Videonun Rusya’nın İşgal Harekâtı Esnasında Kurgu Görüntü İçin Ukrayna’da Sahte Yaralıların Rol Aldığı Çekime Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtı esnasında yaralı makyajı yapılan Ukraynalıların rol aldığı sahte çekime ait olduğu iddiasıyla paylaşılan video 2021 yılında gerçekleşen bir dizi çekiminden.

Yanlış İddia

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte sosyal medya ve basın geçmiş tarihli görüntülerin istilâsına uğradı ve birçok yanlış iddia dolaşıma girdi (Bu konuda hazırladığımız derlemeye göz atabilirsiniz). Gözlemlenen yanlış bilgi akışı, bazı kişilerce yaşanan savaşın gerçek olmadığı şeklinde yorumlandı. Bu süreçte sosyal medyaya düşen bir video, savaş sürecinde Ukraynalıların sahte yaralı görüntüsü kurguladığı iddiasıyla aktarıldı.

“Hepsi sahte, sahte kan, sahte gözyaşı, sahte savaş” gibi notlarla “senaryo” olarak nitelenerek paylaşılan video ve videodan kesitler şu şekilde:

 

 

yarali sahte sahte yaralilar sahte yarali

 

Videonun 24 Şubat 2022 günü Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtına başlamasının ardından “sahte savaş görüntüsü hazırlığına” ait olduğu iddiasıyla Telegram ve Bitchute gibi platformlarda 26 Şubat 2022’den itibaren paylaşılmaya başlandığı anlaşılıyor.

Ukrayna’da sahte savaş zayiatı videosunun kurgulandığı iddiasıyla paylaşılan videonun Rusya-Ukrayna savaşı ile bir ilgisi bulunmuyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtı esnasında yaralı makyajı yapılan Ukraynalıların rol aldığı sahte çekime ait olduğu iddiasıyla paylaşılan video 2021 yılında gerçekleşen bir dizi çekiminden.

Videoda görülen kişilerin oyuncu olduğu doğru. Ancak, görülen kişiler Ukraynalı değil. Ukraynalıları Rusya’nın saldırısı nedeniyle yaralı olarak göstermek adına makyaj yapıldığı sanılan kişiler, 2021 yılı Aralık ayında gerçekleşen bir TV dizi çekiminde rol alan oyuncular.

Video, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtına başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden öncesine ait.

Paylaşılan görüntü, Almanya ve Ukrayna yapımı Contamin adlı dizide ölümcül bir salgının patlak vermesini konu edinen çekimin kamera arkasından. Çekimlerinin bir bölümü Ukrayna’da gerçekleştirilen ve henüz tamamlanmayan dizinin 2022 yılında gösterime sunulması bekleniyor.

Harald Franklin ve Daria Driuchenko‘nun yapımcılığını üstlendiği dizi, Kiev merkezli DRIU Production adlı firma tarafından Netflix için çekilmiş.

Daria Driuchenko, söz konusu videoyu TikTok profilinde 28 Aralık 2021 tarihinde “zombi filmi” notuyla paylaşmıştı.

 

contamin zombi filmi

 

Daria Driuchenko, profilinde paylaştığı videoya dair yorumlara kaydın Netflix çekimi olduğu yanıtını sunmuştu.

 

contamin cekim

 

Driu Production adlı firmanın Facebook profili incelendiğinde, Ukrayna’nın Rusya saldırısı ardından sahte yaralı çekiminde rol aldığı sanılan oyuncunun yer aldığı görsellere rastlanabiliyor.

 

 

driu production contamin

 

Dizinin çekimlerinde rol alan aktörlerin paylaşılan videodaki kişiler olduğu anlaşılabiliyor.

 

yarali makyaj

 

yarali makyaj video

 

zombi film yarali makyaj sahne

 

Videonun arka planına daha önce AFP, Ellinika Hoaxes ve Delfi de değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...