Her gün basına ve sosyal medyaya, gerçekleşmesi pek ihtimal dahilinde olmayan birçok absürt durum ve iddia yansıyor. Bu garipliklerin etkisiyle sosyal medyada paylaşılan trollemeler de gerçek zannedilebiliyor.

Öldüğü sanılan şahsın cenaze aracından kefeniyle kaçtığı iddiasını içeren paylaşım da bunlardan biriydi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek sanılan Cihat Duman’ın paylaşımı şu şekilde:

 

“İlginç bir şey oldu bugün Kağıthane’de. Tekeri patlayan bir cenaze aracı lastikçiye yanaşınca taşıdığı tabutun içindeki kişi fırsattan istifade kefeniyle kaçtı. Börekçiye sığınıp telefon rica etti. Öldüğü sanılan şahsın sehven morga konulmuş anladığım kadarıyla.”

 

kefeniyle kacti

 

Paylaşımda yer verilen kasasında açık tabut bulunan cenaze aracının ve ihramlı bir erkek ile bir kadının yürüdüğü görülen fotoğraflar şu şekilde:

 

cenaze araci acik tabut

 

ihramli protestocu

 

Bahsi geçen paylaşımın sahibi avukat ve yazar Cihat Duman, geçmişte gerçekleştirdiği bir eyleminde kaydedilen fotoğrafı kullanarak bir trolleme gerçekleştirmiş.

İhramlı kişinin görüldüğü fotoğraf, 2015 yılında basına yansıyan bir protestodan.

Fotoğrafta görülen Cihat Duman, Üsküdar Belediyesi etkinlik kapsamında Kültür Merkezi’nin bahçesine Asr-ı Saadet dönemine vurgu yapılan fil heykelinin yanı sıra ışık ve ses efektleriyle donatılan Hira Mağarası ve plastikten Kâbe maketlerini ilginç bir şekilde protesto etmişti.

Duman, eyleminden görüntüleri Youtube profilinde de paylaşmıştı:

 

 

 

Duman, gözaltına alındığı eyleme nasıl karar verdiğini ironik bir üslupla şöyle aktarmıştı:

“Bu bir sokak eylemiydi. Bu tür eylemlerin tarihini biliyorum. Ben sanat eleştirilerine yeni bir eklemleme yaptım. Amacım, sanat ve sergi etkinliklerindeki çirkinliklere karşı yeni bir tavır geliştirmekti. İlhamı bu duygulardan aldım. Hedefim iktidar ve AKP’li belediyeleri eleştirmek değil. Çünkü artık AKP’yi eleştiriye bile lâyık bulmuyorum.”

“Hissi kablel vuku oldu. O his gelince yakın bir arkadaşıma söyledim. Beni fotoğraflayan da o oldu. Polisler hemen gözaltına aldı. Gerçekten şok oldular. Gezi’de pek çok özgün eylem yapmıştım. Polislere pilav dağıttığım bile oldu. Ama bu kez gerçekten çok şaşırdılar, çok kötü oldu çocuklar. Kaldırımdan kültür merkezine kadar yürütmediler. 3.5 saat gözaltında tutulduk. Sonra da ben ayrılmadım. Şikayetçi oldum. Seyahat ve kıyafet özgürlüğümü kısıtladılar.”

“Ben Romen mahallesinde oturuyorum. Evden ihramla çıkınca, hemen yanıma geldiler. Çok samimi davrandılar. Gerçekten Hacca gittiğimi zannettiler. Helallik verdiler su döktüler. Fakat bir süre sonra uyandılar. İşi çözemediler. Romen mahallesi raconu. Beni de haplanmış zannettiler. Hâlâ arkadaşlarım arıyor. Ancak gülmekten konuşamıyorlar. Polis onlara Hac’dan hediyelik eşya getirmeme mani oldu, kızgınım!”

 

Yorumunuzu yazınız...