Filistinlilerin İsrail Saldırılarında Ölen Bir Kişinin Cenaze Töreni Kurgusunu Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Videoda 2020 Yılı Mart Ayında Covid-19 Salgınına Yönelik Sokağa Çıkma Yasağını Delmeye Çalışanlar Görülüyor

Filistinlilerin tabut taşırken siren sesi duyup kaçıştığı, İsrail saldırılarında öldüğü ileri sürülen tabuttaki şahsın da koşmaya başladığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan video 2020 yılında Ürdün’de kaydedilmiş.

Yanlış İddia

 

7 Ekim 2023 günü sabahı Hamas’ın İsrail yerleşimlerine karşı başlattığı saldırının ardından İsrail de Gazze’ye yönelik misilleme saldırılarını yoğunlaştırdı. İsrail’in yoğun bombardımanı sürerken Filistinlilerin saldırıda yaşamını yitiren bir kişinin cenaze töreni kurgusunu hazırladığı iddiasıyla bir görüntü sosyal medya platformlarında dolaşıma sokuldu.

 

Cenaze konvoyunda şahısların sırtladığı tabutu siren sesini duyduğunda yere bırakıp kaçıştığı, akabinde ölü sanılan tabutun içindeki şahsın da ayaklanarak koşmaya başladığı görülen bahsi geçen video:

 

 

Filistinlilerin İsrail’in öldürdüğü çocuğun cenaze töreni kurgusunu yansıttığı iddiasıyla bahsi geçen görüntüyü kullanan paylaşım örnekleri:

 

(@exmuslim_tr): “Mağduru oynayan sahtekar Filistinliler ! Bir grup Filisinli sedyede, üstü örtülü ölü taklidi yapan birini Salavatlarla “İsrail, Filistinli çocuğu şehit etti” diye yayın yapacaklardı. Bomba alarmı çalınca herkes kaçtı. Sonrası…”

 

Human ATE (@HumanistAteist): “Dünya kamuoyuna İsrail, filistinli çocuğu şehit etti diyeceklerdi sirenler çaldı -sözde- ölü çocuğu bırakıp kaçtılar arkasından da çocuk kefeniyle birlikte kaçtı islam-müslüman deyip geçmeyin 1400 yıldır sahtekarlık biriktire biriktire sahtekarlığın kitabını yazdılar”

 

 

BirlikKarargahHaber (@BirliKarargah): “Dünya kamuoyuna, İsrail, filistinli çocuğu şehit etti diyeceklerdi sirenler çaldı. -sözde- ölü çocuğu bırakıp kaçtılar arkasından da çocuk kefeniyle birlikte kaçtı. Tipik Arap kurnazlığı.”

 

Rosa Kurd (@rosakurdistan): “Filistinlilerin kurgu videosu elinde patladı Kameralara “İsrail’in öldürüldüğü çocuğu sedyeyle taşıma görüntüsü verirken bombardıman sireni çalınca sedyeyi bırakıp kaçtılar Daha sonra sedyede ölü numarası yapan da kaçıyor”

 

kurgu cenaze

 

Filistinlilerin tabut taşırken siren sesi duyup kaçıştığı, İsrail saldırılarında öldüğü ileri sürülen tabuttaki şahsın da koşmaya başladığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan video 2020 yılında Ürdün’de kaydedilmiş.

 

 

Söz konusu video, 7 Ekim 2023 günü başlayan İsrail – Hamas arasındaki çatışmalar esnasında kaydedilmedi.

 

Güncel sanılan video 2020 yılında Ürdün’de bir grubun Covid-19 salgını esnasında yürürlüğe konan sokağa çıkma yasağını delmek için sahte bir cenaze töreni düzenlemeye karar vermesiyle çekilmiş.

 

2020 yılı Mart ayında bahsi geçen video Twitter’da / X’te şu ifadelerle paylaşılmış:

 

“Komik şeyler #كورونا … Ürdünlü genç erkekler evden çıkmak için bir numara icat etti ve arkadaşları için sahte bir cenaze töreni düzenlediler.. Sirenleri duyar duymaz başlarına bunlar geldi”

 

 

“Ürdün’de gençler sokağa çıkma yasağını delmek için sahte cenaze töreni düzenledi Ölen adam polis gelene kadar hayata döndü Bu berbat fikre nasıl kapıldılar? Bizler pervasızlıkla, cehaletle, krizden istifade eden tüccarlar ve diğerleri ile değil #كورونا Corona ile mücadele ediyoruz.”

 

 

sahte-cenaze

 

Sokağa çıkma yasağını ihlal etmek için Ürdün’de düzenlenen sahte cenaze töreni basına da yansımış.

 

 

İLAVE: Filistinlilerin sahte cenaze törenine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan tabutta kefenli vaziyetteyken canlanan kişinin görüldüğü video İstanbullu İsa adlı kısa filmden alınan “dirilen asker” temalı kesit.

 


Bahsi geçen kısa filmden ilgili sahne:

 

dirilen-asker

 

 

Yorumunuzu yazınız...