Videonun Hamas’ın 7 Ekim 2023 Günkü Saldırısında Müzik Festivalinden Kaçırdığı Kadını Halkın İçinde Diri Diri Yaktığı Ana Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

68 yaşındaki taksi şoförünü öldürmekle suçlanan 16 yaşındaki genç kız Guatamala’da kalabalık bir grup tarafından yakılarak öldürülmüş.

Yanlış İddia

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 günü sabahı İsrail’e yönelik saldırılarının ardından sosyal medya platformlarında ve basın organlarında birçok eski tarihli görüntü servis edildi. Güncel olduğu iddiasıyla dolaşıma sokulan eski tarihli görüntüleri bir incelememizde derlemiştik (“7 Ekim 2023 Günü Gerçekleşen İsrail ve Hamas Saldırılarıyla İlişkilendirilen Eski Tarihli ya da İlintisiz Görüntüler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz). Bu tip videolardan biri Hamas’ın kaçırdığı esirlerden birini diri diri yakarak öldürdüğü iddiasıyla paylaşılan görüntüydü.

 

7 Ekim 2023 Cumartesi günü Hamas’ın Gazze sınırını aşarak İsrail yerleşimlerine yönelik saldırılarını ilk hedeflerinden biriNegev Çölü’ndeki Kibbutz Reim’de düzenlenen Supernova müzik festivali oldu. Hamas militanları, festival alanına paraşütle indi ve kalabalığa ateş açmaya başladı. Festivalciler, paniğe kapılarak kaçmaya çalıştı. Saldırıda (aralarında İsrailli ve yabancı uyrukluların bulunduğu) 260 kişi hayatını kaybetti. Katliamın ardından Hamas festivale katılan onlarca kişiyi kaçırdı.

 

İsrail-Hamas arasında çatışmalar sürerken Hamas’ın Gazze sınırına yakın bölgede bastığı müzik festivalinden kaçırdığı esirlerini yakarak öldürdüğü iddiasıyla bir görüntü paylaşıldı.

 

T.C. Ülkücü Başkent (@ulkucubaskent): “Bunu yapan hangi dinden ise ben o dinden değilim. Allah belanızı versin!!”

 

 

yakilarak-oldurulen

 

Görüntü geçmişte Hindistan’da bir kadının halkın gözü önünde diri diri yakıldığı ana ait olduğu iddiasıyla da paylaşılmış.

 

canli-yakilan-kadin

 

 

Video Hamas’ın İsrail’e saldırısında müzik festivalinden kaçırdığı kadını canlı canlı yaktığı anı yansıtmıyor.

Genç kadının halkın gözleri önünde diri diri yakılarak öldürüldüğü video güncel değil, 2015 yılında Guetamala’da kaydedilmiş.

68 yaşındaki taksi şoförünü öldürmekle suçlanan 16 yaşındaki genç kız Guatamala’da kalabalık bir grup tarafından yakılarak öldürülmüş.

 

diri-diri-yakilan

 

Guatemala’nın başkenti Guetamala şehrindeki Rio Bravo adlı kasabada 16 yaşındaki bir kız, 68 yaşındaki taksi şoförü Carlos Enrique González Noriega’nın ölümüne neden olan bir grubun içinde yer almakla suçlanarak, kalabalık bir grup tarafından linç edildikten sonra yakılarak katledilmiş.

 

Linç ve katliam hadisesini aktaran Guetamala yerel basınına göre 68 yaşındaki motosikletli taksi şoförü Carlos Enrique González Noriega’yı öldürdükten sonra kaçan grubun bir üyesi olduğu ileri sürülen, yakalandıktan sonra dövülüp üzerine benzin dökülerek ateşe verilip acı içinde kıvranarak ölen genç kızın kimliği olay yerine gelen polis tarafından tespit edilememiş.

 

Saldıran erkeklerin yanı sıra küçük çocukların ve yaşlı kadınların gözleri önünde yakılarak öldürülen gencin videosunu içeriği nedeniyle aktaramıyoruz (sansürlü versiyonu aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla izlenebilir).

 

 

Kurbanların linç edildiği ve diri diri yakıldığı vakaların oldukça yaygın görüldüğü Guetamala’da 16 yaşındaki bir genç kızın dövülüp yakılarak öldürüldüğü video 2015 yılında sosyal medya platformlarında ve basında yer almış ve büyük tepki çekmiş.

 

Örneğin görüntüyü CNN “Mafyanın genci diri diri yakan videosu öfke yarattı” başlığıyla sunmuş, Türkiye’den haber siteleri de “Guatemala’da kan donduran görüntüler”, “Diri Diri Yaktılar” başlığıyla “Kırsal kesimlerinde hakın kendi cezasını kendisinin verdiği Guatemala’da akıllara durgunluk verecek bir olay yaşandı” notuyla aktarmış.

 

 

İLAVE:

Vahşet içeren görüntü, “cumhuriyet” rejiminin önemini vurgulamak amacıyla kullanılmış.

Eren.. (@Uzaktan8138): “Bu görüntülerin olmasını istemiyorsan; Yat kalk dua et, Yaşasın CUMHURİYET “

Ancak unutulmuş ki, görüntünün kaydedildiği Guetamala da bir “Cumhuriyet”…

 

Yorumunuzu yazınız...