş.”

 

donan karaca

 

İnsanlar ve vahşi yaşam için tehlike arz eden aşırı soğuk havada yüzü ve vücudunun diğer bölümleri donan karacanın kurtarıldığı ana ait video gerçek. Ancak video, ABD ya da Kanada’da değil, Kazakistan’da kaydedilmiş. Güncel sanılan video da 2021 yılından.

 

 

Video, Kazakistan’ın kuzeyinde bulunan Kostanay şehri odaklı yayın yapan ИА Qostanai Media adlı basın girişiminin Youtube profiline 27 Şubat 2021 tarihinde “Kostanay sakinleri bir karacayı donmaktan kurtardı” başlığıyla yüklenmiş.

 

karaca-donmaktan-kurtarildi

 

Kazakistan’da hava sıcaklığının -56°C’ye ulaştığı dondurucu soğuklarda donmak üzere bulunan geyiğin kurtarılma anını içeren bahsi geçen kayıt:

 

 

Yorumunuzu yazınız...