Videodaki geyiğin bataklığa saplanan arkadaşlarının kurtarılması için yoldan geçen araçlardan yardım istediği iddiası doğru değil

 

Sosyal medyada farklı geyik videolarının bir araya getirildiği bir video, bir geyiğin bataklığa saplanan arkadaşlarını kurtarmak için insanlardan otoyolda yardım istediği yönünde kurgulanan hikâye ile birlikte paylaşılmış.

 

Bir geyiğin otoyolda insanlardan yardım isteyerek arkadaşlarının bataklıktan kurtarılmasını sağladığı anlatısıyla aktarılan video şöyle:

 


 

Videoda yer verilen anlatı metni ve Türkçemize çevirisi şu şekilde:

 

“Look closely. This elk rushed onto the highway. Never attacking cars. It just kept nodding at people seemingly asking for help. But people didn’t understand. Some even frightened by the large animal. One driver immediately sped away. Then elk approached another car. Its eyes were anxious. A lady thought it wanted to be close to humans. The elk let out a cry and didn’t seem to want to leave. It looked liked the elk was in trouble. So a kind-hearted man got out of the car and the elk led them to a mud pit. It turns out the several of its companions were trapped in the mire. How smart this elk was to seek human help. One elk struggling hard was already buried in the mud likely doomed. The other three elks were probably exhausted too. If not for their companion calling humans, they might have been buried in the mud. A kind young man put a rope around the elk’s antlers. Everyone worked together to drag it ashore. But this elk seemed totally exhausted. The young man quickly gave it some water. Please comment ‘God bless you for blessings’. The other two elks were anxiously waiting for rescue. People immediately began the rescue effort. Dragging in the mud was easier. But this adult elk weighted several hundred pounds. It took a lot of strenghts to draf it ashore. Everyone was drained. They had to rest before continuning the rescue.The elk waited patiently. A few minutes later people pulled it up with all their strength. After being saved the elk didn’t run away but stayed close watching these people. It seemed to want to remember their faces. It let out a cry clearly thanking the people who helped. In the end they saved all three living elks.”

 

“Yakından bak. Bu geyik otoyola koştu. Asla arabalara saldırmam. Görünüşte yardım isteyen insanlara başını sallamaya devam etti. Ama insanlar anlamadı. Hatta bazıları büyük hayvandan korkuyor. Bir sürücü hemen hızla uzaklaştı. Sonra geyik başka bir arabaya yaklaştı. Gözleri endişeliydi. Bir bayan insanlara yakın olmak istediğini düşündü. Geyik bir çığlık attı ve ayrılmak istemiyormuş gibi görünüyordu. Geyiğin başı dertteymiş gibi görünüyordu. Böylece iyi kalpli bir adam arabadan indi ve geyik onları çamur çukuruna götürdü. Arkadaşlarından birkaçının çamurda mahsur kaldığı ortaya çıktı. Bu geyik insanlardan yardım istemekle ne kadar akıllıydı. Zorlukla mücadele eden bir geyik zaten çamura gömülmüştü, muhtemelen ölüme mahkumdu. Diğer üç geyik de muhtemelen bitkin düşmüştü. İnsanları çağıran arkadaşları olmasaydı çamura gömülmüş olabilirlerdi. Nazik bir genç adam geyiğin boynuzlarına bir ip taktı. Onu karaya çıkarmak için herkes el birliğiyle çalıştı. Ama bu geyik tamamen bitkin görünüyordu. Genç adam hemen ona biraz su verdi. Lütfen ‘Allah sizden razı olsun’ şeklinde yorum yapın. Diğer iki geyik ise endişeyle kurtarılmayı bekliyordu. Vatandaşlar hemen kurtarma çalışmalarına başladı. Çamurda sürüklemek daha kolaydı. Ancak bu yetişkin geyiğin ağırlığı birkaç yüz kiloydu. Karaya çıkarmak çok fazla güç gerektirdi. Herkes bitkin düşmüştü. Kurtarmaya devam etmeden önce dinlenmeleri gerekiyordu. Geyik sabırla bekledi. Birkaç dakika sonra insanlar tüm güçleriyle onu kaldırdılar. Kanada geyiği kurtarıldıktan sonra kaçmadı ancak bu insanları yakından izlemeye devam etti. Yüzlerini hatırlamak istiyor gibiydi. Yardım eden insanlara açıkça teşekkür eden bir çığlık attı. Sonunda yaşayan üç geyiği de kurtardılar”

 

Uydurulan hikâye minvalinde farklı videoların bir araya getirilmesiyle hazırlanan videoyu aktaran paylaşım örneği:

 

Our Daily Scene (@ourdailyscene):

“Bataklığa saplanan arkadaşının kurtarılması için yoldan geçen araçlardan yardım isteyen ve arkadaşının kurtarılmasını başaran geyik.”

 

yolda-yardim-isteyen-geyik

 

Sosyal medyada etkileşimi sağlamak için uydurulmuş hikâye ile sunulan video farklı görüntülerden oluşan bir derleme.

 

Görüntünün son kısmında insanlar çamura saplanmış hayvanları kurtarmış olsa da, Birbiriyle ilgisi olmayan farklı geyik videolarını bir araya getiren videoda geyik arkadaşlarını bataklıktan kurtarmak için insanlardan yardım istemiyor.

 

Kurgu arka plan ile paylaşılan kompozit görüntünün ilk kısmı 10 Eylül 2022 tarihinde Youtube’e “Boğa geyiği Estes Park’ta kamyona saldırdı” (“Bull elk attacks truck in Estes Park”) başlığı ve “Kanada geyiğinin çiftleşme mevsimi geldi ve bu Estes Park’ta Cumartesi sabahı Kris Hazelton’ın yakaladığı gibi trafik sıkışıklığına yol açabilir.” (“It’s mating season for elk, and in Estes Park that can lead to traffic jams, like the one captured Saturday morning by Kris Hazelton.”) açıklamasıyla yüklenmiş.

 

geyik-araba-saldiri

 

https://www.youtube.com/watch?v=aFtxZA4G4Vg

 

 

Videonun ikinci bölümü ise 2022 yılında Youtube’de “”Majestic Elk Shows Off Vocal Range!” başlığı ve (“He’s just announcing to other Elk ‘No food here, again’.”) açıklamasıyla paylaşılmış.

 

kanada-geyigi

 

 

Geyiklerin bataklıktan kurtarıldığı kısma ait görüntü ise 2 yıl önce Youtube’e yüklenmiş.

 

https://www.youtube.com/watch?v=7j33bcU6kyE

 

Yorumunuzu yazınız...