ABD’de Zombi Geyiğin Görüntülendiği Sanılan Video “Zombi Ekspresi” (“Train To Busan”) Adlı Filmden Bir Sahne

 

ABD’de görülen zombi geyik vakalarının sayısının artış gösterdiğine değinen sosyal medya kullanıcılarının gerçek bir görüntü olduğu iddiasıyla paylaştığı videoya değineceğiz.

 

Zombi geyik salgınının büyüdüğü ileri sürülen ABD’de vatandaşların karşılaştığı zombi geyiğin görüntülendiği sanılan video şöyle:

 


 

 

Bir arabanın çarpıp ezip geçtiği geyiğin daha sonra hiçbir şey olmamış gibi ayakları üzerine kalktığı görülen görüntüyü zombi geyik hastalığına ait olduğu iddiasıyla aktaran diğer paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Cosmos TV (@cosmostvlive):

“ABD’de yüzlerce hayvanın yakalandığı Zombi geyik hastalığı’nın insanlara da bulaşabileceği anlaşıldı ! #zombigeyikhastalığı #salgın #abd #zombi #geyik”

 

zombi-geyik-hastalik

 

Gamze Yörükhan (@GamzeYorukhan):

“ABD ‘de Yüzlerce Hayvanın Yakalandığı Zombi Geyik Hastalığı’nın İnsanlara da Bulaştığı Söyleniyor 2024 Senaryoları şimdiden hazırlanıyor Zombi”

 

Puldoser (@Puldoser):

“Bilim insanları, geçen yıl boyunca ABD’de yüzlerce hayvanın “zombi geyik hastalığı”na yakalanmasının ardından bu hastalığın insanlara da bulaşabileceği uyarısında bulundu ve devletleri hastalığın insanlara yayılma ihtimaline karşı hazırlanmaya çağırdı. #HastalıkX #virus #deprem”

 

Bu görüntü, Haber 7’den Sümeyye Palta’nın aşağıdaki ifadelerle zombi geyik hastalığını tanıttığı içerikte de kullanıldı:

“Bilim insanları uyardı! Çok yakında zombiye dönüşebiliriz. Zombi geyik hastalığı hızla yayılıyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’de yüzlerce hayvanın yakalandığı hastalık insanlara da bulaşabilir. Canlıları ; ağzı salyalı uyuşuk tökezlemiş boş bakışlarla bırakan hastalık şimdilik yavaş ilerleyen bir felaket ancak tıpkı koronavirüs salgını gibi bilim insanları hükümetleri ciddi anlamda uyardı. Çünkü bu hastalık nörodejeneratif bir hastalık. Beyin ve omurilikte anormal protein birikimine neden oluyor. Davranış değişiklikler, zayıflama, salya akıtma, titreme ve ölüme yol açabiliyor. Hastalığın adı ise enfekte hayvanların zombi gibi yürümesinden geliyor. Şuna da bir açıklı getirelim. Bu hastalığın bulaşması için illa enfekte bir hayvanla temas etmeniz gerekmiyor. Bu temaslıların vücut sıvılarının veya dokularının bulaştığı toprak veya sudan enfekte olunabiliyor. Amacımız korku veya endişe yaymak değil. Sadece yeni bir pandeminin yayılmaması için uyarıda bulunmak. O nedenle özellikle bu dönemde hayvanlara yaklaşırken koruyucu eldiven takılmalı, etler iyice pişirilmeli ve hayvanların riskli organları yenilmemeli.”

 

Haber 7 (@Haber7):

“❗Çok yakında zombiye dönüşebiliriz.

ABD’de yüzlerce hayvanın yakalandığı Zombi geyik hastalığı’nın insanlara da bulaşabileceği anlaşıldı.

Peki bu hastalıktan korunmak için neler yapılmalı?”

 

zombi-geyik-hastaligi-bulasici-iddiasi

 

Hızla yayılmaya başladığı aktarılan bu hastalığa kapılan geyikler sanıldığı gibi zombileşmiyor.

