Videonun Bir Erkeğin Bir Kadına Ölen Eşinin Cenaze Töreninde Evlilik Teklif Ettiği Ana Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Videodaki erkek, kadına ölen eşinin değil babasının cenaze töreninde evlilik teklifinde bulunmuş.

 

 

Abdülhak Hamit Tarhan’ın ardından Makber’i yazdığı eşinin taziyesinde tanıştığı kadınla 2 hafta sonra evlendiği iddiasını akla getiren bir iddiaya değineceğiz…

 

Afrikalı bir erkeğin bir cenaze töreninde tabutun önünde diz çökerek evlilik teklifinde bulunduğu görülen video sosyal medya platformlarında “kadının eşinin cenaze töreninde” kaydedildiği iddiasıyla dolaşıma girdi.

 

Üzerinde Bir adam, eşi ölen kadına cenaze töreninde evlilik teklifi etti” (A man proposed to a lady on her husband burial“) ifadesini taşıyan bahse konu görüntü şöyle:

 


 

Videoyu kadına ölen eşinin cenaze töreninde evlilik teklifi yapıldığı iddiasıyla sunan paylaşım örneği:

 

absürt olaylar (@absurtolaylar): “Bir adam, eşi ölen kadına cenaze töreninde evlilik teklifi etti.”

 

esi-olen-kadina-cenaze-toreninde-evlilik-teklifi

Söz konusu yanlış aktarıma Zam Ajans, Hassas Haberler, Absürt Haberler, Metropol Haber, Dijital Gaste, Medyanın 51 Tonu, BPT Haber gibi profillerde de rastlanıyor.

 

Sosyal medyaya yansıyan aktarımların aksine ne cenaze töreninde evlilik teklifi görüntüsü güncel ne de bir kadına ölen eşinin cenaze töreninde evlilik teklifi edilmiş.

Bahsi geçen görüntü 2022 yılında Güney Afrika’nın Limpopo vilayetinde kaydedilmiş.

Kadına evlilik teklif edilen cenaze töreni kocasına değil babasına ait.

 

Görüntü ilk defa M.Mojela adlı TikTok hesabında 3 Mayıs 2022 tarihinde paylaşılmış.

 

@m.mojela♬ original sound – M.Mojela


Cenazede evlilik teklifinden görüntü 2022 yılında dolaşıma girdiğinde birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından tepkiyle karşılanarak ‘saygısızlık’ olarak nitelenmiş.

Yabancı basın bahsi geçen absürt hadiseyi 11 Mayıs 2022 tarihinde “Kadına babasının cenazesinde evlenme teklif eden adam: ‘Saf saygısızlık'” (“Man proposes to woman at her father’s funeral: ‘Pure disrespect’“) gibi başlıklarla haberleştirmiş.

 

cenazede-evlilik-teklif-eden

Basına ve sosyal medyaya yansıyan aktarımlarda Güney Afrikalı bir papazın, babasının cenazesinde ağlayan kız arkadaşına, babasının tabutun önünde evlenme teklif ettiği, evlilik teklifi esnasında böylesi zorlu bir süreçte kız arkadaşının hayatında olduğu için Tanrı’ya şükrettiği, babasının ölümüyle yüzleşirken hayatındaki rolünün kız arkadaşının kalbini rahatlatacağını söylediği belirtildi.

 

 

Yorumunuzu yazınız...