Cesetler Arasında Sigara İçen Kişinin Görüldüğü Videonun Ukrayna’da Rusya’nın Saldırılarına Karşı Kurgulandığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Daha önce, Ukrayna ile ilgisi bulunmayan görüntülerin bağlamından kopartılarak “sahte yaralı” algısı oluşturmak adına girişilen çabayı yansıttığı iddiasıyla kullanıldığına daha önce değinmiştik.

Yayılmadığımız bir incelemede, videoda yerde ceset torbası örtülü kişilerin Rusya’nın işgalinin ardından Ukrayna’da “ölü taklidi” yapmadığını, görüntünün Rusya’nın Ukrayna harekâtı başlamadan önce Viyana’da gerçekleştirilen iklim değişikliği protestosunda kaydedildiğini aktarmıştık

 

olu taklidi yapan iddiasi

 

Bugünkü konumuz, Ukrayna’da benzer bir “kayıp mizanseni” kurgulandığı iddiasıyla paylaşılan, ceset torbasıyla sigara içen kişinin görüldüğü video.

 

 

Örnek paylaşım:

“Ukrayna’da yaşanan dram beni çok efkarlandırdı, bir sigara yaktım; ne var canım?!🧐🤦”

 

ukrayna ceset sigara

 

Söz konusu video, koronavirüsün tüm dünyaya yayıldığı ilk dönemlerde salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin naaşlarının yüklendiği sanılan araçta bir kişinin sigara içtiği iddiasıyla da paylaşılmıştı.

 

koronavirus ceset sigara

 

Vücudu siyah bir torbanın içindeyken sigara içen bir erkeğin ve beyaz bir binanın dışında turuncu bir kamyonun arkasına ceset torbalarını yerleştiren iki kişinin görüldüğü videonun Ukrayna’nın işgali ile bir ilgisi bulunmuyor.

Söz konusu görüntü, Хаски (“Husky”) adlı Rus rapçinin klibinin çekimlerinden (2021 yılında videonun gerçek bağlamına değinirken Twitter’daki paylaşımda Rus rapçinin ismini yanlış aktarmışız).

TikTok’tan alıntı olduğu anlaşılan videoda “vasyaivanovdesign” uzantısının yer aldığı görülüyor.

 

husky klip

 

Klibin yapım tasarımcısı Vasya Ivanov söz konusu videoyu TikTok profilinde “Husky – klip çekimi” (“Husky – Ever Clip Shooting”) notu ile paylaşmıştı.

 

vasyaivanov

 

Anılan klip izlendiğinde cansız mankenlerin poşet geçirilerek yüklendiği araç ve ilgili lokasyon görülebiliyor (2:24’ten itibaren).

 

 

Yorumunuzu yazınız...