Hamas’ın 7 Ekim 2023 Günkü Saldırısında Kaçırdığı İsrailli Çocukları Kafeslerde Tuttuğunun Görüntülendiği İddiasıyla Paylaşılan Video Saldırıdan Öncesine Ait

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 günü sabahı Gazze sınırlarını geçerek başlattığı saldırıda birçok İsrailli askeri ve sivili kaçırdığı biliniyor.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde de İsrail’i, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde uyarı yapmadan vurduğu her ev için, ellerindeki İsrailli bir kişiyi infaz etmekle tehdit etti.

Bu süreçte Hamas’ın İsrailli çocukları kaçırdığı, kaçırılan çocukların tavuk kümesi kafeslerinde kilitli tutulduğu iddiasıyla bir görüntü servis edildi.

 

kacirilan-yahudi-bebekleri-kafese-koymuslar

 

Kümes kafeslerinde çocukların kilitli görüldüğü eski tarihli video Hamas-İsrail çatışmasıyla ilişkilendirilerek paylaşıldı:

 

Haber İsrael (@ShemaNews): “Bu bebeklere anlar sen o masalları kaçırılan Yahudi bebekleri kafese koymuşlar…”

 

 

Gülbik (@bamsi1881): “İslamcıların İsrail’den aldığı savaş esirleri”

 

Canlar ‏ރ (@Canlar_Grubu): “Yezid Hamas . -çoçukların suçu ne ..?”

 

 “İsrailli çocuklar Hamas tarafından kaçırılıp kafeslerde tutuluyor. Bu barbarlıktır ama vahşilerden ne beklersiniz?”

 

 

Kaynağı, kaydedildiği tarih ve konum tespit edilemeyen videonun Hamas’ın 7 Ekim 2023 tarihli saldırısından öncesine ait olduğu biliniyor.

Bu durum da videonun Hamas’ın kaçırdığı İsrailli çocukları kafeslerde tuttuğunu göstermediğini ortaya koyuyor.

 

Fake Reporter adlı dezenformasyon ifşası odaklı profil, bahsi geçen görüntünün 7 Ekim 2023 gününden önce sanal alemde var olduğunu (İbranice ve İngilizce) şu ifadelerle aktarmış:

 

“Lütfen dikkat: Bu saatlerde kafesteki çocukların videosu yayınlanıyor ve bunların kaçırılan İsrailli çocuklar olduğu iddia ediliyor. Bu, fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, en az dört gün önce yayınlanmış eski bir video. İnternette dehşet eksik değil ve çocuk istismarı hiçbir zaman kabul edilemez – ancak bu durumda bu bir sahtekarlıktır. Lütfen videoyu paylaşmayı bırakın.”

 

 

“DİKKAT: Kaçırılan İsrailli çocukları Gazze’de kafeslerde gösterdiği iddia edilen video YANLIŞTIR. Bunlar İsrailli çocuklar DEĞİLDİR ve video dört günden fazla bir süre önce, mevcut savaştan önce yayınlanmıştır. Lütfen bu yalan ve zararlı videoyu yaymayın. “

 

 

“Kafeslerdeki çocuklar videosu: Bizden sürekli orijinal video isteniyor. Gördüğümüz Tiktok videosu silinmiş ve bağlantı kopmuş. işte burada: https://tiktok.com/@user6903068251281/video/7285994617487625479 Nereden geldiğini bilmiyoruz. Video hakkında bildiğimiz tek şey zaman damgasıdır: En az beş gün önce yayınlanmıştır. Filmin nerede ve ne zaman çekildiğini bilmiyoruz. Aşağıda elimizdeki tüm bilgilerin ekran görüntüleri bulunmaktadır.”

 


Videonun 2020 yılında Youtube’e “Filistinli Çocuklar Kafeslere Kilitlendi” (“Palestinian Children Locked in Cages”) başlığıyla “İsrail Ordusu Filistinli Çocukları Kaçırıyor ve İşgal Altındaki El Halil’de, B’TSELEM VASITASIYLA Kafeslere Atıyor.” açıklamasıyla (“”Israeli Army Kidnapping Palestinian Children and throwing them in Cages, in Occupied Hebron, VIA B’TSELEM.”) yüklendiği, sonrasında ise silindiği anlaşılıyor.

 

filistinli-cocuklar-kafeslerde-tutuluyor

 

Video, Hamas’ın 7 Ekim 2023 sabahı düzenlediği saldırıdan 4 gün önce TikTok’ta (şu anda faal olmayan) “user6903068251281”  uzantılı profilde paylaşılmış.

 

kafeste-tutulan-cocuklar

 

Çocukların kafeslerde tutulduğu görülen videonun 2015 yılında Suriye’de kaydedildiğini ileri süren sosyal medya kullanıcılarına rastlandı.

 


Daha önce, İsrail’de bir hapishanede tutulan Filistinli çocukların görüntülendiği sanılarak paylaşılan fotoğrafta aslında 2010 yılında Batı Şeria’nın Hebron şehrinde bir aşevinde sırada bekleyen Filistinli çocukların görüldüğünü aktarmıştık.

 

bati-seria-hebron-asevi-sirasi

 

Filistinli Çocukların İsrail Hapishanesinde Görüntülendiği Sanılarak Paylaşılan Fotoğraf

 

Yorumunuzu yazınız...