Hollywood kültürünün etkisinde kalan sosyal medya kullanıcıları bir filmden sahneyi gerçek vaka olarak lanse etmiş.

Paylaşılan görüntü geviş getiren hayvanlarda görülen ölümcül hastalığa yaklanan “zombi geyiğe” ait değil, 2016 Güney Kore yapımı “Zombi Ekspresi” (“Train to Busan” / “Busanhaeng“) adlı filmden bir sahne.

Korku ve gerilim türündeki filmin açılışında yer verilen, aracın altında kalan geyiğin dirildiği sahne şöyle:

 

“Uzaylı Olmayan Yaratıklar Wiki” (“Non-alien Creatures Wiki“) adlı internet sitesi bahsi geçen sahnedeki “zombi geyik” için şu açıklamayı sunmuş:

“Bu ölümsüz geyik, 2016 Güney Kore aksiyon korku filmi Train to Busan’da göründü.

Filmin başında yolda giderken bir çiftçinin çarptığı yerde ortaya çıktı. Sürücü, yolda sürüşe devam etmek için kamyonuna geri dönmeden önce yolda öldüğüne tanık oldu. Geyik daha sonra ölü statüsünden çıkar ve Güney Kore’de zombi salgınını ateşler.”

“Zombi Treni” adlı filmin konusu şöyle:

“Yıkıcı ve durdurulamayan bir virüs Güney Kore’yi vurur. Virüs, bulaştığı insanları zombiye dönüştürmektedir. O esnada Sok-woo ve kızı Soo-ahn, Seul’den Busan’a giden hızlı bir trene binerler. Trenin yolcuları hayatta kalma mücadelesi verir.”

 

Sosyal medyada görüntüleri paylaşılan ve basının “zombi geyik salgını” ya da “zombi geyik virüsü” olarak haberleştirdiği vakalar “kronik zayıflatıcı hastalık” (“kronik israf hastalığı”)(Chronic wasting disease -CWD) olarak niteleniyor.

 

“Zombi Geyik Virüsü” olarak bilinen vaka, aslında “Kronik Zayıflatıcı Hastalık” (“Chronic Wasting Disease (CWD) olarak adlandırılan bir hastalıktır.

Zombi Geyik Virüsü, geyik ve diğer geviş getiren (elk, kudu, geyik gibi) hayvanlarda görülen ve merkezi sinir sistemini etkileyen ölümcül bir nörodejeneratif hastalıktır.

Bu hastalık, prionlar adı verilen anormal proteinlerin birikmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Beyinlerinde anormal proteinlerin birikmesiyle sinir sistemleri üzerinde zararlı etkilere yol açan bu hastalık hayvanlarda davranış değişikliğine, nörolojik bozulmaya ve sonunda ölüme yol açabilmektedir.

Enfekte olanların (kan, tükürük, idrar gibi) vücut sıvılarıyla, (beyin, sinir sistemi gibi) dokularıyla ya da dışkılarıyla kontamine olmuş toprak veya su ile doğrudan temas yoluyla hayvanlar arasında yayıldığı bilinmektedir.

Zombi Geyik Virüsü’nün insanlara bulaşabileceğine dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Ancak, prion hastalıklarının türler arası atlayabilme geçmişi göz önüne alındığında, bu riski göz ardı etmek -bulaşılığı ispatlanmamış olsa da şimdilik- doğru değil.

Bu nedenle enfekte hayvanlarla veya dokularıyla doğrudan temastan kaçınmak ve vahşi hayvan eti tüketmeden önce veteriner kontrolünden geçirmek önem arz etmektedir.

Zombi Geyik Virüsü’nün insanlara bulaşma riskini ve hastalığın ilerlemesini araştırmak için çalışmalar devam etmektedir.

Hastalığın yayılmasını önlemek için tarama ve kontrol programları uygulanmaktadır.

 

Yorumunuzu yazınız...